POLECAMY

Czy bezrobotnej kobiecie należy się urlop macierzyński?

napisał/a: janette483 2014-02-27 14:50
witam, mialam działalność gospodarcza ponad rok, zlikwidowałam ją 05,02/2014 w chwili obecnej jestem w ciąży, termin porodu za ok 3 tyg, jestem teraz jako osoba bezrobotna, bez ubezpieczenia. Chciałam się zarejestrować w urzędzie pracy, ale powiedziano mi, że nie da rady, ponieważ jestem osobą nie zdolną do pracy. W jaki sposób mam uzyskac urlop macierzyński i wychowawczy będąc bezrobotną, jak mam się ubezpieczyć skoro w urzędzie pracy nie chcą mnie już zarejestrować ?
eenax
napisał/a: eenax 2014-03-03 10:39
Nie mam pojęcia czemu urząd nie chce ciebie zarejestrować. Nie miał prawa odmówić. No chyba ze ciąża ma status zagrożonej.

Urlop wychowawczy nie przysługuje. W momencie porodu nie jesteś związana żadną umowa o prace wiec nie ma takiej możliwości. Była by gdybyś działalność gospodarcza zawiesiła (nie zlikwidowała) na czas trwania urlopu wychowawczego.

Co zaś do macierzyńskiego i zasiłku na urlopie macierzyńskim sprawa zagmatwana.
Obecnie nie jesteś ubezpieczona, ale byłaś ubezpieczona i ono ustało jak już w ciąży byłaś. Urlop i zasiłek macierzyński przysługuje w pełnym wymiarze (i w kwocie od jakiej było płacone ubezpieczenie chorobowe).

A i na razie brakiem ubezpieczenia się nie stresuj. Z samego faktu ze jesteś w ciąży a wcześniej byłaś ubezpieczona, ubezpieczona jesteś z automatu do 6 tygodniu po porodzie.

Ale polecam jeszcze omówić to z kims kto sie na tym lepiej zna. To co napisałam jest na podstawie mojej wiedzy z punktu medycznego a nie prawno-urzędowego.
abernaciak
napisał/a: abernaciak 2014-03-03 18:08
Nie mam zielonego pojęcia, ale nie wygląda to zbyt dobrze... Może warto porozmawiać z jakimś prawnikiem?