Turcja, położona na granicy Europy i Azji, to kraj barwny i różnorodny. Na przestrzeni wieków przeplatało się tu wiele kultur, których ślady z czasów bizantyjskich i Imperium Osmańskiego istnieją do dzisiaj.
Wakacje w Turcji można spędzać przez cały rok, nie martwiąc się o pogodę i słońce. Od maja do października najlepiej wypoczywać na wybrzeżu Morza Śródziemnego i Egejskiego, natomiast zwiedzać kraj da się przez wszystkie dwanaście miesięcy. Dlatego też wycieczki do Turcji są organizowane non stop.
Atrakcje
Turcja zachwyca krajobrazem. Przyciąga szerokimi plażami i nadmorskimi kurortami nad Morzem Śródziemnym i Egejskim. Fascynuje bogatą historią i kulturą, czego dowodem jest chociażby Stambuł, Ankara, Patara, Efez, Perge, Troja czy Pergamon.
Spośród licznych kurortów z hotelami all inclusive warto wybrać te, które poza morzem i basenami dają możliwość zobaczenia zabytków i atrakcji turystyczne, np. Alanya, Bodrum, Marmaris, Side czy Patara.
Będąc na wczasach w Turcji, trzeba obowiązkowo wybrać się przynajmniej na jeden tradycyjny bazar, nawet jak nie mamy zamiaru nic kupować. Najsłynniejszy w całym kraju to Kryty Bazar w Stambule. Miasto w mieście. Istny labirynt uliczek wypełnionych dziesiątkami tysięcy towarów. Jest tu kolorowo, gwarnie i głośno.
Polecamy! Lubisz podróżować? Tutaj przeczytasz o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć.
Grecja – tu spędzisz wakacje marzeń.
Chorwacja – idealny pomysł na wakacje.
1. Stambuł
Największe miasto i metropolia Turcji. Jedno z największych i najważniejszych miejsc turystycznych na świecie. Leży na dwóch kontynentach i ma wiele ważnych atrakcji, które wynikają z jego historycznej przeszłości jako stolicy imperium bizantyjskiego i osmańskiego.
Trzeba zobaczyć:
- Błękitny Meczet z początku XVII wieku. Największy i najbardziej reprezentacyjny meczet miasta. Światło do wnętrza meczetu przenika przez 260 okien.
- Pałac sułtański Topkapi z XV–XIX wieku, najważniejszy budynek historyczny. Centrum administracyjne imperium przez 400 lat.
- Meczet Sulejmana – z XVI wieku. Jest uważany ze najbardziej odporny na trzęsienia ziemi budynek.
- Świątynia Hagia Sophia z VI wieku – czwarty co do wielkości kościół świata, z tak olbrzymią zamkniętą przestrzenią. Słynie z ogromnej kopuły, która maa 55,3 metrów wysokości.
- Muzea: Mozaiki i Pera z kolekcją sztuki orientalnej.
- Kryty Bazar. Największy bazar w Turcji. Zajmuje powierzchnię 30 hektarów, Znajduje się tu ok. 60 ulic, 3500 sklepów i sklepików, restauracje i kawiarnie, dwa meczety i cztery fontanny. Można tutaj kupić m.in.: przyprawy, biżuterię, wyroby garncarskie i dywany. Do połowy XIX wieku było to centrum handlu niewolnikami.
Warto wybrać się również na rejs statkiem po cieśninie Bosfor z widokiem na europejskie i azjatyckie wybrzeże.
2. Antalya
Jest największym tureckim miastem na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Kilometrami ciągną się tu szerokie plaże, przy których znajdują się nowoczesne kompleksy hotelowe.
Tradycja tego portowego miasta, otoczonego z trzech stron wysokimi górami, sięga dwa tysiące lat wstecz, dlatego Antalya przyciąga także miłośników zwiedzania. Warto wybrać się na spacer uliczkami starego miasta (Kaleici), które pamięta jeszcze czasy rzymskie. Własnie tutaj znajdują się interesujące zabytki, m.in. minaret Yivli z XII wieku (obecnie punkt orientacyjny - ma 38 metrów wysokości, a zarazem symbolem miasta) oraz pięknie zdobiony meczet osmański Murata Paszy z XVI wieku. Na uwagę zasługuje Saat Kulesi (Wieża Zegarowa) i Brama Hadriana.
Można także wybrać się na wycieczki w okolicy i zobaczyć:
- Wodospady Duden (wpada bezpośrednia do Morza Śródziemnego) i Kursunlu - najsłynniesze w Turcji.
- Kanion Koprulu - niezwykle malowniczy wąwóz położony w górach Taurus, wzdłuż rzeki Kopru. Dodatkową atrakcją wycieczki może być rafting, czyli spływ pontonem.
- Jaskinia Karain - znajdują się w jej jedne z najstarszych tureckich malowideł ściennych oraz niewielka ekspozycja pokazująca życie ludzi w epoce kamienia łupanego.
- Starożytne miasta - Aspendos, Side, Perge, Termessos.
.
3. Kapadocja
Historyczna kraina w środkowej Anatolii między Morzem Czarnym a górami Taurus. To niezwykłe miejsce zachwyca księżycowym krajobrazem, który tworzą fantastyczne formy z tufu, powstałe na skutek erozji skał wulkanicznych.
Można tu podziwiać wykute w tufowych skałach domy i kościoły, skalne miasto Uçhisar i podziemne – Derinkuyu i Kaymakli.
Warto także odwiedzić Park Narodowy Göreme z blisko 360 kościołami bizantyjskimi wykutymi w skale. Można też zafundować sobie wycieczkę, lot balonem nad Kapadocją.
4. Pamukkale
Po turecku Pamukkale znaczy „bawełniany zamek” lub „bawełniana twierdza”. Słynie z fantazyjnych form powstałych z wapiennych wodospadów wypływających z gorących źródeł (bogatych w związki wapnia i dwutlenku węgla) i ochładzających się na zboczu góry Cokelez. Dzięki nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane na kształt tarasów, oddzielonych od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda. Proces ten trwa nieprzerwanie od mniej więcej 14 tysięcy lat. Powstał tu Park Narodowy.
W starożytności powyżej tarasów istniało miasto – uzdrowisko o Hierapolis. Z tych czasów zachowała się święta sadzawka (antyczny basen) z wodą termalną nazywana czasami Basenem Kleopatry, bo według legendy, miał być prezentem dla władczyni Egiptu od Marka Antoniusza. Nadal można się tutaj kąpać. Woda z gorących źródeł, o wysokiej zawartości związków mineralnych, ma podobno właściwości odmładzające. W basenie zatopione są antyczne kolumny będące dodatkową atrakcją tego miejsca.
Mówi się, że:
Kto nie widział Pamukkale ten nie widział Turcji wcale
5. Bodrum
Znajduje się nad Morzem Egejskim i bywa nazywane „tureckim Saint Tropez”. To jeden z najpopularniejszych kurortów w Turcji. Oprócz pięknych plaż, luksusowych kompleksów hotelowych i klubów nocnych miasteczko słynie z greckich i rzymskich zabytków.
Warto zobaczyć Halikarnas, czyli słynne stanowisko archeologiczne z pozostałościami po mauzoleum (grobowiec króla Mauzolosa) – jednym z siedmiu cudów świata. Można zwiedzić również XV-wieczny zamek św. Piotra (zamek Bodrum), w którym obecnie mieści się Muzeum Archeologii Podwodnej.
6. Ararat
To wygasły masyw wulkaniczny składający się z dwóch wierzchołków - Wielkiego Araratu (5137 m n.p.m.) i Małego Araratu (3925 m n.p.m.). Według legendy, miała tu osiąść po potopie Arka Noego.
Jeszcze do niedawna jakiekolwiek indywidualne wyprawy były tu zabronione ze względu na sytuację polityczną panującą w regionie (problemy kurdyjski) – Ararat leży 16 km od Iranu i 32 od Armenii. Dzisiaj wejście na szczyt jest możliwe, ale tylko od jednej, południowo-zachodniej strony, ponieważ inne szlaki przebiegają zbyt blisko pogranicza ormiańsko-irańskiego. Najlepiej jednak wybrać się na Ararat w zorganizowanej grupie.
7. Amasya
Leży w wąskiej dolinie rzeki Yesilirmak, w otoczeniu strzelistych szczytów Gór Pontyjskich.
W Amasai zobaczymy wspaniałe meczety, m.in. Burmali Minare Camii z minaretem w kształcie spirali (z 1242 r.), wykute w skale grobowce władców pontyjskich z czasów hellenistycznych (III-I w. p.n.e.), czy znajdujące się na szczycie wzgórza ruiny cytadeli bizantyjskiej.
Warto przespacerować się starą dzielnicą miasta słynącą z dobrze zachowanych drewnianych domów z czasów Imperium Osmańskiego.