Tous fot. AKPA

Chłopczyce, Uwodzicielki, Damy

Polska moda międzywojnia okiem Natalii Jaroszewskiej.
/ 10.07.2007 15:30
Tous fot. AKPA
"Chłopczyce, Uwodzicielki, Damy. Polska moda międzywojnia" – książka Natalii Jaroszewskiej.
O książce
Autorka prezentuje sytuację społeczno-kulturową w Polsce podczas dwudziestolecia międzywojennego oraz trendy w modzie tamtych czasów. W publikacji Natalii Jaroszewskiej możemy obejrzeć ilustracje z żurnali z okresu dwudziestolecia międzywojennego, przeczytać o charakterystycznych cechach strojów tego okresu, poznać sylwetki polskich Ikon Stylu dwudziestolecia międzywojennego, takich jak Pola Negri, Nora Ney, Hanka Ordonówna czy Jadwiga Smosarska, wraz z fotografiami oraz komentarzami bohaterek.
Autorka porównuje modę dwudziestolecia międzywojennegoz modą współczesną. Zdjęcia strojów międzywojnia są zestawione ze szkicami współczesnych kreacji autorstwa Jaroszewskiej inspirowanych tamtymi czasami. W książce "Chłopczyce, uwodzicielki, damy..." wykorzystane zostały także zdjęcia ubiorów Natalii Jaroszewskiej we współczesnych aranżacjach fotografowane przez Patrycję Woy.
Konsultację merytoryczną zajęła się Anna Sieradzka - profesor UW - zajmująca się głównie zagadnieniami sztuki polskiej końca XIX i pierwszej połowy XX wieku oraz rzemiosłem artystycznym, ze szczególnym uwzględnieniem kostiumologii i jej związków ze sztuką.

O autorce
Natalia Jaroszewska jest jedną z najbardziej znanych polskich projektantek mody. O jej projektach mówi się, że wyrażają "200 procent kobiecości". Są inspirowane kobiecą sylwetką, dlatego każdy projekt podkreśla atuty figury. Wcięcie w talii, seksowne dekolty i odkryte plecy to jej znaki rozpoznawcze jej kolekcji.
Projektantka ubiera wiele znanych aktorek, m.in.: Joannę Brodzik, Katarzynę Cichopek, Agnieszkę Dygant, Karolinę Gruszkę oraz Katarzynę Bujakiewicz. Natalia Jaroszewska ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach krajowych i międzynarodowych.
W 2002 r. jej kolekcja została zaprezentowana w Belwederze na pokazie "Polska jest Trendy", pod patronatem Pani Jolanty Kwaśniewskiej. W czerwcu 2004 roku Natalia reprezentowała Polskę na międzynarodowych warsztatach mody w Londynie, zorganizowanych przez ambasadę Wielkiej Brytanii. W tym samym roku projektantka zaprezentowała swoją kolekcje w Paryżu w rezydencji Ambasady Polskiej.

Wydawcą książki jest Muzeum Historii Polski.


Konkurs Konkurs, Konkurs!!!

Każda z Nas uwielbia się stroić, przebierać i ciągle coś w sobie zmieniać. Dziewczyny macie okazję to zrobić!!! Weźcie udział w konkursie "Poczuj klimat tamtych lat". 

Przysyłajcie do Nas swoje zdjęcia, w przebraniu i stylizacji wzorowanej na modę lat 20. i 30. XX wieku. 

Jeśli chcecie zobaczyć, co się wtedy nosiło, zamieszczamy parę fotografii, kliknij: Moda lat 20 i 30. 

Mamy do rozdania 15 albumów Natalii Jaroszewskiej: „Chłopczyce, uwodzicielki, damy. Polska moda międzywojenna”, wydanym przez Muzeum Historii Polski. 

Weź udział w konkursie, kliknij: Konkurs "Poczuj klimat tamtych lat"