Nośniki optyczne

Nośniki optyczne
Trzymanie zdjęć na karcie pamięci aparatu nie jest najlepszym pomysłem. Z doświadczenia wiem, że wolne miejsce kończy się właśnie w momencie gdy najbardziej go potrzebujemy, a w ten sposób koło nosa przechodzi nam dobra fotografia. Jednym ze sprawdzonych sposobów archiwizacji zdjęć jest nagrywanie ich na płytach CD/DVD.
/ 21.07.2009 08:11
Nośniki optyczne

Wyczyść kartę

Wielu doświadczonych fotografów zaleca przegrywanie zdjęć z aparatu na komputer. Po odrzuceniu nieudanych kadrów, resztę nagrywamy na płytę CD-R/ DVD-R. Czynność tę należy wykonywać regularnie tak aby karta nie była przeciążona powyżej połowy swojej pojemności. Da nam to psychiczny komfort, że każde niespodziewane zdjęcie zostanie zapisane.

Zaletą nośników optycznych jest bardzo niska cena zapisu 1 zdjęcia. Przy obecnych cenach waha się w granicach 0,03 do 0,09 gr. Mimo tak śmiesznych kwot przejrzyjmy dokładnie nasze zbiory zanim uwiecznimy je na płycie. Wiele zdjęć może być nie udanych, a takich ani nie chcemy nikomu pokazać, ani później przeglądać w celu znalezienia tych wartościowych.

Awarie i wirusy

Kolejny powód jaki przemawia za płytami to złośliwość rzeczy martwych, a więc awaryjność naszego PC-ta. Poza różnego rodzaju awariami sprzętu zdarza się, że po prostu komputer łapie wirusa i jedynym sposobem pozbycia się go jest format dysku. W takiej sytuacji wraz z wirusem tracimy nasze fotografie. Oczywiście mamy możliwość odzyskania utraconych danych za pomocą specjalistycznych programów lecz jest to czasochłonne i uciążliwe. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.

Wybór nośnika

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zapis zdjęć na płycie CD/DVD trzeba wspomnieć o jednej ważnej sprawie – jakości nośnika. Płyty dostępne w hipermarketach są niezwykle tanie ale też kiepskiej jakości. Dla świętego spokoju polecam więc płyty jakiegoś znanego producenta jak TDK, EMTEC czy Sony. Nie duża różnica w cenie, a jakość zdecydowanie lepsza – płyta taka jest mniej podatna na zarysowanie czy światło. Tak nagrane zdjęcia najlepiej przechowywać w segregatorze płytowym (koszt ok. 10zł) który pomieści ok. 32-48 płyt. Dobrze opisane będą tam chronione od promieni UV, a w razie potrzeby znajdziemy je bez trudu.

Do nagrywania polecam oprogramowanie NERO lub alternatywny i bardzo prosty w obsłudze program dostępny za darmo – Burn Aware Free. Według forumowiczów portali fotograficznych zalecane jest przegrywanie zdjęć na nowe nośniki co 2 lata. Da nam to większą pewność, że nasze pamiątki za 10 czy 15 lat ujrzą światło dzienne.

Dla wymagających dostępne są specjalne płyty przeznaczone do długotrwałej archiwizacji zdjęć. Ich koszt to kilka złotych, ale wykonane są z lepszych jakościowo materiałów. Oznaczone najczęściej jako Photo Disc lub Digital Photo jak np. płyta Fuji Photo zabezpieczona przed promieniowaniem UV.

Tagi: fotografia, CD

Redakcja poleca

REKLAMA