Druskienniki - dla ciała i duszy

para, jezioro
Słyną ze swojej mocy oczyszczania organizmu, ale to przede wszystkim przepiękne miejsce!
/ 24.09.2009 12:50
para, jezioro

Swą sławę Druskienniki zawdzięczają przede wszystkim leczniczym słonym źródłom. Jeśli wierzyć legendzie, powstały one z łez wylanych przez księżną opłakującą ukochanego i mają moc oczyszczającą organizm, zmniejszającą napięcie, a nawet polepszającą... potencję!

Łzy księżnej i dekret króla
Tyle legenda, fakty są takie, że tamtejsi mieszkańcy od wieków korzystali z leczniczych właściwości solanki. W 1794 roku król Stanisław August Poniatowski wydał dekret, w którym ogłosił Druskienniki „miejscem o leczniczych właściwościach”. Czterdzieści lat później rozpoczęto budowę uzdrowiska, którego popularność trwa do dziś. Bywali tu Moniuszko, Kraszewski i Orzeszkowa, uwielbiał go też marszałek Józef Piłsudski. Po wojnie miasteczko znalazło się w granicach litewskiej republiki radzieckiej, nie straciło jednak swojego charakteru. A po odzyskaniu przez Litwę niepodległości znów przyciąga międzynarodowe towarzystwo.

Raj dla spacerowiczów
Klimat przedwojennego kurortu znajdziemy między ulicą Ciurlonisa a Niemnem. Przy wąskich uliczkach wciąż stoją drewniane pensjonaty (za prawdziwą perełkę uchodzi willa, w której dziś mieści się hotel Dalija) oraz świątynie – potężny, wybudowany przed wiekiem kościół Matki Bożej Szkaplerznej zaprojektowany przez wybitnego warszawskiego architekta Stefana Szyllera oraz piękna drewniana cerkiewka z 1865 r. Polecamy również spacer malowniczą Ścieżką Słońca (zaczyna się w Parku Zdrowia – Sveikatos Parkas) do Ratnicy. Koło tamtejszego kościoła spoczywa przyjaciel Mickiewicza Jan Czeczot.

kraina kołdunów i... Śledzi.
I to podawanych na sto sposobów. Przekonamy się o tym, przysiadając w którejś z knajpek. Nie zapomnijmy wtedy spróbować likieru 999, najsłynniejszej ziołowej nalewki naszych sąsiadów, którzy twierdzą, że ma ona cudowną moc. Leczniczą oczywiście!

Warto wiedzieć Jak dojechać? Druskienniki leżą ok. 50 km od przejścia granicznego w Ogrodnikach.

Gdzie spać? Za nocleg zapłacimy od 30 zł za osobę. Oferty m.in. www.noclegi-tanie.pl oraz www.druskininkai.lt (strona ma wersję w języku polskim, znajdziemy na niej też oferty sanatoriów).

Co kupić? Typowe produkty i pamiątki to miód Suktinis, likiery 999 i Krupnikas, chodaki (klumpe).

Redakcja poleca

REKLAMA