Walentynki

Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych „walentynkę” - wiersz albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami. Walentynki to święto wszystkich zakochanych, zarówno tych którzy są zakochani, jak i tych którzy są nieśmiali i obawiają się wyznać swoje uczucie....
Edyta Liebert / 05.06.2019 07:16

Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych „walentynkę” - wiersz albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami. Walentynki to święto wszystkich zakochanych, zarówno tych którzy są zakochani, jak i tych którzy są nieśmiali i obawiają się wyznać swoje uczucie. Walentynki to szczególny dzień, na który warto starannie przygotować coś wyjątkowego. Dzień zakochanych zbliża się wielkimi krokami, więc warto przygotowania rozpocząć już dziś.

Skąd się wzięły walentynki?

Nazwa „walentynki” pochodzi od imienia św. Walentego, patrona zakochanych oraz osób chorych na epilepsję i choroby nerwowe. Św. Walenty był biskupem i męczennikiem rzymskim, który poniósł śmierć w czasach cesarza Klaudiusza II Gota ok. 269 r.

W czasie prześladowań uzdrowił on ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. To bardzo rozgniewało władcę. Biskup został pobity maczugami, a następnie ścięty. W miejscu, w którym święty został pochowany, już w IV w. papież Juliusz I kazał wznieść nad grobem bazylikę. Św. Walenty słynął również z tego, iż udzielał ślubu zakochanym (niekoniecznie za zgodą rodziców)

Walentynki stały się świętem zakochanych dopiero w średniowieczu, kiedy to pasjonowano się żywotami świętych i tłumnie pielgrzymowano do ich grobów, aby uczcić ich relikwie.
Święto najbardziej rozpowszechniło się w Anglii i Francji. Dziewczęta 14 lutego starały się odgadnąć, za kogo wyjdą za mąż.
Od XVI w. w dniu św. Walentego ofiarowywano kobietom kwiaty. Wszystko zaczęło się od święta zorganizowanego przez jedną z córek króla Francji Henryka IV. Każda z obecnych dziewczyn otrzymała wówczas bukiet kwiatów od swego kawalera.
Przede wszystkim jednak narzeczony był obowiązany 14 lutego wysłać swej ukochanej czuły liścik, nazwany walentynką.
W XIX w. Takie liściki uważano za najbardziej romantyczny sposób wyznania miłości.
W 1800 r. Amerykanka Esther Howland zapoczątkowała tradycję wysyłania gotowych kart walentynkowych.

Do dziś w walentynki wysyłamy sobie kartkę z wierszykiem bądź wyznaniem miłosnym (tzw. walentynkę) albo też obdarowujemy się prezencikami. Niektórzy dzień zakochanych chca uczcić w inny sposób, np. Romantyczną kolacja przy blasku świec.

Nie masz pomysłu co przygotować na walentynkowy wieczór? Skorzystaj zatem z naszych propozycji.

Prezent na walentynki

Walentynki to doskonała okazja, by podarować ukochanej osobie prezentową niespodziankę. Prezent na walentynki nie musi być okazały (choć oczywiście może!). Liczy się pamięć i gest. Tu równie dobrze mogą sprawdzić się nieśmiertelne klasyki: kwiaty, słodycze, biżuteria czy bielizna, jak i bardziej szalone pomysły od wyjazdów niespodzianek po vouchery na sporty ekstremalne kończąc. Jeśli chcesz uniknąć dysproporcji w wartości wzajemnie dawanych sobie prezentów, warto wyznaczyć górny limit cenowy. Co prawda szukanie idealnego prezentu do 10 złotych może być nie lada wyzwaniem, ale przynosi też mnóstwo frajdy :)

Życzenia walentynkowe

Idealne rozwiązanie dla cichych wielbicieli, związków na odległość i wszystkich, którzy lubią tę tradycję. Życzenia walentynkowe możesz wysłać na okolicznościowej kartce, lub zaszaleć i skorzystać z poczty kwiatowej, czekoladowej lub... balonowej! Najważniejsze jednak jest treść. Możesz napisać kilka ciepłych słów od siebie, postawić na rymowane wierszyki walentynkowe, znaleźć ładny cytat o miłości lub fragment romantycznego wiersza, na przykład:

We wszystkich mowach i w języku duszy
Nad wszystkie są dwa słowa,
Jak w kroplach rosy po suszy,
W nich skarb żywota się chowa.
Jak dwie perełki w oceanie życia,
Jak dwie gwiazdeczki na niebie,
Świecą nam do powicia
Dwa słowa - kocham ciebie.

[J.I. Kraszewski]

Każdy nowy dzień jest kwiatem
Który zakwita w naszych rękach
Tam gdzie się kocha, nigdy nie zapada noc.
Serce to cząstka człowieka,
Które tęskni, kocha i czeka.
[Adam Mickiewicz]

Wciąż rozmyślasz. Uparcie i skrycie.
Patrzysz w okno i smutek masz w oku...
Przecież mnie kochasz nad życie?
Sam mówiłeś przeszłego roku...
[M. Pawlikowska-Jasnorzewska]

Najpiękniejsze cytaty i wiersze o miłości

Pamiętajcie, nie ważne, czy będzie to ambitna poezja miłosna, czy proste wyznanie. Najważniejsze, by słowa te płynęły od serca.

Pomysł na walentynki

Dobry pomysł na walentynki to skarb na wagę złota. Dobra wiadomość jest taka, że tutaj limitem jest jedynie twoja wyobraźnia. Dla niektórych strzałem w 10 będzie wystawna kolacja w restauracji, dla innych romantyczny seans w planetarium, kino, intymny wieczór we dwoje lub wyjazd niespodzianka. Zła, że jeśli chcesz wymyślić coś naprawdę oryginalnego, musisz
 

Romantyczna kolacja we dwoje

W święto zakochanych mamy doskonałą okazję, aby zrobić przyjemność ukochanej osobie, szykując romantyczną kolację. Aby taki wieczór sprawił wiele przyjemności ukochanemu czy ukochanej kolacja powinna być własnoręcznie przygotowana, romantyczna i smakowita.
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni nastrój. Pięknie nakryty stół, świece i nastrojowa muzyka. Dodatkowo dobre wino i pyszne jedzenie. To musi się udać!
Na walentynkową romantyczną kolacje polecamy przepisy:

A po kolacji.... Cóż, w tej kwestii nie trzeba żadnych podpowiedzi...:)

Liczę na to, że właściwie przygotowane i wykwintnie podane potrawy rozbudzą w Was prawdziwy wulkan zmysłowości.

Walentynki jest to wyjątkowy dzień, który skłania nas do okazania ukochanej osobie, tego co naprawdę czujemy, a na co dzień nie mamy czasu i sposobności, żeby to wyrazić. Korzystajmy zatem z tych chwil i słowami, czynami wyraźmy to, co podpowiada nam serce.
Szczęśliwych Walentynek!!!!
 

SM