Dzień Świętego Patryka - symbole fot. Adobe Stock

Dzień Świętego Patryka - symbole

Symbole Dnia Świętego Patryka to m.in. shamrock, czyli trójlistna koniczyna czy harfa Briana Śmiałego. 17 marca, czyli w Dzień Świętego Patryka, Irlandczycy zgodnie z tradycją ubierają się na zielono.
/ 16.02.2021 13:26
Dzień Świętego Patryka - symbole fot. Adobe Stock

Symbole Dnia Świętego Patryka to nie tylko trójlistna koniczyna, czyli shamrock. Jest ich więcej.

Dzień Świętego Patryka to w Irlandii święto narodowe i religijne. Przypada 17 marca, w rocznicę śmierci św. Patryka - patrona Irlandii. Obchody Dnia Świętego Patryka odbywają się także w innych krajach, w których popularna jest kultura celtycka, również w Polsce.

Symbol Dnia Świętego Patryka: shamrock

Skamrock to trójlistna koniczyna, która jest chyba najpopularniejszym symbolem Irlandii. Choć nie znajduje się na fladze państwa, w Dniu Świętego Patryka wszyscy Irlandczycy, także ci mieszkający poza ojczyzną, przypinają sobie emblematy w kształcie koniczyny.

Shamrock to symbol, którym chętnie posługują się firmy chcące podkreślić swoją przynależność do Irlandii, nosi go także Gwardia Irlandzka, gdzie jest on elementem odznaki obecnej na czapkach.

Według znanej legendy św. Patryk miał posłużyć się trójlistną koniczyną do tego, by zobrazować tajemnicę Trójcy Świętej. Dzięki temu łatwiejsze miało stać się zrozumienie istoty obecności Boga w trzech osobach.

Święty Patryk pierwotnie nosił celtyckie imię Succat, w wieku 16 lat został uprowadzony i sprzedany do Irlandii jako niewolnik. Działo się to w I wieku, a obecny patron Irlandii z pasterza stał się kapłanem, następnie biskupem. Swoje dorosłe życie poświęcił ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy. Wybudował wiele kościołów, a wg legend posiadał uzdrawiające moce. Miał też uwolnić Irlandię od plagi węży. 

dzień św. Patryka symbole - shamrock
fot. Adobe Stock

Symbol Dnia Świętego Patryka: harfa Briana Śmiałego

Harfa Briana Śmiałego czyli złoty instrument ze srebrnymi strunami na niebieskim tle to herb Irlandii. Ten symbol Irlandii znajduje się także na rewersie irlandzkiej monety euro.

Myśląc o harfie jako symbolu Dnia Świętego Patryka zazwyczaj przywołuje się na myśl harfę, która miała należeć do irlandzkiego króla, Briana Śmiałego. Co ciekawe, instrument pochodzący z XIV wieku do dziś przechowywany jest w Trinity College w Dublinie.

Harfa Briana Śmiałego już w 1207 roku pojawiła się na monetach angielskich, które były bite dla Irlandii. Dawniej harfa była instrumentem wyjątkowo popularnym w irlandzkich domach. Używali jej także bardowie, czyli celtyccy poeci, którzy przy dźwiękach harfy opowiadali ciekawe historie, gromadząc wokół wielu słuchaczy.

Jako pierwszy harfy jako symbolu narodowego miał użyć król Henryk VIII w 1541 roku, umieszczając ją na herbie Królestwa Anglii. 

Do symbolu Irlandii - harfy - nawiązuje także słynny most im. Samuela Becketta.

Symbole Dnia Świętego Patryka
fot. Adobe Stock

Symbol Dnia Świętego Patryka: leprechaun

Leprechaun to skrzat, który wg mitologii celtyckiej zamieszkuje Irlandię. Leprechaun ma 70-90 cm wzrostu i nosi wysoki kapelusz oraz zielony kubraczek.

Jeśli planujesz hucznie obchodzić Dzień Świętego Patryka, przyda ci się strój skrzata (chciałoby się powiedzieć: sympatycznego, lecz to nieprawda).

Leprechauny mają wiedzieć, gdzie ukryty jest skarb (wg legendy garnek ze złotem znajduje się na końcu tęczy), ale za nic nie wyjawią tej tajemnicy. A jeśli powiedzą - skłamią.

Skrzaty bywają pomocne w pracach domowych, jednak zdecydowanie częściej płatają figle. Są bogate i złośliwe.

Symbol Dnia Świętego Patryka: krzyż św. Patryka

Kolejnym symbolem Dnia Świętego Patryka jest czerwony krzyż na białym polu. Jego ramiona przecinają się pod kątem prostym po przekątnej.

Krzyż św. Patryka w latach 1820-1922 widniał na fladze Irlandii, skonstruowanej przez władze brytyjskie. Sam motyw krzyża św. Patryka widnieje do dziś na fladze Wielkiej Brytanii.

Czerwony krzyż na białym tle pozostaje także flagą anglikańskiego Kościoła Irlandii.

Krzyż św. Patryka
fot. Adobe Stock

Symbol Dnia Świętego Patryka: kolor zielony

Zielony jest jednym z trzech kolorów obecnych na fladze Irlandii. Zielony kolor ma symbolizować katolików (pomarańczowy - protestantów, biały - pokój między nimi).

W Dniu Świętego Patryka, czyli 17 marca, kolor zielony dominuje na ulicach i w pubach, gdzie z okazji święta pije się nawet zielone piwo.

symbole dnia świętego Patryka - zielony kolor
fot. Adobe Stock

Kolor zielony jest narodowym kolorem Irlandii, prawdopodobnie przejętym od zieleni obecnej na wyspie.

Symbol Dnia Świętego Patryka: dzban Patryka

Inną tradycją dotyczącą obchodów Dnia Świętego Patryka jest picie whisky. To właśnie obowiązkową tego dnia szklankę whisky nazywa się „dzbanem Patryka”.

Co ciekawe, szklanka whisky powinna być pełna. Wiąże się z tym tradycja, wg której św. Patryk miał nastraszyć pewną karczmarkę, że jeśli nie będzie lała do pełna, w jej karczmie pojawią się potwory. Od tamtej pory miała pilnować, by nie uszczuplać miarki trunku.

Czytaj więcej na temat świąt i ich symboliki:
Symbole wielkanocne - co znaczy jajko, a co chleb w koszyczku wielkanocnym?
Symbole Bożego Narodzenia - znaczenie potraw i ozdób