Królowa

Ironiczne i pełne humoru spojrzenie Frearsa sprawia, że postać monarchini - dotychczas ikony sztywności i nadęcia – nabiera cech ludzkich.
/ 20.02.2007 15:25
Latem 1997 roku wiadomość o śmierci Księżnej Diany wstrząsa brytyjską opinią publiczną. Królowa Elżbieta II, którą tragiczna wieść zastaje w rezydencji na szkockiej prowincji, odgradza się od medialnej burzy grubymi murami zamku Balmoral.

Tymczasem w Londynie dla nowo wybranego premiera Tony’ego Blaira nadchodzi moment próby. Tłumy składają hołd zmarłej księżnej i coraz głośniej domagają się reakcji dworu. Prasa zaczyna atakować rodzinę królewską. Królowa jednak milczy.
Najnowszy film Stephena Frearsa (Niebezpieczne związki) o Elżbiecie II jest pierwszym filmem przywołującym wydarzenia związane ze śmiercią księżnej Diany, jak również pierwszym filmem tak bardzo obnażającym prywatność panującej brytyjskiej rodziny królewskiej.
To pełna napięcia opowieść o walce dwóch światów – powściągliwości i tradycji ze spontanicznością i otwartością, która tak bardzo charakteryzowała księżne Dianę. Ironiczne i pełne humoru spojrzenie Frearsa sprawia, że postać monarchini - dotychczas ikony sztywności i nadęcia – nabiera cech ludzkich, a my nieoczekiwanie nie tylko zaczynamy ją rozumieć, ale wręcz lubić i podziwiać.
Film zostanie pokazany w konkursie głównym na festiwalu operatorów filmowych Camerimage 2006 w Łodzi; będzie się ubiegał o nagrodę główna za najlepsze zdjęcia - Złotą Żabę.

Film otrzymał nagrody na MFF w Wenecji 2006:
- za najlepszą rolę kobiecą – Helen Mirren
- nagroda FIPRESCI - Stephen Frears
- za najlepszy scenariusz - Peter Morgan
Oraz Nagrodę Publiczności na MFF w Chicago 2006
5 nominacji do Brytyjskich Niezależnych Nagród Filmowych (BIFA) w tym nominację w kategorii Osobowość Roku (Helen Mirren)

„Królowa”, reżyseria: Stephen Frears, SPI