Okrągłe podstawki pod szklanki i kubki – jak uszyć?

Podstawki pod szklanki i tego typu bibeloty wbrew pozorom potrafią nadać każdemu wnętrzu nieco uroku i miłej atmosfery.
Podstawki pod szklanki i tego typu bibeloty wbrew pozorom potrafią nadać każdemu wnętrzu nieco uroku i miłej atmosfery. Niestety w sklepach bardzo rzadko można je spotkać, a jeśli już są, zazwyczaj w barwach i wzorach, które nam do niczego nie pasują. Oprócz funkcji czysto praktycznych, czyli ochronie mebli i obrusów przed zalaniem, bardzo ważne są kwestie wizualne. Jak więc sprawić, aby nasze podstawki były jedyne w swoim rodzaju? Najlepiej zrobić je własnoręcznie!
/ 08.06.2011 11:39
Podstawki pod szklanki i tego typu bibeloty wbrew pozorom potrafią nadać każdemu wnętrzu nieco uroku i miłej atmosfery.

Zaczynamy od skompletowania wszystkich niezbędnych nam podczas szycia półfabrykatów. Najważniejszy jest oczywiście materiał, najlepiej dość gruby, nada się do tego celu gęsty len. Wybieramy oczywiście taki kolor lub wzór, jaki nam odpowiada. Przydadzą się również nici w dowolnym kolorze, papier lub grubsza tekturka, cyrkiel oraz linijka. Jeśli już skompletowaliśmy wszystko, czas zabrać się do pracy.

Zobacz również: Portmonetka lub pokrowiec na telefon – jak uszyć?

Najpierw musimy wykonać szablony, na podstawie których uszyjemy nasze podkładki. Aby wykonać podkładki okrągłe, niezbędny do tego celu będzie cyrkiel. Na tekturze rysujemy okrąg o średnicy około 10 centymetrów. Po wycięciu, odrysowujemy na materiale okrąg według szablonu, najlepiej na dwóch różnych materiałach. Po narysowaniu kółka wycinamy starannie i bez pośpiechu.

W następnym kroku wycinamy z grubszego materiału paski o szerokości około 5 cm, które posłużą nam jako obszycia naszych podkładek. Następnie oba wycięte przed momentem koła składamy ze sobą tak, aby lewa strona materiału była w środku, a następnie obszywamy brzegi. Następnie przygotowujemy się do obszycia podstawek.

W tym celu, wycięte wcześniej paski o szerokości 5 cm składamy wzdłuż na pół i zaprasowujemy, aby potem było nam łatwiej go opanować. Tak przygotowany pasek nakładamy na brzegi koła i obszywamy na maszynie, lub ręcznie.

Zobacz też: Jak dostosować wykrój do własnych wymiarów?

Ważne! Lepiej wyciąć dłuższe paski o szerokości 5 cm, aby starczyły na obszycie całego koła! Aby obliczyć jakiej długości dokładnie powinny być paski na obszycie, można skorzystać ze wzoru na obwód koła – Obwód = 2nr, gdzie n (pi) = 3,14 (w przybliżeniu).

Redakcja poleca

REKLAMA