Szkoła

napisał/a: ~Mama 2008-10-11 13:01
Bardzo proszę o poradę ponieważ nie bardzo wiem jak postąpić.
Mój syn uczy się w 1- szej klasie liceum mistrzostwa sportowego, mieszka w internacie ponieważ szkoła oddalona jest o 130 km od miejsca zamieszkania. Miał wahania gdzie pójść do szkoły średniej i w zasadzie w ostatniej chwili otrzymał propozycje od trenera (zauważył go na zawodach), że mógłby pójść właśnie do tej szkoły.Propozycja ta mnie przeraziła ponieważ obawiałam się kosztów no i rozstania z synem z drugiej strony myśl o tym ze nie dam synowi szansy rozwoju tez była straszna.Nadmieniam, że syn zdobywał wysokie miejsca na podium na zawodach o różnych szczeblach. pozytywnie syn zaliczył testy sportowe, przystąpił do klubu zaczęły się wyjazdy obozy sportowe jeszcze w wakacje no i wyjechał do szkoły. Syn nie przyjeżdża często do domu zawody zajęcia itd., ale często dzwonie prawie codziennie, odwiedziłam go również. Ostatnio gdy rozmawiałam z nim przez telefon powiedział ze chce wrócić, ponieważ jego kolega który poszedł tam z nim jest chory i nie będzie mógł trenować, ale szybko ogasł i zmienił temat. Za dwa dni telefon, że on chce wrócić podjął decyzje i nic tego nie zmieni poprosiłam żeby poczekał do przyjazdu i spokojnie porozmawiamy. Wczoraj przyjechał i powiedział ze nie wraca do szkoły chyba ze po rzeczy oznajmił, że trener który go trenuje mści się na nim wyzywa, nie szanuje straszy i jest inny niż był jak starał się o syna.Syn zdobył już swój pierwszy złoty medal, więc odniósł jakiś sukces. Syn bardzo kocha piłkę nożną, grał tu w drużynie piłkarskiej i mówi że bardzo tęskni za piłką i że nadal chce grać. Przypomniała mi się sytuacja z gimnazjum kiedy to poszedł do gimnazjum na którym bardzo mu zależało nie z rejonu więc nachodziłam się żeby go przyjęli i już w połowie pażdziernika tak jak teraz chciał przejść do rejonowego. Czy on nie potrafi odnaleść się w nowej szkole i powtarza to co kiedyś (nie przeniósł się do rejonu)? Jak mówię że zadzwonie do trenera i porozmawiam to się sprzeciwia jak postąpić co robić?
Bardzo proszę o poradę.
napisał/a: ~Ekspert 2008-10-13 09:22
Sprawa, którą Pani przedstawiała jest naprawdę delikatna. Syn rzeczywiście może mieć problemy z zaklimatyzowaniem się w nowej szkole - tym bardziej, że taka sytuacja miała już miejsce wcześniej. Bardzo prawdopodobne, że syn poczuł się nagle zagubiony: ostra dyscyplina na treningach, choroba kolegi, rozłąka z rodzicami. Wszystko to powoduje, że chwilowo może czuć, że traci grunt pod nogami.

Z drugiej strony rzeczywiście wina może leżeć również po stronie trenera, więc nie należy zdania syna bagatelizować.

Proszę pomysleć w takiej sytuacji o rozmowie syna z psychologiem szkolnym lub pedagogiem. Jego spostrzeżenia i rada będzie bardzo cenna. Jego dłuższa rozmowa z Pani synem pozwoli zdiagnozować prawdziwą przyczynę niechęci syna do szkoły.
napisał/a: ~Mama 2008-10-13 13:04
Dziękuję rozmawiam każdą wolną chwile z synem nie wiem jaki to przyniesie rezultat, ale zapewniam też ze na powrót zawsze jest czas i proszę żeby jeszcze spróbował nie chcę żeby za jakiś czas żałował, że nie wykorzystał szansy jaką dostał od losu. Spróbuję namówić go na rozmowę ze szkolnym pedagogiem lub psychologiem.