POLECAMY

Barbara Kosmowska "Niebieski autobus"

Niebieski autobus, głośna powieść Barbary Kosmowskiej o dojrzewaniu na prowincji w czasach PRL-u i tęsknocie do wielkiego świata, znowu w księgarniach.

Niebieski autobus, głośna powieść Barbary Kosmowskiej o dojrzewaniu na prowincji w czasach PRL-u i tęsknocie do wielkiego świata, znowu w księgarniach.

Miśka Pietkiewicz dorasta w epoce kanek na mleko i chronicznych braków w zaopatrzeniu. Jej rodzinę trudno określić mianem pospolitej. Największą dumą taty jest mocna głowa i wysoka jakość produkowanego przezeń bimbru. Mama beznadziejnie marzy o prawdziwym segmencie pokojowym i prowadzeniu kiosku z gazetami. Babka Bronia z rozrzewnieniem wspomina swoją karierę suflerki w prawdziwym teatrze i budzi powszechny szacunek w dni wypłaty renty, a wujek Roman do perfekcji opanował sztukę uwodzenia i tylko Temida nie chce się poddać jego czarowi.

Dzieciństwo Miśki rozświetlone blaskiem kineskopu telewizora, zdobytego przez wuja w niejasnych okolicznościach; dojrzewaniu zaś towarzyszy ogród pana Sybiduszki, miejscowego strażaka. Pewnego dnia Miśka wsiada w niebieski autobus i wyposażana w obrazek Najświętszej Panienki, butelkę bimbru i słoik smalcu, wyrusza na podbój wielkiego świata. Tylko czy dojedzie tam, gdzie chce dotrzeć - do domu?

Warto przeczytać tę powieść by uśmiechnąć się, wzruszyć i przypomnieć sobie czas, który minął.
Dorota Smoleń, Czytelnia.onet.pl

Bardzo sympatyczna rzecz, ciepła, wzruszająca, z odpowiednią proporcją humoru, realizmu i sentymentalizmu. Tylko czytać!
Recenzja czytelnika, Biblionetka.pl

Jest w tej powieści jakaś życzliwość i nieuleczalny optymizm pomimo świata, który wali się Miśce na głowę. Barbara Kosmowska z każdą książką staje się coraz lepszą pisarką.
Karolina Rodzaj, Ksiazki.wp.pl

To doskonała lektura zwłaszcza na ciepłe letnie dni.
Magda Głaz, „Doza Kultury"

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)