W lipcu i sierpniu schroniska odnotowują największy wzrost bezpańskich zwierząt. Porzucone, przywiązane do drzewa, by nie mogły znaleźć drogi powrotnej do domu, połamane, gdyż zostały brutalnie wypchnięte z pędzącego auta. Nieodpowiedzialni właściciele zwierząt robią to, bo nie mają pomysłu na to, co zrobić ze swoim pupilem podczas wakacyjnych wyjazdów, np. za granicę. A szczerze mówiąc możliwości jest wiele. Wystarczy odrobina chęci i miłości do naszych czworonożnych przyjaciół. Oto proste rozwiązania dotyczącego tego, co zrobić ze swoim pupilem podczas wakacyjnych wyjazdów i nie tylko.
Fot. Depositphotos
Kupując zwierzę musimy się zastanowić, czy dużo wyjeżdżamy, gdzie wyjeżdżamy i czy mamy możliwość zabrania ze sobą psa, a jeżeli nie, to czy ktoś się nim będzie mógł zająć. Obecnie nasze czworonogi mogą z nami bezpiecznie podróżować nawet samolotem. Ważne jest jedynie to, by nasz przyjaciel, wraz ze swoją klatką, nie przekraczał 8 kg. Czworonogi do około kilograma mogą podróżować na naszych kolanach. Zobaczmy jakie istnieją możliwości zapewnienia naszemu zwierzęciu bezpieczeństwa podczas podróży .
Zwierzę w podróży
Fot. Depositphotos
Najprostszym rozwiązaniem z możliwych jest zabranie psa lub kota ze sobą. Zapewni to spokój zarówno nam, jak i naszym pupilkom. Niestety nie wszystkie ośrodki wczasowe pozwalają na zabranie zwierzęcia ze sobą. Nasz wyjazd musimy więc zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Zorientować się, dokąd możemy wyjechać zabierając ze sobą zwierzę i co musimy mieć ze sobą. Standardem jest aktualna książeczka zdrowia ze wszystkimi szczepieniami. Pies musi być odrobaczony, nie może mieć pcheł, kleszy, chorować na żadną chorobę itp. O wszystko możemy się dokładnie dopytać, dzwoniąc do ośrodka lub przeczytać na stronie internetowej miejsca naszego przyszłego wypoczynku.
Na wakacje często wybieramy się samochodem. Nie wszystkie zwierzęta dobrze znoszą długą trasę zamknięte w niewielkiej przestrzeni. Aby im to ułatwić, najlepiej podać im środek uspokajający po którym prześpią większą część drogi. Należy też zaplanować dokładnie trasę przejazdu tak, by możliwe były przystanki, na których nasz przyjaciel będzie mógł załatwić swoje podstawowe potrzeby. Nie zapomnijmy o jedzeniu i odczekaniu jakiegoś czasu, kiedy zwierzak się naje. Podróż z pełnym żołądkiem może zakończyć się katastrofą, np. wymiotowaniem.
Coraz częściej na swój wymarzony urlop wybieramy się samolotem. Linie lotnicze zezwalają na podróż czworonogom. Musimy jednak zadbać o wiele spraw. Nasz pupil musi być szczepiony nie tylko przeciw podstawowym chorobom, ale również wielu innym. Często jest to zależne od celu naszej podróży oraz od linii lotniczych. Oprócz tego musi być odrobaczony, mieć zaświadczenie o braku chorób, tasiemców, pcheł i kleszczy. W wypadku podróży samolotem należy skonsultować to wcześniej z weterynarzem. Nie zapomnijmy też o odpowiednio szybkim zarezerwowaniu biletu dla naszego pupila i dowiedzeniu się o niezbędnych formalnościach, które musimy załatwić przed podróżą. Nie obędzie się bez leków uspokajających, które pozwolą naszym zwierzaczkom spokojnie przespać cały lot.
Zwierzę pod opieką kogoś życzliwego
Jest wiele możliwości znalezienia opiekuna dla naszego małego przyjaciela.
Sąsiad lub ktoś z rodziny - może sam ma zwierzę i czasami nie wie, z kim ma go zostawić. Możecie się umówić, że będziecie się zajmować waszymi pupilami na zmianę. Wówczas zwierzę może bezpiecznie zostać samo w domu lub czasowo przenieść się do nowych opiekunów. Umówicie się na regularne spacery i posiłki dla waszego ulubieńc, oraz że chwilkę z nim posiedzi w domu żeby zwierzak nie czuł się samotny.
Fot. Depositphotos
Petsitter to ostatnio bardzo popularny, niedrogi i całkowicie bezpieczny sposób opieki dla naszych pupilków. Wystarczy dać ogłoszenie w internecie, że poszukuje się kogoś do opieki nad zwierzątkiem. Może to być kot, pies, królik, chomik i wiele innych. Umawiacie się na konkretną zapłatę i formę opieki, czy ma być u was w domu, czy może u opiekuna. Z petsitterem omówcie, jakie wasz pupil ma przyzwyczajenia, w co lubi się bawić. Ustalcie ilość czasu jaki ma spędzać taka osoba z waszym zwierzakiem. Jeżeli jest taka możliwość niech przez kilka dni nowy opiekun przychodzi do waszego, domu zanim wyjedziecie. To pozwoli zobaczyć, czy wasz zwierzak akceptuje nową osobę i czy ta osoba nadaje się do opieki nad zwierzętami.
Hotel dla zwierząt
Fot. Depositphotos
Otwiera się ich coraz więcej. Zarówno przy schroniskach, jak i przy lecznicach. Ceny ich wahają się od 20 zł do 150 zł za dobę, w zależności od zapewnianego standardu. W większości hoteli pokój dla naszego ulubieńca jest zwykłą klatką, z której raz na jakiś czas jest wyprowadzany na spacer. Są jednak hotele bardziej ekskluzywne, które zapewniają naszym czworonogom więcej wygód i swobody. Pamiętajmy jednak, że jeżeli nie stać nas na ekskluzywne warunki dla naszego zwierzaka, zamknięcie go w zwykłej hotelowej klatce będzie lepszym rozwiązaniem od przywiązywania ufnego czworonoga do drzewa i porzucenia. Przed oddaniem ulubieńca do hotelu upewnij się, że jest w nim miejsce. Rezerwacje należy robić z odpowiednim, czasem kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Następnie dowiedz się, co mu będzie potrzebne (szczepienia, dokumenty, inne). Postaraj dowiedzieć się jak najwięcej o hotelu, jaką ma opinię i metody zajmowania się zwierzętami.
POWODZENIA!