Sławka do dziś żałuje, że nie pocałowała młodego powstańca, który się w niej kochał. Halina urodziła synka tuż przed godziną „W” i cudem ocaliła mu życie. Zosia złamała konspiracyjne zasady i zdradziła swoje imię ukochanemu... To wszystko opisała autorka w tej publikacji. Powstanie miało miejsce w ubiegłym wieku, ale wciąż jest żywym wspomnieniem. Opowieść o kobietach niezłomnych, walecznych i odważnych.
Czy warto stawiać sobie czytelnicze wyzwania? O tak! W zestawieniu zamieściłyśmy kilka książek, które każda kobieta (i nie tylko) powinna przeczytać przed 30-tką. Jesteś ciekawa naszych wyborów? Sprawdź!
Te książki przeczytaj, nim dobijesz do 30-tki
W naszej galerii znajdziecie pozycje, które są warte przeczytania zawsze, ale mogą mieć szczególne znaczenie w momencie, gdy zbliża się poważna cezura... rocznikowa i psychiczna. Nie od dziś wiadomo, że magiczny próg 30-tki to niekiedy punkt, w którym człowiek rozlicza się ze swoimi dokonaniami, sukcesami i porażkami. Jak to wygląda w przypadku kobiet? Możesz się tego dowiedzieć z kilku ciekawych książek!Kilka pozycji w zestawieniu to zdecydowanie lektury należące do kanonu literatury kobiecej. To książki traktujące o mentalnym dojrzewnaiu, kobiecym ciele i psychice. Jesteś ciekawa tytułów?
Zajrzyj!
Więcej:
9 erotycznych filmów, które chcesz zobaczyć
Jak dobrze znasz język polski?
Jaki film opisuje twój związek?
Jak dobrze znasz język polski?
Jaki film opisuje twój związek?
1
z
8
Agatha Christie "Dziesięciu Murzynków"
Każda z osób jest oskarżona o zabicie kogoś, ale prawo przymknęło na to oko lub po prostu sytuacja została zatuszowana. Kiedy nagle po kolei umierają kolejne osoby, reszta towarzystwa robi się niespokojna. Zadają sobie cały czas pytanie „kto będzie następny?” Odizolowani od społeczeństwa, niezdolni do opuszczenia miejsca pobytu, umierają jeden po drugim w sposób opisany w dziecięcej rymowance, która wywieszona jest w ich pokojach.
2
z
8
Joanna Bator "Ciemno, prawie noc"
To kryminał, horror i powieść psychologiczna w jednym. Powieść zmusza do refleksji nad samym sobą - można zobaczyć w niej niekiedy samego siebie, przeglądamy się w stronach jak w lustrze. Książka zarówno obrzydza, zasmuca, przeraża... ale i na długo nie pozwala o sobie zapomnieć.
3
z
8
Toni Morrison "Umiłowana"
Czarnoskóra bohaterka książki, piękna i dumna Sethe, została naznaczona piętnem niewoli na ciele i duszy, potrafiła jednak ocalić swoją ludzką godność. Okrucieństwo, nienawiść, ból, lecz także współczucie i przede wszystkim miłość – to żywioły przenikające świat tej niezwykłej powieści. To opowieść o kobiecie wykluczonej wśród wykluczonych.
4
z
8
Virginia Woolf "Pani Dalloway"
Akcja Pani Dalloway rozgrywa się w ciągu zaledwie jednego czerwcowego dnia 1923 roku w Londynie. Woolf w "Pani Dalloway" oszałamiająco płynnie przeskakuje z myśli jednej osoby na drugą, nie gubiąc rytmu książki i nie stwarzając wrażenia sztuczności. Sposób narracji budzi zachwyt, czas ukazany jest tu conajmniej w trójwymiarze: jeden dzień, w zasadzie jedno popołudnie, a gdzieś w tłumie, w różnych końcach miasta, coś jakby telepatycznie łączy dwójkę całkiem obcych sobie ludzi.
5
z
8
Anna Herbich "Dziewczyny z Powstania"
6
z
8
Sylvia Plath "Szklany klosz"
Główna bohaterka, 19-letnia Esther Greenwood z Bostonu, zostaje nagrodzona przez poczytny magazyn miesięcznym pobytem w Nowym Jorku. Jej nagrodą jest staż w redakcji, poza tym ma poznawać miasto, brać udział w wydarzeniach kulturalnych i spędzać miło czas. Jednak neurotyczny temperament Esther sprawia, że konfrontacja jej aspiracji i marzeń z rzeczywistością prowadzi do dramatycznego finału. Napisana bardzo lekkim językiem, czasami dowcipna, a przecież pisała to osoba chora, o skrajnej "niewydolności życiowej".
7
z
8
Gabriel Garcia Marquez "Dwanaście opowiadań tułaczych"
Ciekawy zbiór opowiadań, chociaż jak to zbiory mają do siebie, kilka opowiadań wyróżnia się na tle całego tomu. Co jest warte uwagi? "Samolot śpiącej królewny", "Śnię na zamówienie", "Szczęśliwej podróży, panie prezydencie" oraz "Maria dos Prazeres". Opowiadania są iście baśniowe, połączenie właśnie tej magii i niezwykle elokwentnego stylu pisarza dają niesamowity efekt.
8
z
8
Kate Chopin "Przebudzenie"
Bohaterka utworu zdobywa się na wielki akt odwagi, walcząc o prawo do miłości. Rzuca na szalę wszystko co ma - pozycję, dom, męża, dzieci - i ślepo podąża za uczuciem. Powieść, która otwarcie poruszała sprawę życia erotycznego, uznano swego czasu za "truciznę". Dziś historia ta, która kiedyś gorszyła i oburzała, urzeka subtelnym portretem psychologicznym bohaterki.