Zimowe porady dla kierowców – jazda zimą – jazda po śliskiej nawierzchni

SKODA Octavia RS 4×4 fot. serwis prasowy SKODA
Bądź przygotowana i nie daj się zaskoczyć pierwszym mrozom na jezdni!
03.01.2017 09:43
SKODA Octavia RS 4×4 fot. serwis prasowy SKODA

Jazda zimą to prawdziwe wyzwanie. Gdy temperatura drastycznie spada, nawierzchnia na drodze jest pokryta warstwą lodu, przez co przyczepność twojego auta znacznie maleje. Jak sobie z tym poradzić? Poznaj nasz krótki przewodnik po zimowym bezpieczeństwie

Prędkość pod kontrolą

Kiedy wyruszasz w zimową trasę, musisz pamiętać, że wolniej znaczy bezpieczniej. Latem twój samochód reaguje szybciej i łatwiej nad nim zapanować w alarmowych sytuacjach. Hamowanie na śliskiej powierzchni często wiąże się z dodatkowym przemieszczeniem samochodu, a gwałtowny ruch kierownicą, może prowadzić do poślizgu. Naprawdę nie warto się spieszyć, kiedy można zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy, opuszczając nogę z gazu. 

Opony do zadań specjalnych

Zmiana warunków = zmiana opon! Nie zapominaj o tym i przed zimowym sezonem wyposaż swoje koła w solidne, przystosowane do trudnych warunków opony. Wymień cały komplet i ciesz się łatwością zimowej jazdy.


ŠKODA Yeti 

Obserwacja

Pamiętaj, że w zimie musisz zachować podwójną czujność. Zostaw telefon w torebce, szminkę w kosmetyczce a muzykę przycisz o kilka tonów. Musisz zwracać uwagę na wszystkie pojazdy, które cię otaczają, przejścia dla pieszych i warunki pogodowe. Nie zapominaj, że twoja ostrożność może uratować komuś życie!

Przewidywalność

Na oblodzonej drodze twoja jazda powinna być przewidywalna. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie zmieniaj pasów z prędkością światła i stosuj się do wszystkich panujących na drodze reguł. 

Samokrytyka

Myślisz, że za kółkiem umiesz już wszystko? Nawet jeżeli jesteś świetnym kierowcą, nie zapominaj o przestrzeganiu wszystkich zasad. Najlepsi z najlepszych zimą jeżdżą dużo wolniej, są skupieni i mają na uwadze bezpieczeństwo innych!