Gołda Tencer, Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska, „Gołda Tencer, Jidisze mame”
fot. materiały prasowe
Historia Gołdy Tencer, aktorki, pieśniarki, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie i Centrum Kultury Jidysz, założycielki Fundacji Shalom, to gotowy materiał na film.
Urodzona w powojennej Łodzi, z pamiętania i ratowania kultury oraz tradycji żydowskiej stworzyła swoją życiową misję. Jej dzieciństwo to Szkoła Żydowska im. Icchaka Lejba Pereca, nieobecny wzrok ojca, który wywieziony z warszawskiego getta przeżył Auschwitz i Mauthausen, wspomnienia matki, która przetrwała wojnę w syberyjskich łagrach, zapachy żydowskich potraw: wątróbki, cebulki czy czulentu, rozmowy w mameluszyn, czyli języku matki – jidysz, kadysz i płacz po milionach zamordowanych Żydów.
W pozornie spokojne życie Gołdy Tencer niespodziewanie wkracza polityka, a za nią marzec 1968 roku. Gołda, jako jedna z nielicznych, zostaje w Polsce, przenosi się do Warszawy, zaczyna pracę w Teatrze Żydowskim, gdzie po wyjeździe wielkiej żydowskiej aktorki Idy Kamińskiej i tysięcy Żydów polskich aktorzy grają przy pustej widowni. Tu zaczyna się jej aktorska kariera, tutaj poznaje miłość życia – aktora i reżysera, dyrektora Teatru Żydowskiego Szymona Szurmieja, tu w końcu zaczyna walczyć o pamięć i szacunek dla kultury żydowskiej.
W życie Gołdy Tencer los wpisuje zwykłych i niezwykłych ludzi, odnalezione przedmioty i fotografie, które, jak miliony pomordowanych, miały zniknąć z powierzchni ziemi, politykę i historię wielu pokoleń polskich Żydów, miesza przeszłość z teraźniejszością, sztukę z rzeczywistością.
Anna Dembowska, „Pod powierzchnią”
fot. materiały prasowe
Nic w tej historii nie jest takie, jak się wydaje. A każda tajemnica ma swój początek. „Pod powierzchnią” to trzymająca w napięciu powieść inspirowana hitem stacji TVN.
Komisarz Maria Byszewska zaczyna śledztwo w sprawie porwania czteroletniego Kacpra. Gdy kilka dni później w Płocku bez śladu ginie kolejny chłopiec, Maks Gajewski, w mieście wybucha panika. Media łączą sprawy, choć śledczy nie mają na to żadnych dowodów.
Byszewska działa pod presją. Wie, że tu nie ma miejsca na błędy. W rozwiązaniu sprawy nie pomagają jej żądne sensacji media, arogancki detektyw, nadgorliwy syn policjant i nierozwiązane sprawy z przeszłości. W dodatku Marta Gajewska nie wierzy, że jej dziecko mogło się utopić. Życie osobiste komisarz miesza się ze śledztwem. Maria stanie przed wyborami, które na zawsze zmienią życie zaginionych chłopców. A także los jej syna.
Alek Rogoziński, „Dom tajemnic”
fot. materiały prasowe
Dominika i Mariusz (zwani przez znajomych Miśka i Mario), właściciele popularnej agencji reklamowej, dostają zaproszenie do wzięcia udziału w reality-show. Wraz z dziesiątką celebrytów trafiają do naszpikowanego pułapkami domu-labiryntu. Ich zadanie jest proste: rozwiązując kolejne zagadki kryminalne, mają znaleźć ukryty w tym miejscu cenny przedmiot, aby następnie przekazać go na cele charytatywne. Kiedy jednak wydarza się morderstwo, a uczestnicy programu tracą łączność ze światem zewnętrznym, ważniejsze od wygranej stanie się ocalenie życia. Tym bardziej, że morderca nie zamierza poprzestać na jednej ofierze…
„Dom tajemnic” to dwunasta książka w dorobku autora zwanego Księciem Komedii Kryminalnej, łącząca klasyczną fabułę kryminalną z dużą dawką czarnego humoru.
Krystyna Mirek, „Światło gwiazd”
fot. materiały prasowe
W wilii pod kasztanem nastała jesień. W wielkim ogrodzie jest jak zawsze pięknie, ale w życiu mieszkańców pojawi się wiele zawirowań. Pewien mężczyzna, który częściej niż pod nogi spogląda w gwiazdy – z zawodu jest bowiem astrofizykiem – wprowadzi sporo zamieszania w życie jednej z kobiet. Bartek w swoim polowaniu na miłość będzie przekraczał kolejne granice, a dwie synowe pod jednym dachem mocno dadzą się we znaki spokojnej z natury babci Kalinie.
Zapach szarlotki i smak domowej lemoniady nie wystarczą, by zaprowadzić pokój. Trzeba będzie użyć mocniejszych środków. Jak wyprostować zawikłane rodzinne relacje? Czy uda się wszystkim zasiąść przy wspólnym stole? Kto zostanie w willi pod kasztanem? Droga do szczęścia czasem bywa krucha, ale zawsze warto jej szukać.
Jola Caputa, „Przepisy Joli. Złote przeboje”
fot. materiały prasowe
W kolejnej po „Od śniadania do kolacji” i „W rodzinnej kuchni” książce z serii „Przepisy Joli" przebojowa blogerka i kultowa bohaterka mediów społecznościowych Jola Caputa zebrała przepisy, które cieszą się największą popularnością wśród jej fanów. The best of "Przepisy Joli" jak zwykle w wersji najsmaczniejszej, ale i najpraktyczniejszej oraz najbardziej ekonomicznej.