Reklama

Z pewnością, gdy sięgasz pamięci do lekcji języka polskiego z czasów szkolnych, przypominają ci się lektury, których po prostu nie cierpiałaś. Są takie arcydzieła literatury, które wypada znać, a których czytanie przyprawia nas o mdłości.

Reklama

Co znajduje się w naszym zestawieniu książek, które są najbardziej niechętnie czytanymi książkami?

Lektury szkolne

Trzeba przyznać, że kanon lektur szkolnych rzadko trafia w gust młodych adeptów czytelnictwa. Nastolatkowie chętniej sięgają po literaturę fantasy, młodzieżową, przygodową, aniżeli po klasyki pisane archaiczną polszczyzną. Dlatego też większość Polaków ma "zakodowane w głowie", że takie pozycje jak "Quo Vadis" czy "Nad Niemnem" to zło konieczne, a nie wartościowe lektury.
Sprawdź, czy znasz się na polskiej literaturze [quiz]

Literatura (nie)obca

Coraz częściej jako czytelnicy sięgamy po arcydzieła literatury światowej, ale zwykle z... wewnętrznego przymusu. Co warto przeczytać? Zwykle słyszymy nazwiska takie jak Proust, Joyce czy Vonnegut. "Wypada znać" - tak grzmią dziennikarze i pisarze, a liczba recenzji w Internecie i użytkowników, krórzy oznaczają takie pozycje jako "przeczytane", jednak rośnie. Ale czy naprawdę są to często i rzetelnie czytane lektury? Wiele z nich jednogłośnie uznaje się za jedne z najtrudniejszych do przebrnięcia. Polscy pisarze i autorzy wielu bestsellerór przyznają, że nie sposób przeczytać "Ulissesa", a "W poszukiwaniu straconego czasu" przyprawiało ich o czytelnicze jęki.

Jakie pozycje są niechlubnie uznane za niechętnie czytane arcydzieła literatury? Sprawdź!

Reklama

Więcej:

Najpiękniejsze bajki dla dzieci na audiobooku
Książki, które poleca Aneta Todorczuk-Perchuć
100 książek, które trzeba przeczytać przed śmiercią

Reklama
Reklama
Reklama