Owacja na stojąco na uroczystej premierze filmu „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł"

W Teatrze Polskim odbyła się uroczysta premiera filmu „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" z udziałem twórców filmu, bohaterów wydarzeń Grudnia 1970 i przedstawicieli świata polityki i kultury.
/ 23.02.2011 11:37
21 lutego 2011 – w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł", widowiskowego obrazu będącego fabularną rekonstrukcją dramatycznych wydarzeń w Gdyni w 1970 roku.
Przemawiający podczas gali premier Donald Tusk złożył hołd ofiarom i rodzinom uczestników wydarzeń Grudnia ’70, nazywając ich prawdziwymi zwycięzcami, którym współcześni winni są wdzięczność i pamięć, gdyż bez nich nie żyliby teraz w wolnej Polsce. Po projekcji filmu poruszeni goście wyrazili swoje uznanie owacją na stojąco.

Na premierze obecni byli autentyczni bohaterowie wydarzeń przedstawionych w filmie – Stefania Drywa z rodziną, Adam Gotner, Wiesław Kasprzycki oraz rodzina Zbyszka Godlewskiego, który stał się pierwowzorem bohatera słynnej „Ballady o Janku Wiśniewskim”. Jej porywająca wersja w wykonaniu Kazika Staszewskiego znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu.

W uroczystości wzięli udział twórcy filmu: reżyser Antoni Krauze, aktorzy - Marta Honzatko, Michał Kowalski, Wojciech Pszoniak, Piotr Fronczewski, Witold Dębicki, Grzegorz Gzyl, Marta Kalmus – Jankowska, Cezary Rybiński, kompozytor Michał Lorenc, producent Kazimierz Beer, scenarzyści Mirosław Piepka i Michał S. Pruski.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele świata polityki i kultury: Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, premier RP Donald Tusk, Minister Kultury Bogdan Zdrojewski, Minister Edukacji Katarzyna Hall, premier Tadeusz Mazowiecki, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Henryka Krzywonos - Strycharska, przedstawiciele NSZZ Solidarność: przewodniczący Piotr Duda i Janusz Śniadek, dyrektor IPN Franciszek Gryciuk, dyrektor warszawskiego oddziału IPN Jerzy Eisler, dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz, Grażyna Szapołowska, Joanna Szczepkowska, Janusz Gajos, Anna Romantowska, Jerzy Radziwiłłowicz, Olgierd Łukaszewicz, Ryszard Bugajski, Marek Koterski, Jacek Bromski, Iza Kuna, Paweł Delong, Tomasz Raczek i Mateusz Damięcki.

Honorowy patronat nad filmem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

O filmie:
W grudniu 1970 roku na Wybrzeżu polskie wojsko wystrzeliło 46 tysięcy pocisków różnego kalibru do demonstrujących Polaków. Jeden z tych pocisków trafił w 18-latka, który przeszedł do legendy...

Jedna z największych i najbardziej oczekiwanych polskich produkcji od czasu filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. W przejmującym obrazie, porównywanym do nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem „Krwawej niedzieli” Paula Greengrassa, Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u.

Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja. Warto zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z „U Pana Boga za miedzą” Michała Kowalskiego. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc („Śluby panieńskie”). „Balladę o Janku Wiśniewskim” - muzyczny motyw przewodni do “Czarnego Czwartku” - zaśpiewał Kazik Staszewski.

Film pojawi się w kinach w całej Polsce 25 lutego 2011.

Redakcja poleca

REKLAMA