Większość osób uważa, że w tym popularnym powiedzeniu chodzi o grzyba rydza. Nic bardziej mylnego! Powiedzenie dotyczy rośliny uprawnej, poprzedniczki rzepaku, Lnianki siewnej (lnicznika siewnego) - Camelina sativa L., zwanej właśnie rydzem, z której wytłaczało się olej.
A lepsza niż nic, bo była mało wymagająca i siało się ją na najgorszych gatunkowo glebach. Uprawa lnianki ponoć wraca do łask przy okazji rozważań o biopaliwach.
Możliwe, że znacie także inne powiedzenie - zdrowy jak rydz! Jest ono poparte naukowo. Badacze wykryli w tym gatunku antybiotyk - laktariowialinę, która ma niszczące działanie na wiele drobnoustrojów. Zabija między innymi prątki gruźlicy.
Rydze to dzisiaj już coraz rzadsze grzyby. W wielu rejonach kraju nie występują już wcale albo pojawiają się sporadycznie. Nazwą rydze określa się nie tylko mleczaja rydza czyli rydza prawdziwego, ale także mleczaja świerkowego i jodłowego. Oczywiście osoby, które je zbierają są przekonane o tym, że to ich rydze są najprawdziwsze.
Zobacz opis mleczaja rydza