Narty - które góry wybrać

narty, gdzie jechać w góry, gdzie jechac na narty fot. serwis prasowy Travel Channel
Kiedyś uważano, że górskie szczyty to siedziby bogów. Dziś są przede wszystkim rajem dla miłośników sportów zimowych...
/ 30.12.2013 13:46
narty, gdzie jechać w góry, gdzie jechac na narty fot. serwis prasowy Travel Channel

Grossglockner - Austria

Najwyższym, najważniejszym i najpiękniejszym szczytem Austrii, a zarazem Parku Narodowego Wysokie Taury jest Grossglockner. Należy on do Koron Europy. Na jego charakterystyczny kształt składają się wierzchołki: Grossglockner i Kleinglockner, rozdzielone wąską przełęczą - Glocknerscharte.

Przy dobrej pogodzie, wspinaczka na górę trwa dwa dni. Podczas wędrówki można trafić na odcinki, których pokonanie wymaga doświadczenia. U podnóża znajduje się największy lodowiec Alp Wschodnich – Pasterze, o długości ponad 9 kilometrów i powierzchni 20 kilometrów2. Aby się z nim zmierzyć, potrzebny jest pełny sprzęt alpinistyczny.

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się teren narciarski Kals – Matrei. Łączna długość tras wynosi tu 108 kilometrów.

Aoraki - Nowa Zelandia

Na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii znajdują się Alpy Południowe z najwyższym szczytem Górą Cooka, nazywaną przez Maorysów Aoraki. Na jej zboczach, przed zdobyciem Mount Everestu, trenował sir Edmund Hillary. Szczyt po raz pierwszy został zdobyty w 1894 roku. Dokonał tego Tom Fyfe, George Graham i Jack Clarke.

Mount Cook pokryty jest przez największy lodowiec półkuli południowej - Tasmana, który liczy 29 kilometrów długości, 3,2 kilometra szerokości i ponad 600 metrów grubości. Niegdyś u podnóża góry istniała skocznia narciarska.

Dzięki lotnisku w pobliskiej wsi, istnieje możliwość podziwiania tej niesamowitej okolicy zza szyby samolotu lub helikoptera. Odwiedzając Park Narodowy Góra Cook, można również wynająć łódkę i popływać po polodowcowym jeziorze...

Medeo - Kazachstan

W górach Ałatau Zailijski znajduje się jedna z największych turystycznych atrakcji Kazachstanu – położone na wysokości 1700 metrów n.p.m. lodowisko Medeo. Obiekt ten powstał w 1951 roku. Jak orzekli naukowcy, silne pole magnetyczne w tym miejscu sprawia, że wszystkie zamarzające kryształki lodu układają się pod jednym kątem. Dzięki temu prędkość jaką można tu osiągnąć jest zawrotna.

Na lodowisku padło już ponad 170 rekordów podczas zawodów w łyżwiarstwie szybkim. Krążą pogłoski, że lodowisko jest magiczne - najszybciej jeździ się tu pół godziny przed wschodem słońca i pół godziny po jego zachodzie, a wszystko to dzięki współdziałaniu przyciągania ziemskiego i promieniowania kosmicznego.

W pobliżu Medeo znajdują się liczne kurorty, sanatoria, restauracje i kawiarnie. Niebiańskie widoki, świeże powietrze i atrakcyjne trasy narciarskie sprawiły, że Ałatau Zailijski jest wizytówką Kazachstanu.

Redakcja poleca

REKLAMA