W przeciwieństwie do innych słynnych miast regionu Emilia-Romania, takich jak Bolonia czy Rimini, w Rawennie turystyka zdaje się być ubocznym elementem życia miasta. Na co dzień Ravenna żyje swoim leniwym, nieco sennym tempem: stylowo ubrani Włosi sączą poranną kawę w staromiejskich kawiarniach, a pojawiający się z rzadka turyści z wielkim skupieniem zaczytują się w swoim przewodnikach.
Rawenna nie jest tak popularnym kierunkiem włoskich dystancji, jak chociażby Rzym czy Wenecja. Turyści, zaglądający tutaj to albo koneserzy sztuki, którzy przyjeżdżają obejrzeć słynne mozaiki albo spragnieni romantyzmu małych włoskich miasteczek podróżnicy, którzy poszukują wytchnienia do turystycznego zgiełku. Cały region Emilia-Romania jest pełen perełek turystycznych, jednak wśród nich Rawenna lśni wyjątkowym blaskiem. Typowa północnowłoska zabudowa i wąskie uliczki na starym mieście oraz średniowieczny Piazza del Popolo, sprawiają, że odnosi się wrażenie, jakby czas się tutaj zatrzymał.
Rawenna to miasto, figurujące na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, za sprawą licznych bezcennych dzieł sztuki, które skrywane są przez niepozorne ceglane mury kościołów. Zwiedzanie warto rozpocząć od San Vitale, największej bazyliki w mieście, wzniesionej w VI wieku. Znajdujące się w jej wnętrzu mozaiki przestawiają mityczne feniksy, zwierzęta i kwiaty, które okalają sceny ze Starego Testamentu i portrety władców bizantyjskich.
Wyruszając w dalszy spacer po Rawnnie odwiedźmy Mauzoleum Galii Placidii, siostry rzymskiego cesarza Honoriusza - niewielką kaplicę z trzema sarkofagami. W jej wnętrzu również będziemy mogli podziwiać mozaiki (najstarsze w mieście!) oraz malowidła na sklepieniu. Inne zabytki warto odwiedzenia Museo Nazionale, który posiada bogate zbiory, w których skład wchodzą liczne pamiątki z przeszłości miasta. Przy Via Roma mieści kolejny kościół pełen mozaik, do którego warto zajrzeć - Sant'Apollinare Nuovo.
Wirtualne zwiedzanie Ravenny
Rawenna może być również doskonałą bazą wypadową do zwiedzania innych miast regionu Emilia-Romania. Zdecydowanie lepiej zakwaterować się tutaj niż na przykład w o wiele droższej i bardziej zatłoczonej Bolonii.Przebywają w Rawenny warto chociażby wyskoczyć do ulokowanego w pobliżu miasta parku wodnego Mirabilandia. Sparagnieni atmosfery nadmorskiego kurortu turyści będą się świetnie czuć w, oddalonym o około 50 km, Rimini.
Literackie smaczki
Wielbiciele literackich klimatów też znajdą tu coś dla siebie. W mieście mieszkał bowiem sam Dante Alighieri. Twórcę „Boskiej komedii” los rzucił do miasta po wygnaniu z Florencji. Tu kończył pisać swoje dzieło i tutaj umarł. Floreńczycy przez wiele lat próbowali odzyskać prochy słynnego poety, na co mieszkańcy Rawenny odpowiadali im za każdym razem: „Nie umieliście go uszanować za życia, nie oddamy go wam po śmierci”. Dzięki ich nieugiętości, będąc w Rawennie, możemy dziś odwiedzić grobowiec Dantego, który mieści się w niewielkim budynku nieodpodal Piazza del Popolo, i podumać chwilę nad „życia wędrówką”...
Kilka wieków poźniej w Rawennie przebywał również inny niezwykle znany literat - George Gordon Byron. Jeden z największych angielskich poetów przybył tutaj z Wenecji za młodziutką Teresą Guiccioli. Choć de facto ze związku wyszły nici, pobyt Byrona w Rawennie zaowocował wznowieniem pracy nad "Don Juanem" oraz dziennikiem z pobytu w tym urzekającym mieście. Skoro jeden z największych romantyków w historii zafascynował się Rawenną, powinno to stanowić najlepszą zachętę do przyjazdu tutaj dla wszystkich, poszukujących sentymentalnych uniesień.
Nie umniejszając randze zabytków Rawenny, zwiedzając miasto, warto poświęcić trochę czasu na spacer urokliwymi uliczkami i poczuć klimat miasteczka. Stara część miasta pełna jest sklepów, malutkich księgarni i klimatycznych kafejek na każdym rogu. Z własnego doświadczenia, zapewniam, że to jedno z tych wyjątkowych miejsc, w których można zakochać się bez pamięci i w myślach snuć wizję, jak cudownie byłoby tutaj zamieszkać...