wykorzystanie wizerunku

napisał/a: grazocha 2009-02-10 18:01
Witam. Pracowałam w zakładzie produkcyjnym gdzie zrobiono mi zdjęcie. Od
roku 2005 ukazywało się ono w broszurze informacyjnej dotyczącej naszej
firmy.Broszura ta była i nadal jest rozpowszechniana w całej Europie / 10 państw/ i w
USA. W roku 2009 ukazał się kalendarz, w którym zamieszczono to samo zdjęcie. Służy on jako upominek dla kontrahentów - np firmy, sklepy, banki, hurtownie, osoby prywatne. Dodam ,że nie wyraziłam zgody na publikowanie i rozpowszechnianie mojego
wizerunku.Zdjęcie, które zostało umieszczone w wyżej wymienionych publikacjach nie jest co
prawda dużych rozmiarów, ale jestem na nich widoczna / w kalendarzu na
okładce/i rozpoznawalna. Czy mam prawo ubiegać się o honorarium, zadośćuczynienie czy
odszkodowanie?, Jeżeli tak to w jakiej wysokości? Będę wdzięczna za udzielona
informacje. Pozdrawiam Agata.
napisał/a: MW 2009-02-10 20:24
Rozpowszechnianie wizerunku może odbywać się jedynie za zgodą osoby na nim utrwalonej (art. 81 ust. 1 zd. 1 ustawy oprawie autorskim i prawach pokrewnych). Zezwolenie takie nie jest wymagane, jeżeli osoba, której wizerunek został utrwalony otrzymała wynagrodzenie za pozowanie (art. 81 ust. 1 zd. 2 ustawy). Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby stanowiącej jedynie "element" szerszej całości jaką jest np. zgromadzenie osób(art. 81 ust. 2 pkt. 2 ustawy). Także jeśli nie jest to zbliżenie na Panią czy wręcz zdjęcie portretowe, to odradzałbym występowanie z roszczeniami.
Jeżeli zdjęcie ma odmienny char. to może Pani żądać wstrzymania publikacji, wydania przez pracodawcę stosownego oświadczenia (w tym wypadku przeprosiny chyba tylko) oraz jeśli można będzie przypisać pracodawcy winę to sąd można Pani zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Nie byłoby ono jednak wysokie, bo sytuacja nie jest na tyle rażąca aby mówić o dużej krzywdzie, która uzasadniałaby wysokie zadośćuczynienie. Pracodawca broniłby się tym, że wobec faktu, że dotąd Pani milcząco godziła się rozpowszechniani, otwarcie się niemu nie sprzeciwiając. Nie jest to stateczny argument ale miałby zapewne wpływ na ustaleniu wysokości zadośćuczynienia. Sądy bowiem bardzo ostrożnie podchodzą do przyznawania zadośćuczynienia, o czym świadczą chociażby wyroki w sprawach o przyznanie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.
napisał/a: ~Robert 2009-03-31 18:02
Mam pytanie dotyczące umieszczania zdjęć w Internecie . Otóż , czy mam prawo wykorzystać zdjęcie osoby , która zamieściła ogłoszenie wraz ze swym zdjęciem w jednej z gazet ( musiała więc wyrazić zgodę na przetwarzanie swych
danych ).Moim celem nie jest w żaden sposób przedstawienia osoby w złym świetle , lecz po prostu zamieszczenie w takim samym kontekście jak w gazecie tzn. w formie ogłoszenia .Ponadto chciałbym podkreślić , iż zdjęcie to jest juz powszechnie dostępne na niektórych stronach internetowych .
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
napisał/a: MW 2009-05-24 14:41
O ile ta osoba nie wyraziła bezpośrednio Panu zgody na wykorzystanie jej konkretnego wizerunku w konkretnym kontekście, to taka praktyka byłaby co najmniej ryzykowna.
To że inni naruszają prawa tej osoby, nie usprawiedliwia dalszych naruszeń. Nie można z tego wywnioskować zgody generalnej na wykorzystanie wizerunku, z tego, że ta osoba nie reaguje na wykorzystywanie jej wizerunku.
napisał/a: babelek1 2009-08-24 18:29
Witam, moje pytanie dotyczy wykorzystania mojego wizerunku przezorganizację pozarządową. Przez kilka lat pracowałam w tej organizacjijako wolontariusz. Realizując cele organizacji miałam wykonywanezdjęcia, na których jestem tylko ja podczas pracy. Obecnie nie jestemwolontariuszem tej organizacji, nie wiem również w jakim kierunku rozwijasię organizacja i nie chciałabym, aby moje zdjęcia "podpisywały"działania niezgodne z moimi zasadami. Czy mogę zastrzec wykorzystywaniemojego wizerunku przez tą organizację? Jeżeli tak, w jaki sposób mogęto zrobić?
Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam.