Psychopata i imigranci

Jeffery Deaver i Ian Rankin w kryminalnym dwupaku na lato. Obaj autorzy to niekwestionowane gwiazdy gatunku.
Amerykanin Jeffery Deaver (jego najbardziej znane dzieło to zekranizowany "Kolekcjoner kości") ma na koncie 21 powieści. Szkot Ian Rankin jest równie płodny i ceniony. Książka Deavera to thriller psychologiczny z demonicznym przestępcą, natomiast Rankin proponuje solidny kryminał z Johnem Rebusemstarym wygą z edynburskiej policji) i drobiazgowo odtworzonym tłem społecznym.

Amerykańska powieść rozgrywa się w Kalifornii. Odsiadujący dożywocie Daniel Pell ucieka z więzienia. Jak przystało na inteligentnego psychopatę, zabija z zimną krwią kolejne ofiary, uprzednio czyniąc z nich posłuszne sobie marionetki. Ściga go Kathryn Dance, agentka z Biura Śledczego Kalifornii. Pomóc w jego ujęciu może tytułowa "śpiąca laleczka" – dziewczynka, która jako jedyna uszła z życiem z rąk Pella. Pełna znakomitych psychologicznych obserwacji i nieźle napisana powieść naprawdę trzyma w napięciu. Irytująca dla czytelnika może być tylko łopatologia w rodzaju: "podczas wykrywania kłamstw przesłuchujący biorą pod uwagę: zachowania niewerbalne (mowa ciała), zachowania werbalne" etc. – jednak z całą pewnością znajdą się amatorzy takiego stylu.

Szkocka powieść od strony czysto literackiej prezentuje się lepiej. Bohater to klasyczny outsider: za dużo pije, od lat nie awansuje. Akcja zaczyna się od brutalnego zabójstwa na imigranckim osiedlu, a Rebus zostaje przypadkowo wplątany w śledztwo. Na głowie ma jeszcze sprawę szkieletów kobiety i dziecka znalezionych w piwnicy jednego z barów. Dodatkowo jego przyjaciółka policjantka prowadzi prywatne dochodzenie wyjaśniające powody zaginięcia fryzjerki. Wszystkie wątki splatają się w wyjątkowo inteligentnie skonstruowaną intrygę prowadzącą czytelnika przez podziemny świat nielegalnych imigrantów.

Tomasz Kłys/ PrzekrójSKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)