Bajkowe estońskie dwory

Tysiące zabytkowych dworów, których tradycja sięga często nawet XIII wieku, to jedna z cech estońskiego krajobrazu
/ 18.11.2010 07:20
Wśród nich aż sto, po odrestaurowaniu, służy turystom – nie tylko jako muzea, ale również jako komfortowe bazy noclegowe, luksusowe uzdrowiska, restauracje czy obiekty konferencyjne. Co ciekawe, część z nich to dwory wzniesione przez polskich książąt i władców.

Zabytkowe dwory są jedną z największych atrakcji turystycznych Estonii. Uwagę turystów przyciąga głównie wysoki standard i luksus odrestaurowanych budowli oraz fakt, że, wznoszone w ciągu kilku stuleci, stanowią wyjątkową kombinację stylów architektonicznych różnych epok. „W przypadku wielu dworów prace renowacyjne, a tym samym przywrócenie budowlom ich pierwotnego wyglądu, było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej“ - podkreśla Tarmo Mutso, Dyrektor Centrum Rozwoju Turystyki Estońskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Wśród nich m.in. dwór szlachecki Rogosi (Rogosiński) usytuowany w południowej Estonii na półwyspie Haanja, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1603 roku.

Estońskie dwory przyciągają turystów zainteresowanych zdrowym wypoczynkiem, blisko kultury. Niektóre z nich przekształcono w luksusowe hotele oferujące między innymi naturalne zabiegi kosmetyczne i lecznicze. „Dwory i dworki, pochodzące z XVIII i XIX wieku, stanowią nie lada atrakcję dla miłośników historii i kultury, zapewniając im jednoczesny relaks w starym, lecz luksusowym otoczeniu oraz w połączeniu ze współczesnymi zabiegami uzdrowiskowymi“ dodaje Mutso.

Dwory znajdujące się na terenie Parku Narodowego Lahemaa, w letnim kurorcie Pärnu i na wyspie Saaremaa oferują zakwaterowanie w komfortowych warunkach, z opcją wyżywienia. Restauracja gourmet Alexander na dworze Pädaste została uznana przez wybitnych specjalistów i krytyków sztuki gastronomicznej za najlepszą restaurację estońską 2010 roku. Ciekawą atrakcję stanowią letnie wydarzenia organizowane na estońskich dworach, zwłaszcza koncerty. W większości przypadków estońskie dwory są codziennie otwarte dla zwiedzających, a bilet wstępu umożliwia zarówno podziwianie dworskiej architektury, jak i zwiedzanie utworzonych w dworach muzeów.

W początkach XX wieku w Estonii było 1250 dworów i dworków. Ich liczba spadła do 414 w 2005 roku. Obecnie około 200 budynków dworskich uznaje się za zabytki architektury i otacza ochroną państwa - wśród nich 100 jest aktywnie użytkowanych. Jedna trzecia estońskich dworów i dworków została zbudowana pod koniec XVIII wieku. Prace budowlane kontynuowano również na początku XIX wieku, zwłaszcza w latach 1820–1830. W architekturze dworskiej Estonii wyraźnie zaznaczają się wpływy niemieckie i rosyjskie.

Więcej informacji o wypoczynku w dworach i dworkach na stronie: www.visitestonia.com

Na zdjęciu: Estonia - dwór Korgessaare Estonia - dwór Korgessaare
Tagi: zamki

Redakcja poleca

REKLAMA