Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne to oficyna publikująca książki o tematyce typowo humanistycznej. Są to pozycje naukowe, popularnonaukowe i poradniki, zwłaszcza z zakresu psychologii, pedagogiki, socjologii, logopedii, psychiatrii i antropologii. Oprócz publikowania książek, Wydawnictwo GWP organizuje szkolenia, warsztaty i kampanie społeczne z zakresu psychologii, terapii logopedycznych i innych.
Wydawnictwo to, prowadzi też swego rodzaju edukację, m.in. publikując co jakiś czas serie ciekawych poradników. Kilka z nich specjalnie dla Was zrecenzowaliśmy…
Jak spełnić marzenia. 9 pytań które zmienią twoje życie
Książka pt. „Jak spełnić marzenia. 9 pytań które zmienią twoje życie”, to poradnik autorstwa Arlene Harder. Została wydana przez GWP w zeszłym roku i cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników.
Arlene Harder jest licencjonowanym terapeutą małżeńskim i rodzinnym, a także współzałożycielką fundacji i prowadzi portale internetowe z poradami. W swojej książce porusza praktyczny aspekt życia: zamiast marzyć o lepszym życiu, należy zacząć działać w tym kierunku, by zmieniać je w rzeczywistości na lepsze.
Udziela odpowiedzi m.in. na pytania jak żyć wydajniej i pełniej, jak zidentyfikować potrzeby własne i odróżnić je od tych, które narzucają nam inni, a przede wszystkim jak odnaleźć w sobie uśpiony potencjał, bez pomocy terapeuty.
Autorka w specyficzny sposób uczy jak prowadzić dialog z samym sobą. To książka zadająca pytania – nie uniwersalny poradnik kierowany do wszystkich, jakich mamy całe mnóstwo. Treści książki zmuszają do głębszych przemyśleń i zastanowienia się nad wieloma życiowymi doświadczeniami, jak również mogą uświadomić, dlaczego pragniemy zmian. W taki sposób stymulujemy swój rozwój osobisty, „zrzucamy zatwardziałe pancerze”, które chroniły nas przez lata, a teraz już nie pasują np. sposób bycia, a „nową skórę” dopiero odkrywamy z biegiem czasu lub gdy najzwyczajniej ktoś nam o tym powie…
Poradnik ten napisany jest prostym, łatwym w interpretacji językiem. Konstrukcja tekstu jest przejrzysta. Zdecydowanie można go polecić ludziom, którzy przeżywają chwilowy spadek formy i mającym jakąś trudność w zaakceptowaniu nowych sytuacji życiowych.
Serce umysłu. Jak przezwyciężyć codzienne trudności
To ubiegłoroczna publikacja w nurcie teorii zwanej Programowaniem Neurolingwistycznym, autorstwa Conniare i Steve Anderas. Jest to małżeństwo zajmujące się właśnie badaniem teorii Programowania Neurolingwistycznego (NLP), mającej na celu nauczenie właściwej komunikacji i zmianę wzorców myślenia oraz spostrzegania innych ludzi.
To sposób na pełniejsze poznanie i „nauczenie się” drugiego człowieka. Teoria odnosi bardzo dobre efekty w psychoterapii czy rozwoju osobistym, pozwala doskonalenie swoich relacji ze społeczeństwem i poprawę zdolności komunikacyjnych.
W książce poruszane są ważne kwestie, m.in. dotyczące sposobów przełamywania lęku, zawstydzenia, wzmacniania poczucia własnej wartości, niwelowania przykrego poczucia winy, radzenia sobie z nadmierną krytyką, a także rozbudzaniem w sobie motywacji do istotnych zmian w swoim życiu. W książce przedstawione są również sposoby radzenia sobie z trudnościami codziennymi, z wykorzystaniem potencjału własnego.
Historie przytoczone jako przykłady, to wybrane przypadki z praktyki Conniare i Steve Anderas. Mają być dowodem na to, że NLP może pozytywnie odmienić życie.
Książka ta cieszy się ogromną poczytnością w USA. U nas jeszcze nie jest aż tak popularna, jednak nurt NLP zyskuje coraz szersze grono sympatyków. „Serce umysłu” można polecić osobom pragnącym poznać specyfikę pracy naszego umysłu i chcącym naprowadzić swoje myślenie na bardziej konstruktywne wnioski, a tym samym poprawić relacje i współpracę z otoczeniem.
Z żab w księżniczki . Czyli jak przeobrazić się za pomocą słowa
To książka należąca również do nurtu NLP, autorstwa Richarda Bandlera, Johna Grindera – twórców teorii Neurolingwistycznego Programowania, wydana w 2011r. Ich założeniem było uświadomienie znaczenia, a także nauczenie czytelnika właściwej autoprezentacji.
Dzisiejsze społeczeństwo, biegnące ku chęci sukcesu ciągle zdanie sobie pytanie: „jak mam osiągnąć to co chcę?”. Odpowiedzią na to pytanie znajdziemy w treści tegoż poradnika – książka ta jest pewnego rodzaju seminarium, z którego czytelnik ma wyciągać wnioski, a następnie zastosować je w swoim życiu. Zmusza ona w pewnym sensie do koncentracji i pełnego skupienia na treści, a także wnikliwej analizie przemyśleń, ponieważ tylko dzięki nim uda nam się wyciągnąć to, co najważniejsze i najbardziej istotne.
Specyficznie poprowadzony dialog autorów, zaznajamia czytelnika z zagadnieniami NLP i zachęca do dalszego poznawania nurtu . Uczy nie tylko spostrzegawczości, ale praktycznego wykorzystania wskazówek, jakie przekazuje nam treść poradnika.
Książkę „czyta się” szybko i łatwo. Warto jej lekturę podzielić na kilka dni, a nie „połykać” jednym haustem, gdyż nawał informacji jaki sobie zafundujemy, może nas znudzić lub „rozbić myślowo”.
Nieśmiałość – czym jest i jak ją pokonać
To książka Borwina Bandelowa, profesora, psychoterapeuty pracującego w Klinice Psychiatrii przy Uniwersytecie w Getyndze, z 2011r. Książka „Nieśmiałość – czym jest i jak ją pokonać”, stanowi pewnego rodzaju wprowadzenie w świat osoby nieśmiałej i daje szanse na poznanie i zrozumienie jej obaw, zmartwień, barier.
Czytelnik przerzucając kolejne strony książki, dzięki autorowi może „wkroczyć” w świat takiej osoby i popatrzeć jej oczami na rzeczy dla innych zupełnie niezrozumiałe. Przecież każdy z nas chociaż raz w życiu poczuł się zawstydzony, speszony, czy onieśmielony, wiec powinien dobrze znać emocje wówczas się pojawiajace.
Nieśmiałość to tak naprawdę problem wielu osób, które na co dzień muszą stawić jej czoła. Raczej nie zastanawiamy się nad tym, o ile prościej się żyje osobom mającym dużo odwagi i pewności siebie? Dla człowieka z natury nieśmiałego, zwykłe zapytanie o drogę, godzinę czy nawet udzielenie odpowiedzi na pytanie zadane przez przechodnia, staje się wyzwaniem nie do pokonania. Odbierającym mowę, wpędzającym w zakłopotanie.
Nieśmiałość wiąże się z paraliżującym strachem przed reakcją innych ludzi – co znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie i życie w społeczeństwie. Dlatego B.Bandelow stworzył książkę, która ma pomagać osobom nieśmiałym. Przybliża i opisuje on różne stopnie nieśmiałości, uwzględniając przy tym aspekty biologiczne, społeczne i psychologiczne.
Poradnik podnosi czytelnika na duchu i dodaje mu otuchy, namawia do walki z nieśmiałością. Wszystkie rady autor umiejętnie przeplata fachową wiedzą psychologiczną i medyczną. Ułatwia to czytelnikowi zrozumienie istoty i mechanizmu problemu oraz skupienie się na poradzeniu sobie z nim.
Książka napisana jest w sposób przystępny dla czytelnika, jest lekka w odbiorze, nie „męczy”. Uwagę przyciągają intrygujące tematy poszczególnych rozdziałów…