Chiny krok po kroku

Chiny fot. serwis prasowy
Poznaj plan idealnej wycieczki po Chinach, która odkryje przed tobą wszystkie ich oblicza
/ 13.04.2010 12:12
Chiny fot. serwis prasowy
Chiny to bardzo intensywna, ale też komfortowa przygoda. Bogaty program, przekrój historii, kultury, architektury oraz niezwykłych krajobrazów pozwoli odkryć jedną z najstarszych cywilizacji świata.

Podróż po Kraju Środka zaczynamy w Pekinie, w którym między innymi zobaczyć będzie można wpisane na listę UNESCO zabytki: świątynię Nieba – symbol Pekinu, Pałac Letni czy znany jako Zakazane Miasto Pałac Cesarski.

Wycieczka w okolice Pekinu pozwoli na spacer po Wielkim Murze oraz zwiedzanie jednego z Grobowców Cesarzy Dynastii Ming.

Pekin to nie tylko zabytki i architektura – wieczorem w programie Spektakl Opery Pekińskiej oraz rozkosze kulinarne, w tym między innymi degustacja słynnej kaczki po pekińsku. Bardzo lubianym przez turystów punktem w programie jest przejażdżka rykszami po hutongach, najstarszej części stolicy.

Kolejnym miejscem na trasie jest Luoyang, gdzie w pobliżu znajduje się znany wszystkim Klasztor Szaolin – miejsce narodzin chińskiej sztuki walki kung fu oraz buddyzmu medytacyjnego chen (w Japonii zen). Miłośników natury z pewnością zachwycą Groty Longmen – miejsca, w którym między V a XIII w. w ponad dwóch tysiącach jaskiń i nisz wykuto tysiące posągów Buddy.

Kolejnym przystankiem w drodze po Chinach jest Xi'an i muzeum słynnej Armii Terakotowej, która miała strzec grobowca pierwszego cesarza Państwa Środka. W Xi'an na uczestników wycieczki czeka kolejna wielka atrakcja kulturalna i kulinarna: „Przedstawienie i taniec z czasów dynastii Tang” oraz bankiet pierożkowy.

Następny punkt programu to Szanghaj i dwie leżące w pobliżu malownicze miejscowości: Suzhou – miasto klasycznych chińskich ogrodów oraz Luzhi – położona na wodzie, w której powietrzu nadal czuć dawne Chiny. Zderzenie tradycji z nowoczesnością czeka na nas w Szanghaju: rozświetlone, pełne życia ulice i miejsce powstania Komunistycznej Partii Chin, nowoczesna dzielnica Pudong i Świątynię Nefretowego Buddy. W Shanghaiu „dziś” powstaje po zmieszaniu pełnego respektu „wczoraj” i otwartego na świat i odważnego „jutra”.

„Trasa Prezydencka” stanowi album naszego świata, w którym odkrywamy jak odmienne może być jego piękno, a także bogactwo naszej cywilizacji. Po zetknięciu z zachwycającą architekturą Szanghaju zostajemy zaproszeni na spotkanie z malowniczym Guilinem, którego zapierające dech w piersiach widoki stanowiły inpiracje dla pokoleń artystów. Rejs na statku wśród wapiennych wzgórz, przejażdżka wśród pól ryżowych to tylko przedsionek raju.

Apogeum stanowi wieczorny spektakl „Impresje z Yangshuo”, przedstawienie na wodzie, w którym występują setki artystów.

Po drodze jest też czas na poznanie stylu życia mniejszości etnicznych, które odgrywają istotną rolę w kulturze Chin; w wiosce otoczonej urzekającymi tarasami pól ryżowych spotykamy się z mniejszościami: Dong, Zhuang, Miao i Yao.

Co oznacza wspaniały widok na okolicę zrozumiemy w Guilinie, który uważany jest za najpiękniej położone miasto Chin. Nazwy miejsc, które znajdują się w programie zwiedzania, już powodują szybsze bicie serca i pobudzenie naszej wyobraźni: park Wzgórza Ujarzmiającego Fale, Jaskinia Trzcinowego Fletu oraz Góry Trąby Słonia to dowód na to, że istnieje raj na ziemi – gdzieś z perspektywy Polski daleko, nie zakłócony przez naszą cywilizację, a co więcej istniejący równolegle z nią.

Kolejnym miejscem na mapie naszej wędrówki po Chinach jest Kanton, a następnie słynąca z kasyn była portugalska enklawa – Macao. Ostatnim punktem „Trasy Prezydenckiej” jest Hongkong – pomost między Chinami i Europą, kolejny dowód na to, że rozwój i nowoczesność mają chińską twarz.

Redakcja poleca

REKLAMA