Kluby grzybiarzy

Grzybiarze to przeważnie bardzo sympatyczne osoby. To ludzie, którzy bardzo lubią przyrodę i chętnie przebywają na jej łonie.
/ 21.06.2010 13:24

Grzybiarze są także towarzyscy i z radością dzielą się swoją wiedzą. Wiedzą, która często nabywana jest od dzieciństwa. Bo zazwyczaj zaczynali swoją przygodę ze zbieraniem jako dzieci u boku rodziców czy dziadków. Od nich uczyli się rozpoznawać grzyby, nazywać je - często w gwarze regionalnej, zbierać dary lasu i kochać cały las. Z czasem każdy z nich chce wiedzieć o grzybach coraz więcej, wertuje atlasy, jeździ w inne rejony kraju aby penetrować odległe lasy, szuka nowych przepisów kulinarnych na wykorzystanie grzybów. I spotyka na swojej drodze innych ludzi, tak samo jak on wręcz uzależnionych od "szperania" w ściółce. 

Kluby osób "zagrzybionych"

Kluby grzybiarzy to mniejsze lub większe grupy ludzi zbierających grzyby dla przyjemności. Ludzi, którzy poznali się przypadkiem a potem każdy z nich przyciągnął jeszcze swoją rodzinę i przyjaciół. Zwykle są to osoby z całego kraju i mieszkają w miejscowościach odległych od siebie o nawet kilkaset kilometrów. Osoby mieszkające blisko siebie mogą i współpracują ze sobą na co dzień. Są także przyjaciele spoza granic - z Niemiec, Słowacji, Węgier, Szwecji a nawet Australii!

Dzięki łączom internetowym mogą być ze sobą w ciągłym kontakcie i na specjalnie stworzonych portalach i forach kontaktować się i wymieniać doświadczeniami. Bardzo ciekawe jest śledzenie doniesień o występowaniu grzybów w różnych rejonach, dzielenie się przepisami z ich wykorzystaniem, ale najwięcej miejsca zawiera nauka rozpoznawania grzybów - nauka przez zabawę. Bardzo popularne są fotograficzne zagadki - ktoś zamieszcza zdjęcie owocnika a reszta musi w ciągu np. 2 dni odgadnąć cóż to takiego. Czasami trzeba pogrzebać w atlasach a czasami trafiają się takie rarytasy, których nikt inny w naturze nie widział. Trwa też "rywalizacja" na największy owocnik w danym gatunku - znaleziono już wiele większych niż podawały atlasy!  W działach kulinarnych znajdziemy mnóstwo przepisów na potrawy z grzybami i innymi darami lasu. Są działy dla osób początkujących  - dowiemy się jak przygotować się do grzybobrania, co trzeba ze sobą zabrać i na co uważać. Poczytamy także gdzie grzybiarze bywają czyli relacje z miejsc wartych odwiedzenia poza lasem.

Przeczytaj jak zachować się na grzybobraniu 

Grzybiarze zajmują się nie tylko grzybami. Jako ludzie kochający przyrodę i spędzający w terenie wolny czas zazwyczaj dużo fotografują. Pokazują więc później zdjęcia kwiatów, roślin, napotkanych zwierząt, uchwyconych w kadr owadów czy piękne krajobrazy. Przez cały rok trwają konkursy na najpiękniejsze fotografie. Grzybiarze, w ramach swoich portali, rozwijają także działy atlasowe, w których przeczytamy wiele informacji o gatunkach i obejrzymy liczne zdjęcia. 

Grupa "grzybniętych" przyjaciół

Z czasem nawiązuje się między nimi taka nić sympatii, że internetowe kontakty już nie wystarczają. Spotykają się więc w realu umawiając się na wspólne leśne wędrówki, zwykle związane w grzybobraniami. Czasami są to spotkania prywatne a czasami zloty. Taki zlot to już poważna impreza i wyzwanie dla organizatorów. Nie wystarczy jakikolwiek nocleg - musi być przecież blisko do lasu! A kiedy już dotrzemy na taki zlot okazuje się, że doba ma zbyt mało godzin aby zrealizować wszystkie plany. Po poznaniu osób znanych tylko z sieci, konkursie na najwięcej zebranych gatunków grzybów podczas wspólnego grzybobrania, po omówieniu gatunków, których nie znaliśmy do tej pory i wymianie doświadczeń można usiąść wieczorem przy ognisku i słuchać opowieści, śpiewać przy gitarze albo degustować przetwory z owoców, warzyw i grzybów. Często takie zloty organizuje się przy okazji wystawy grzybów albo robi się po prostu wystawę podczas zlotu. Chodzi o to aby uczyć się samemu i przekazywać wiedzę jak najszerszej grupie ludzi.

Zajrzyj na portale dla grzybolubów:  Grzybland , Na grzyby , Bio-forum

Jeśli lubicie zbierać grzyby i chcecie poznać ciekawych, sympatycznych ludzi - zajrzyjcie  na strony poświęcone temu hobby. Spotkacie tam ludzi otwartych, serdecznych i chętnych do dzielenia się swoją wiedzą. A jesienne zloty i wystawy już niedługo więc może warto się na któryś wybrać?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)