"Gra dla dwojga"

Gra dla dwojga fot. UIP
Trzymająca w napięciu szpiegowsko-romantyczna historia, pełna zaskakujących sytuacji i nagłych zwrotów akcji z Julią Roberts i Clive Owenem w roli głównej.
/ 25.04.2009 20:57
Gra dla dwojga fot. UIP
Uhonorowana Oscarem® Julia Roberts i Clive Owen ponownie spotkają się na planie filmowym, tym razem pracując nad szpiegowsko-romantycznym obrazem „Gra dla dwojga”, wyreżyserowanym przez Tony'ego Gilroy'a, na podstawie jego własnego scenariusza (nominowany do Oscara® w siedmiu kategoriach „Michael Clayton”).

Roberts i Owen tym razem wcielili się w role korporacyjnych szpiegów, którzy za plecami swoich mocodawców zaczynają ze sobą współpracować. W tle ich nielegalnych rozgrywek jest również miejsce na potajemny romans. Jednak stojąc po przeciwnych stronach barykady dwóch walczących ze sobą firm, odkrywają, że najtrudniejszą częścią ich pracy jest obdarzenie zaufaniem osoby, którą się kocha.

Oficer CIA Claire Stenwick (Roberts) i agent MI6 Ray Koval (Owen) jakiś czas temu zrezygnowali z pracy w służbach wywiadowczych na rzecz dużo bardziej intratnych stanowisk w szeregach międzynarodowych firm. Ich zadanie? Zdobycie informacji o produkcie, który przyniesie fortunę tej korporacji, która opatentuje go jako pierwsza. W tej grze chodzi o wielkie pieniądze, a wojna między firmami przypomina rozgrywki z czasów zimnej wojny.

Dla pracodawców Claire i Ray’a – potentata branży Howarda Tully i jego rywala Dicka Garsika nie ma rzeczy, do których nie posunęliby się w swojej grze o pieniądze. Kiedy stawka idzie w górę, nikt już nie wie kto jest kim i komu można zaufać. Dla Claire i Ray’a najtrudniejszą sprawą staje się to, jak traktują siebie nawzajem. W miarę jak oboje próbują być o krok do przodu przed konkurencją, plany każdego z nich z osobna zostają zagrożone przez uczucie, którego nie da się oszukać: miłość.


O produkcji
Po zakończeniu pracy nad szeroko dyskutowanym i uznanym debiutem z 2007 roku – “Michael Clayton”, autor scenariusza i reżyser Tony Gilroy podjął decyzję o powrocie na arenę brudnych rozgrywek korporacyjnych ... tym razem zaskakując pomysłem o wprowadzeniu do fabuły wątku romansu. Stworzył znakomitą, trzymającą w napięciu historię, pełną zaskakujących sytuacji i nagłych zwrotów akcji. Tłem wydarzeń stała się tym razem rozgrywka na śmierć i życie pomiędzy dwoma grubymi rybami biznesu, których ambicją jest prześcignięcie konkurencji we wprowadzeniu nowego, przełomowego produktu na rynek. Punktem centralnym filmu jest jednak emocjonalna rozgrywka pomiędzy parą dwóch silnych osobowości, które, tak przynajmniej się wydaje, stoją po przeciwnej stronie barykady.

Pomysł “Gry dla dwojga” zrodził się w głowie Gilroy’a pod wpływem fascynacji zjawiskiem szpiegostwa przemysłowego. Lata spędzone na zbieraniu informacji do scenariuszy serii “Bourne’a” zaowocowały wieloma kontaktami z ludźmi z kręgów wywiadu. Reżyser zwrócił też uwagę, że wielu z nich w ostatnim czasie przeszło do sektora prywatnego. Na podstawie swoich obserwacji Gilroy stworzył osadzony w realiach korporacyjnych zręczny scenariusz, łączący w sobie elementy zarówno komediowe, jak i te kojarzone zwykle z klasycznymi filmami akcji, w których ktoś próbuje wyprowadzić przeciwnika w pole.

O swoich badaniach nad tematem i inspiracji reżyser mówi w ten sposób: “Statystyki kradzieży korporacyjnych plasują się w okolicach 50-100 miliardów dolarów rocznie. W dzisiejszych czasach nie ma prawdopodobnie takiej korporacji, która nie miałaby działu pracującego w oparciu o sondowanie działań konkurencji, w sposób mniej lub bardziej aktywny, co tak naprawdę sprowadza się do działań szpiegowskich.”
Gilroy umieścił w scenariuszu akcję ‘zimnej wojny’ pomiędzy dwoma gigantami branży, w których pracujący dla nich ‘wywiadowcy’ starają się w rzeczywistości wykiwać swoich pracodawców. Dodatkowo, reżyser stworzył zawiłą sieć oszustw pomiędzy rywalizującymi ze sobą magnatami przemysłu, w której swoje miejsce próbuje odnaleźć dwoje agentów, toczących walkę o równie wysoką stawkę – własną miłość.

Rywalizującymi ze sobą szpiegami korporacyjnymi są była agentka CIA Claire Stenwick i były agent MI6, Ray Koval. Gilroy pokazuje jaskrawo, w jaki sposób ich zażyła relacja komplikuje pracę dla korporacji, a ciągłe podchody i triki, do których muszą się uciekać, sprawiają, że trudno im określić, jak trwała jest ich osobista relacja. Jak mówi Gilroy: “W swoim zawodzie stale muszą blefować. Nigdy nie mówią prawdy. Każdy stara się wykiwać każdego, a wszystko dookoła wydaje się nie takie jakie jest w rzeczywistości.”
Widzowie poznają Claire i Ray’a poprzez serię flashbacków, które pokazują początki ich relacji – od pierwszego spotkania w Dubaju w 2003 roku, aż po wspólne planowanie dużej akcji w scenerii dzisiejszego Manhattanu. Kiedy reżyser starał wyobrazić sobie tę parę, ciągle powracało do niego pytanie charakteryzujące relację tych dwojga: “W jaki sposób możliwa jest miłość między dwoma skorpionami?”. Dodaje: „Zastanawiałem się również nad tym, co się dzieje, jeśli zakochuje się w sobie dwoje ludzi, którzy są profesjonalnymi kłamcami. Z punktu widzenia relacji międzyludzkiej musi być to naprawdę trudne. A z drugiej strony, kto im pozostaje? Oni są przecież ulepieni z tej samej gliny.”

Kiedy dochodzi do pierwszego spotkania Ray’a i Claire, oboje pracują jeszcze dla służb wywiadowczych swoich krajów. Ona uwodzi go na przyjęciu w konsulacie w Dubaju, podaje mu środki nasenne, a następnie przetrząsa jego pokój w poszukiwaniu tajnych kodów egipskiego systemu obrony powietrznej. Jak mówi producentka filmu Jennifer Fox: “Claire zostawia Ray’a z tym typowym uśmiechem na twarzy. On z kolei jest z jednej strony niesamowicie zafascynowany tą kobietą, a z drugiej potwornie sfrustrowany. Podejmuje decyzję, że musi ją odnaleźć. Ponownie spotykają się w Rzymie, spędzają razem weekend i podejmują decyzję, że będą pracować razem, porzuca swoją dotychczasową pracą i przejdą do sektora prywatnego. Chcą szybko zarobić, przeprowadzić jedna dużą akcję, która ustawi ich do końca życia i pozwoli być razem."

W filmie występują:
Julia Roberts
jako Claire Stenwick
Clive Owen
jako agent MI6 Ray Koval
Tom Wilkinson jako Howard Tully
Paul Giamatti jako Dick Garsik


"Gra dla dwojga" (Duplicity), Scenariusz i reżyseria: Tony Gilroy, Dystrybucja filmu: UIP, Premiera filmu w Polsce: 30 kwiecień 2009

Redakcja poleca

REKLAMA