POLECAMY

Czy paracetamol jest niebezpieczny?

warriorka
napisał/a: warriorka 2014-03-25 16:40
Ostatnio usłyszałam, że jest bardziej niż inne leki niebezpieczny dla serca, wątroby i nerek. Aż mi się nie chce wierzyć... Rzeczywiście tak jest?
0202oliwcia
napisał/a: 0202oliwcia 2014-03-25 17:22
Nie wydaje mi się przecież to praktycznie jedyny lek przeciwbólowy który mogą stosować kobiety w ciąży więc jakoś mi się nie wydaje aby był on niebezpieczny
eenax
napisał/a: eenax 2014-03-26 08:34
Każda chemiczna ingerencja w organizm ma jakieś negatywne skutki uboczne. Dotyczy to tez powszechnie stosowanych leków przeciwbólowych, aspiryny (i pochodnych), rozkurczowych, przeciwkaszlowych itp.

Paracetamol z grupy leków przeciwbólowych jest akurat najbezpieczniejszy i naj mniej szkodzi. Aby doprowadzić do uszkodzeń np. wątroby trzeb by byc albo na niego nadwrażliwym, albo nadużywać.
abernaciak
napisał/a: abernaciak 2014-03-26 16:27
Najbardziej szkodliwe są połączenia różnych substancji aktywnych w obrębie jednego leku. Dlatego miszanki typu gripex, fervex itp. trzeba stosować z ogromnym wyczuciem, bo np. mogą znacznie podnosić ciśnienie krwi.
napisał/a: jagoda91 2014-03-27 10:04
paracetamol przez większość osób jest uznawana za bardzo bezpieczny jednak ma liczne działanie niepożądane które moga wystąpić ale nie muszą min. uszkodzenia nerek trombocytopenię zaburzenie gastryczne a w wiekszych dawkach-uszkodzenia wątroby. natomiast w połączeniu z aspirynom-uszkodzenia nerek. ostatnie badania wykazały że paracetamol jest o wiele bardziej hepatotoksyczny niż inne leki p podobnym działaniu. Natomiast nie ma przeciw wskazań do stosowania go przez dzieci już po piwrwszym tygodniu życia ale absolutnie nie wolno przekraczać dawki 15 mg/kg masy ciała dziecka maksymalnie 4 dawki na dobę w odstępach min 4 godzin.
Zapraszam na mojego bloga jagoda91.blogerki.pl tam wiele informacji na temat leków urody i kosmetyków.zapraszam do zadawania pytań