Nasza "Arka"

Wśród filmów zakwalifikowanych do oficjalnej selekcji 60. festiwalu w Cannes znalazła się polska produkcja "Arka".
/ 08.05.2007 10:08
Jedyną produkcją, jaka reprezentować będzie nasz kraj w walce o Złotą Palmę, jest "Arka" Grzegorza Jonkajtysa oraz Marcina Kobyleckiego. Animacja startuje w kategorii "filmy krótkometrażowe".


Prace nad filmem została zakończona na początku kwietnia 2007 r. Realizacja właściwego etapu produkcji zajęła około piętnastu miesięcy, jednak od pierwszych konceptów do zakończenia minęły dwa lata.

Grzegorz Jonkajtys, reżyser i producent zakwalifikowanej animacji, od kilku lat pracuje w amerykańskiej firmie CafeFX (www.cafefx.com), specjalizującej się w realizacji efektów specjalnych na potrzeby dużych hollywoodzkich produkcji. Brał udział przy tworzeniu efektów specjalnych do takich filmów jak: "The League of Gentlemen", "Gothika", "Hellboy", "Sin City", czy niedawnego "Pan's Labyrinth".

Polska produkcja ma duże szanse na wygraną - wcześniej "Arka" uznana została za najlepszy film 34. festiwalu Siggraph, uważanego powszechnie za najważniejszy festiwal komputerowych animacji na świecie (to na nim rozpoczęła się wielka kariera "Katedry" Tomasza Bagińskiego, nominowanej do Oscara).

Na festiwalu w Cannes odbędzie się światowa premiera filmu Grzegorza Jonkajtysa. "Arka" wkrótce znajdzie się również w dystrybucji kinowej.

Krótko o filmie:
Akcja "Arki" toczy się w świecie zdziesiątkowanym przez zarazę. Resztki zbiorowości ludzkiej w ogromnych tankowcach podążaj w poszukiwaniu krainy wolnej od zarazy. Przewodzi im mężczyzna. Jednak sam stając się nosicielem śmiertelnej choroby nie jest świadom prawdziwej istoty wirusa. Grupa wyrusza w długą, rozpaczliwą podróż w nieznane...

ark-srodek.jpg
Fot. Kadr z filmu "Arka"/www.thearkfilm.comark-w-srodek-2.jpg
Fot. Kadr z filmu "Arka"/www.thearkfilm.comark-w-srodek-3.jpg
Fot. Kadr z filmu "Arka"/www.thearkfilm.com

Źródło: materiały prasowe i serwisowe.
Oprac. MTC