Do kina czy na film? - premierowy tydzień (8 - 14 kwietnia)

Podczas gdy niesforna papuga wciągnie dzieci w wir szalonych przygód, Peter Weir, Marek Lechki, Krzysztof Zanussi i Håkon Liu z pewnością zaspokoją kinowy głód nieco starszych widzów, serwując im naprawdę dobre kino.
/ 20.05.2008 23:34

Podczas gdy niesforna papuga wciągnie dzieci w wir szalonych przygód, Peter Weir, Marek Lechki, Krzysztof Zanussi i Håkon Liu z pewnością zaspokoją kinowy głód nieco starszych widzów, serwując im naprawdę dobre kino.

"Niepokonani" (reż. Peter Weir)

Ekranizacja powieści "Długi Marsz" autorstwa polskiego oficera Sławomira Rawicza oraz angielskiego reportera Ronalda Downinga opowiada o ucieczce grupki śmiałków z sowieckiego gułagu. Jest rok 1940. Uciekinierzy nie mają do dyspozycji mapy ani kompasu. Przemierzają Syberię, mongolskie wyżyny, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje, aż w końcu docierają do Indii. Licząca 6000 km podróż obfituje w wiele dramatycznych wydarzeń. Choć wszyscy pragną odzyskać utraconą wolność, nie wszystkim będzie dane się nią nacieszyć.

"Niepokonani" (reż. Peter Weir)

"Niepokonani" (reż. Peter Weir)
 

"Erratum" (reż. Marek Lechki)

Pewnego dnia Michał odwiedza swoje rodzinne miasto, aby załatwić sprawę, o którą prosi go szef. Niespodziewanie pozostaje w nim dłużej niż zamierzał. Spotykając bliskie mu niegdyś osoby oraz odwiedzając znajome miejsca powoli odzywa się w nim coś, o czym dawno zapomniał. Powracają zdarzenia z przeszłości, które zmieniły jego życie... (więcej o filmie tutaj)

"Erratum" (reż. Marek Lechki)

"Erratum" (reż. Marek Lechki)
 

"Bez smyczy" (reż. Bobby Farrelly, Peter Farrelly)

Film twórców pamiętnych komedii "Sposób na blondynkę", "Głupi i głupszy" i "Ja, Irena i ja".

Rick i Fred od wielu lat są żonaci. Kiedy w domu zaczynają wykazywać oznaki zniecierpliwienia, ich żony podejmują śmiałą próbę ożywienia swoich małżeństw. Na tydzień spuszczają chłopaków z małżeńskiej smyczy. Przez siedem dni Rick i Fred mogą robić to, na co mają ochotę, a co najlepsze - nie muszą się z tego spowiadać swoim małżonkom. Co z tego wyniknie?  

"Bez smyczy" (reż. Bobby Farrelly, Peter Farrelly)

"Bez smyczy" (reż. Bobby Farrelly, Peter Farrelly)
 

"Rio" (reż. Carlos Saldanha)

Reżyser wspaniałej "Epoki lodowcowej 2: Odwilż" oraz niezbyt udanej "Epoki lodowcowej 3: Era dinozaurów" zaprasza na karnawał do Rio de Janeiro. Głównym bohaterem swojej opowieści czyni udomowioną papugę, której niezwykłe przygody na pewno przypadną do gustu wszystkim dzieciom. 

"Rio" (reż. Carlos Saldanha)

"Rio" (reż. Carlos Saldanha)
 

"Czarne słońce" (reż. Krzysztof Zanussi)

Ekranizacja inspirowanego autentycznymi wydarzeniami dramatu Rocco Familiariego. 

Szczęście Agaty i Manfreda zostaje brutalnie przerwane z chwilą, gdy mężczyzna pada ofiarą pewnego narkomana. Kobieta nie wierząc w system sądownictwa sama postanawia wymierzyć sprawiedliwość. Odnajduje mordercę, stopniowo zaczyna go uwodzić, a potem... Tego na pewno dowiecie się na kinowej sali...

"Czarne słońce" (reż. Krzysztof Zanussi)

"Czarne słońce" (reż. Krzysztof Zanussi)
 

"Niedokończony film" (reż. Yael Hersonski)

W maju 1942 roku do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Operatorzy pracowali przez miesiąc, rejestrując sceny z życia ulicy, pokazując skrajną nędzę i świat dobrze odżywionych, wchodząc do zabiedzonych podwórek i wykwintnych restauracji, kreując świat kontrastów i pracując nad „uchwyceniem żydowskiego charakteru”. Zapis odnaleziono zaraz po wojnie, w archiwach filmowych nazistów. Przez lata uważano go za prawdziwy portret życia w warszawskim getcie. Reżyserka Yael Hersonski postanowiła zbadać okoliczności powstania filmu. [opis dystrybutora]

"Niedokończony film" (reż. Yael Hersonski)

"Niedokończony film" (reż. Yael Hersonski)
 

"Grek Zorba" (reż. Mihalis Kakogiannis)

Adaptacja powieści Nikosa Kazantzakisa ze wspaniałą, niezapomniana kreacją Anthony'ego Quinna. Doskonały pod wieloma względami obraz Mihalisa Kakogiannisa zdobył siedem nominacji do Oscara, w tym dla Najlepszego Filmu, Reżysera i Aktora. 

Basil (Alan Bates), nieśmiały pisarz przybywa z Anglii na piękną grecką wyspę - Kretę. Poznaje tam Alexisa Zorbę (Anthony Quinn), pogodnego, towarzyskiego Greka. Gdy Zorba podejmuje pracę w opuszczonej kopalni Basila, rozpoczyna się dla Anglika ważna lekcja - z obserwatora świata, staje się powoli jego częścią. Optymizm i zaraźliwa radość życia Zorby są tak silne, że nawet przeciwności losu nie są w stanie zburzyć pogody jego ducha. W pozostałych rolach świetne kreacje stworzyły Irene Papas i nagrodzona Oscarem Lila Kedrova. [opis dystrybutora]

"Grek Zorba" (reż. Mihalis Kakogiannis)

"Grek Zorba" (reż. Mihalis Kakogiannis)
 

"Wszystko" (reż. Artur Wyrzykowski)

Młody idealista zakochuje się w pewnej dziewczynie, lecz ta nie odwzajemnia jego uczuć. Ta nieromantyczna komedia o romantycznej miłości trwa całe 20 minut. Jest pierwszym polskim filmem sfinansowanym przez internautów. W rolach głównych znani aktorzy młodego pokolenia: Mateusz Banasiuk, Marta Żmuda Trzebiatowska, Antoni Pawlicki i Michał Koterski.

"Wszystko" (reż. Artur Wyrzykowski)

"Wszystko" (reż. Artur Wyrzykowski)
 

"Miss Kicki" (reż. Håkon Liu)

Miss Kicki po długich latach pobytu i pracy za granicą powraca do rodzinnej miejscowości. W celu nawiązania więzi z szesnastoletnim synem, którego przez wiele lat wychowywała babcia, kobieta zabiera go na wakacje do Tajwanu. Gdy Victor odkrywa prawdziwy cel tej podróży, Miss Kicki będzie musiała udowodnić sobie jak i jemu, że potrafi być matką, za którą tak bardzo tęsknił? 

"Miss Kicki" (reż. Håkon Liu)

"Miss Kicki" (reż. Håkon Liu)
 

"13-ty dzień" (reż. Dominic Higgins, Ian Higgins)

"13-ty dzień" opowiada o wydarzeniach od 13 maja do 13 października 1917 roku w Fatimie, w Portugalii. Trójce dzieci miała się ukazywać Matka Boska przekazując proroctwa dotyczące przyszłości świata. Tajemnice były trzy, a ostatnią ujawnił dopiero 26 czerwca 2000 roku Jan Paweł II. Powszechnie wiadomo o szczególnym stosunku polskiego papieża do Matki Boskiej Fatimskiej. To właśnie 13 maja (rocznica początku objawień) 1981 roku Ali Agca próbował zabić Jana Pawła II. Papież był święcie przekonany, że kulą szczęśliwie pokierowała dłoń Maryi i w rok później udał się do Fatimy, by w tamtejszym sanktuarium ofiarować Matce Boskiej Fatimskiej różaniec. 18 lat później, również 13 maja, dwójka dzieci z Fatimy, Franciszek i Hiacynta Marto została beatyfikowana. Trzecia z nich, Łucja, zmarła w 2005 roku. [opis dystrybutora]

Oprac. na podstawie mat. prasowych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)