Kampania #EUandME

kobiety fot. Adobe Stock
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej nasze życie bardzo się zmieniło. Gwarancja szerokiego dostępu do Internetu, możliwość swobodnego przekraczania granic czy wsparcie w realizacji pomysłów na biznes to tylko niektóre z korzyści, które dała nam UE. Jak je mądrze wykorzystać? Poznaj inspirującą historię pani Katarzyny Barczyk i zobacz, jak mały biznes może zaistnieć globalnie!
/ 06.08.2019 13:50
kobiety fot. Adobe Stock

Pani Katarzyna Barczyk na co dzień prowadzi rodzinny biznes - MicroFood, który związany jest z ekologiczną żywnością. To właśnie dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej udało się jej rozwinąć ten biznes na arenie międzynarodowej.

W MicroFood produkuje się owoce poddane suszeniu próżniowemu, czyli Puffinsy - chrupiące przekąski z owoców, które posiadają certyfikat w zakresie rolnictwa ekologicznego w UE.

Przedsiębiorczyni z Ostrzeszowa skorzystała z wielu programów europejskich, dzięki którym udało się jej odnieść sukces na arenie międzynarodowej. Brała udział między innymi w programie Gateway, Ready2Go Programme, czy w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka.

kobieta

Gateway to program skierowany do ludzi młodych. Jednym z kilku elementów tego programu jest edukacja w zakresie przedsiębiorczości, której celem jest nauka nabywania kompetencji przedsiębiorczości i umiejętności dostrzegania oraz korzystania z możliwości, a także planowanie i zarządzanie twórczymi procesami, przynoszącymi korzyści natury kulturowej, społecznej i finansowej.

Ready2Go Programme daje przedsiębiorcom możliwość pozyskania wiedzy, zbudowania sieci kontaktów zagranicznych, a przede wszystkim wyróżnienia się na rynkach światowych. Celem programu jest przede wszystkim pomoc firmom w podjęciu pierwszych kroków dla nawiązania partnerstwa biznesowego.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka finansowany jest ze środków europejskich, a jego odbiorcami są przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy zamierzają realizować innowacyjne projekty, związane z badaniami i rozwojem, nowoczesnymi technologiami, inwestycjami o dużym znaczeniu dla gospodarki lub wdrażaniem i stosowaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

To nie koniec. Pani Katarzyna Barczyk jest też członkinią Dolnośląskiego Kongresu Kobiet, feministką, specjalistką od mediów społecznościowych, a także amatorską biegaczką. Jest też autorką bloga Lady Pasztet, który poświęcony jest tematyce feminizmu.

Pani Katarzyna docenia działania Unii Europejskiej, jak sama mówi: "Unia Europejska pozwala nam na globalne dotarcie do klientów i chce pokazać, w jaki sposób otwierać rynki na całym świecie dla producentów z UE".

To jedna z wielu historii, które pokazują jak mały biznes może istnieć globalnie. Przy odpowiedniej pomocy (np. ze strony Unii Europejskiej) można osiągnąć prawdziwy sukces. Co jeszcze daje nam Unia?

kobieta

Co zmieniło się w Polsce po wejściu do Unii Europejskiej? 

1 maja 2004 roku to ważna data w historii naszego kraju. Wejście Polski do Unii Europejskiej przyniosło szereg pozytywnych następstw. Co Unia Europejska dla nas robi? Jak wpływa na nasze codzienne życie, komunikację, podróże, zdrowie i prawa? Sprawdź!

1. Otwarcie granic i swobodne przemieszczanie się

Chcesz podróżować po UE? Nic prostszego. Wystarczy dowód osobisty!

2. Dotacje i projekty

Planujesz inwestycję? Chcesz rozwinąć nowy biznes, a może jesteś rolnikiem? Unia Europejska zapewnia nie tylko wsparcie finansowe, ale i merytoryczne. 

3. Swoboda zatrudnienia

Odkąd Polska jest w UE możemy swobodnie podejmować zatrudnienie w państwach członkowskich. Możesz zostać kim tylko chcesz! Wystarczy ubezpieczenie zdrowotne i zaświadczenie, że mogę się samodzielnie utrzymać, a każdy kraj UE może być moim nowym domem. 

4. Rozbudowa dróg

Autostrady i drogi ekspresowe to również zasługa wejścia Polski do Unii Europejskiej. 

5. Zagraniczne uczelnie

Chcesz kształcić się na Sorbonie we Francji, a może na Uniwersytecie w Heidelbergu? Dzięki przynależności do UE mamy możliwość podejmowania nauki w krajach członkowskich, a dzięki programowi Erasmus możesz zdobyć stypendium na edukację za granicą. To ogromna szansa na zdobycie międzynarodowych kontaktów, wiedzy na najwyższym poziomie, poznania nowej kultury i języka. To też możliwość zdobycia lepszej pracy po zakończeniu edukacji. 

6. Tanie podróżowanie

Wystarczy, że masz aplikację w telefonie, i możesz latać między miastami UE za cenę lunchu. Wprowadzone w latach 1992–2000 unijne inicjatywy deregulacji i liberalizacji rynku doprowadziły do wzrostu liczby linii lotniczych i obniżenia kosztów przelotów o 41%.

7. Płatności 

Opłaty za płatności kartą kredytowa w kraju i za granicą (w ramach UE) są takie same! 

8. Darmowe Wi-Fi

Wiesz, że możesz skorzystać z bezpłatnej publicznej sieci Wi-Fi, zamiast zużywać swojego pakietu? UE zainwestowała 120 milionów euro w instalację 8000 bezpłatnych publicznych hotspotów Wi-Fi w całej Europie, dzięki czemu mam dostęp do sieci niezależnie od tego, gdzie jestem.

Czy korzystasz z tych wszystkich udogodnień, które daje nam Unia Europejska? I najważniejsze - czy wiedziałaś o nich? 

Kampania #EUandME

#EUandME to kampania Komisji Europejskiej, której celem jest zwiększenie świadomości młodych osób na temat pozytywnego wpływu Unii Europejskiej na ich codzienne życie. Wśród korzyści, o których opowiada kampania, jest m.in. gwarancja szerokiego dostępu do Internetu, możliwość swobodnego przekraczania granic czy wsparcie UE w realizacji pomysłów na biznes. Kampania została uruchomiona we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej w maju 2018 r. W Polsce jej oficjalnie otwarcie miało miejsce na festiwalu Open'er w Gdyni w 2018 r.
Na kampanię #EUandME składa się m.in. pięć filmów przedstawiających historie obywateli Europy, którzy rozwijają swój potencjał dzięki wsparciu i wartościom stojącym za Unią Europejską.
Więcej przeczytasz na europa.eu/euandme/frontpage_pl

 

Materiał powstał z udziałem Komisji Europejskiej

Redakcja poleca

REKLAMA