Coraz szersze horyzonty

MFF Era Nowe Horyzonty pęcznieje, podczas szóstej edycji zobaczymy ponad pół tysiąca filmów.
/ 21.07.2006 16:46
Na przeniesionym do Wrocławia festiwalu pojawi się rekordowa liczba filmów, w większości niepokazywanych w Polsce. Ten filmowy maraton otworzy „Volver”, najnowsze dzieło Pedro Almodóvara, a zamknie nagrodzony Złotą Palmą w Cannes „Wiatr buszujący w jęczmieniu” Kena Loacha. Między tymi dwoma pokazami widzowie będą mogli zobaczyć 520 innych filmów, z czego połowa to produkcje pełnometrażowe (fabularne i dokumentalne), a reszta – krótkie i średnie metraże. Dla porównania: podczas 5 ENH wyświetlono niespełna 300 filmów!

Są też zmiany. W tym roku odbędą się trzy konkursy – dwa dla filmów polskich i jeden dla zagranicznych. Część międzynarodowa składa się z 18 pozycji, w tym z filmów znanych dzięki poprzednim festiwalom ENH – Aleksandra Sokurowa („Słońce”) i Shinya Tsukamoto („Vital”).
Nowością jest konkurs Nowe Filmy Polskie, w którym startuje osiem rodzimych produkcji, w tym „Plac Zbawiciela” Krzysztofa Krauzego czy „Kto nigdy nie żył...” Andrzeja Seweryna. Zwycięzca otrzyma sto tysięcy złotych od burmistrza Wrocławia. W trzecim konkursie startują polskie filmy dokumentalne i animowane, których autorami są między innymi Marcin Koszałka, Adam Sikora czy Maciej Cuske.
Pozostałe filmy zostały pogrupowane w tematyczne cykle: dokumenty/ eseje, nowe kino argentyńskie, repertuar 2005/2006 czy panorama kina współczesnego. W tej ostatniej sekcji zobaczymy najnowsze produkcje reżyserów, których nazwiska przyprawiają kinomanów o zawrót głowy. Oprócz Almodóvara i Loacha są to na przykład: Winterbottom, Moretti, Barney i Sulik. Pokazany zostanie też „Lot 93” Paula Greengrassa, opowieść o pasażerach lecących samolotem uprowadzonym 11 września 2001. Swoje retrospektywy – obok Agnes Vardy – będą mieli: Siergiej Paradżanow, Zoltan Huszarka, Marian Marzyński i Ingmar Bergman.
Zobaczymy też tradycyjnie kino z Bollywood (w tym kręcony również w Polsce „Fanaa”). Wracają także pokazy filmów niemych z muzyką na żywo. Do dzieł Chaplina czy Murnaua grać będą między innymi Tymon Tymański, Maria Peszek i legenda muzyki elektronicznej i psychodelicznego rocka Manuel Göttsching.
Filmowym wydarzeniom towarzyszyć będą również wystawy i koncerty w Operze Wrocławskiej i klubie festiwalowym – najważniejsza może okazać się prezentacja twórczości wybitnej polskiej kompozytorki muzyki współczesnej i filmowej mieszkającej na stałe we Francji Joanny Bruzdowicz.

(sol)

6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Era Nowe Horyzonty” – 20–30.07 Wrocław, szczegóły dotyczące miejsc i terminów seansów: www.eranowehoryzonty.pl

Przeczytaj także:

Roman Gutek o swoim festiwalu.