Rozgrzewamy się
Droga Mamo i drogi Tato, zanim przejdę do dalszej części kursu proponuję, żebyś wykonał/a proste ćwiczenie. Przejrzyj kilkadziesiąt ostatnich zdjęć swojego dziecka. A potem odpowiedz na pytanie:
W jakim miejscu fotografii najczęściej umiejscowione jest Twoje dziecko?
Podejrzewam, że w większości przypadków Twoja odpowiedź będzie brzmiała: w centrum. W dalszej części poradnika uświadomię Ci, że środek kadru nie zawsze jest najlepszym „miejscem” na Twoje dziecko.
Najważniejsza zasada kompozycji
Z pewnością stwierdzenie zawarte w poprzednim zdaniu jest dla Ciebie nieco zaskakujące. Dlaczego? Ponieważ podczas pierwszych prób uchwycenia unikalnych momentów z życia swojego dziecka, wychodzisz z dość racjonalnego założenia. Brzmi ono: punktem, który najbardziej przyciąga wzrok oglądającego, jest centrum kadru.
Najlepsze miejsce na dziecko?
Z tego powodu większość z fotografujących rodziców umieszcza swojego małego modela idealnie po środku fotografii. Wydaje im się, że w ten sposób odpowiednio wyeksponują dziecko. Nie zdają sobie sprawy, że środek kadru nie zawsze jest najlepszym „miejscem na dziecko”. Niekiedy umiejętne rozmieszczenie elementów na zdjęciu decyduje o wyjątkowości zdjęcia.
Nawet najbardziej urzekająca chwila, zarejestrowana Twoim aparatem, może stracić wiele ze swojej magiczności, jeżeli kompozycja zdjęcia będzie zła. W większości przypadków to właśnie kompozycja odróżnia zwykłe zdjęcie od tego wyjątkowego. Jak zatem prawidłowo komponować fotografie, na których jest Twoje dziecko?
Na początek musisz zapamiętać jedną prostą zasadę: Nie umieszczaj swojego małego modela idealnie pośrodku fotografii.
Zasada złotego trójpodziału
W teorii fotografii istnieje pewna zasada, która wpajana jest młodym adeptom fotografii, na samym początku nauki. Nazwana jest „zasadą złotego trójpodziału”. Na czym polega? - Tylko brzmi tak strasznie. W rzeczywistości to nic innego, jak podzielenie fotografii na trzy równe części w pionie i trzy z poziomie. Miejsca przecięcia tych linii wyznaczają tzw. mocne punkty fotografii – wyjaśnia specjalistka od fotografii dziecięcej - Aleksandra de Soleil. Te linie i mocne punkty, o których mówi Aleksandra de Soleil, można łatwo zobrazować na poniższej fotografii.
Jakie elementy powinny znaleźć się w takich mocnych punktach (czarne punkty na ilustracji) ? Mocny obiekt, czyli najczęściej główka dziecka, bądź dziecko w całości - jeżeli jest to zdjęcie z placu zabaw lub w plenerze. W przypadku robienia zdjęcia portretowego - oczko dziecka. Czyż nie jest to proste?
Zasada złotego trójpodziału jest pierwszą i najważniejszą regułą jaka musicie zapamiętać. Jeżeli chcecie, aby fotografie dziecka były wyjątkowe, nie możecie zapominać o dobrej kompozycji fotografii. Dobrą kompozycję gwarantuje właśnie przestrzeganie „zasady złotego trójpodziału”. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć „zasadę złotego trójpodziału” w praktyce.
Zanim zaczniecie w praktyce trenować „zasadę trójpodziału” jeszcze jedna praktyczna wskazówka.
Część aparatów cyfrowych pozwala wyświetlać siatkę (obrazującą zasadę trójpodziału) w wizjerze. Siatka ułatwi wam na początku szukanie mocnych punktów i będzie dla was pomocą przy pierwszych fotografiach, w których wykorzystacie w praktyce tą zasadę kompozycji.