POLECAMY

Chalkidiki - podróż do krainy marzeń

Półwysep Chalcydycki stanowi ciekawy, bardzo malowniczy i pełen kontrastów zakątek Grecji północnej. W starożytności półwysep stał się terenem kolonizacji miast – państw z wyspy Eubeli (Evia)...

Półwysep Chalcydycki stanowi ciekawy, bardzo malowniczy i pełen kontrastów zakątek Grecji północnej.

 W starożytności półwysep stał się terenem kolonizacji miast – państw z wyspy Eubeli (Evia), szczególnie Chalkidy (stąd pochodzi nawa półwyspu). Tu powstało sławne starożytne miasto Olinthos założone według gotowych planów urbanistycznych znanego architekta Ippodromosa. Dzisiejsze miejscowości wypoczynkowe takie jak: Nea potidea, Kallithea, Athitos swoją historią sięgają głęboko w czasy starożytne. Tu w miejscowości Stagira urodził się Arystoteles, jeden z najsławniejszych filozofów czasów starożytnych.

Chalkidiki - podróż do krainy marzeń

Geograficznie Półwysep Chalcydycki obejmuje 2.945 km2 powierzchni, rozciąga się na południe od Thessalonik. Jego część centralna, górzysta z największym szczytem Holomontas ograniczona jest od północy jeziorami Langada i Wolwi. Południowa jego część schodzi do morza Egejskiego malowniczo rozdzielając się na trzy półwyspy, jakby palce: Kassandrę – Sithonię – Świętą Górę Athos. Półwysep ten należy do najpiękniejszych miejsc Grecji, ponieważ łączy w sobie widoki mórz, gór, złotych plaż, zielonych sosnowych lasów.

Kassandra i Sithonia są terenami czysto turystycznymi z przepięknymi piaszczystymi plażami, krystalicznie czystym morzem oraz malowniczymi zacisznymi zatoczkami. Dużą atrakcją Półwyspu Chalcydyckiego są najwspanialsze klasztory bizantyjskie w Grecji, których część turyści mogą podziwiać jedynie podczas rejsów wzdłuż brzegu Athos.

Romantyczny, skalisty Półwysep Chalcydycki jest znakomitym miejscem na podróż poślubną. Oprócz zwiedzania historycznych miejsc, warto poświęcić trochę czasu na zwykłe przyjemności, takie jak beztroskie spacery, kąpiel w ciepłym morzu, rozmowy i kolacje pod gwiazdami, czy w greckich tawernach.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Grecja warta zobaczenia!!!