Jaskinia Niedźwiedzia – niezwykła atrakcja Sudetów

Jaskinia Niedźwiedzia – niezwykła atrakcja Sudetów fot. Adobe Stock
Lubisz przygodę i odkrywanie nowego? Jeśli tak, to ekstremalna trasa turystyczna w Jaskini Niedźwiedziej koło Kletna będzie dla ciebie świetnym wyzwaniem.
/ 29.06.2018 13:10
Jaskinia Niedźwiedzia – niezwykła atrakcja Sudetów fot. Adobe Stock

Jaskinia Niedźwiedzia znajdująca się w Masywie Śnieżnika została przypadkowo odkryta podczas wydobywania marmuru w latach sześćdziesiątych XX wieku w kamieniołomie w okolicach Kletna. Nazwę zawdzięcza swym dawnym mieszkańcom. Znaleziono tam ok. 20 tys. szkieletów niedźwiedzi jaskiniowych, które żyły na tych terenach mniej więcej 300 tysięcy lat temu. Były największymi niedźwiedziami żyjącymi na Ziemi. W jaskini odkryto również kości lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, wilka, żubra, kuny, nietoperzy, bobra i innych zwierząt, które chroniły się w jaskini czy padły ofiarą drapieżników albo ich kości zostały naniesione tu przez wodę.

Draperie i perły jaskiniowe

Jaskinia Niedźwiedzia składa się z trzech ułożonych horyzontalnie systemów korytarzy - górnego, środkowego i dolnego. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 5 km, natomiast głębokość to ponad 100 m. Unikalny klimat pozwala na tworzenie się tam fantastycznych form naciekowych. Stalaktyty zwisające ze stropu wraz z cieniutkimi makaronami, stojące przysadziste stalagmity, kolumny...

Krople wody płynące po nierównościach ścian jaskini tworzą imponujące draperie, zasłony, kaskady, żebra. Na powierzchni korytarzy znajdują się misy martwicowe wypełnione wodą, na których dnie tworzą się jeżyki i kwiaty kalcytowe, formy podobne do rafy koralowej, pól ryżowych czy kalafiorów. Na dnie jaskini dostrzec można również rzadko spotykane perły jaskiniowe - pizoidy. 

Trasa turystyczna dla wszystkich

Atrakcyjnie oświetlona w trasa turystyczna (360 m) przebiega poziomem środkowym. Zwiedzanie ułatwiają wygodne chodniki i schody. Rozpoczynamy je w korytarzach z namuliskami i kośćmi zwierząt, aby po chwili podziwiać szatę naciekową. Szczególnie piękna jest Sala Pałacowa z przebogatą szatą naciekową - powstałą w białych marmurach, jednak nacieki mają wiele barw w spektrum od bieli do brązu podkreślone dodatkowo oświetleniem urzeka pięknem.

Ze względu na ochronę unikalnego mikroklimatu jaskini liczba wejść jest ograniczona, a każda wchodząca grupa nie może liczyć więcej niż 15 osób, dlatego najlepiej wcześniej zarezerwować bilety. Zwiedzanie trwa 40 minut.
W jaskini panuje stała temperatura ok. 6 st. C i wysoka wilgotność powietrza.

Trasa ekstremalna nie dla każdego

W Jaskini Niedźwiedziej przygotowano specjalną trasę dla osób, które chcą zobaczyć więcej i w inny sposób. Nie jest to propozycja dla wszystkich. Trasa zwiedzania przebiega w korytarzach starych dolnych partii jaskini, a pokonuje się ją w trzech czwartych na brzuchu i plecach pod opieką członków Sekcji Speleologicznej "NIEDŹWIEDZIE" z Kletna. Ubrani w kombinezony, w kaskach i z czołówkami możemy poczuć się jak prawdziwy odkrywcy i grotołazi. Przeciskamy się przez wąskie korytarze, szczeliny i zaciski. Trzy godziny niezapomnianych wrażeń. Wejścia w grupach maksymalnie do 6 osób. Więcej informacji na stronie internetowej jaskini.

Nadal zaskakuje

Do dziś prowadzone są tu badania naukowe: geologiczne, hydrologiczne i geomorfologiczne i paleontologiczne. Podczas praktycznie każdego wejścia speleolodzy znajdują w jaskini nowe korytarze. Przypuszcza się, że może się ona ciągnąć pod Śnieżnikiem aż na stronę czeską do Doliny Morawy.

Woda w jaskini ciągle dokonuje dzieła tworzenia, rzeźbiąc nowe fantastyczne formy naciekowe, choć dla człowieka są to zmiany niezauważalne. Przyrost kalcytu oceniany jest mniej więcej milimetr sześcienny na 10 lat.

Kiedy odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią

Ze względu na ochronę specyficznego mikroklimatu jaskinia na dwa miesiące w roku zostaje zamknięta, a liczba wejść w pozostałym okresie jest ograniczona, codziennie wejść może tylko 450 osób. Podczas wakacji cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów, dlatego wprowadzono rezerwację biletów.

Jaskinia Niedźwiedzia jako jedyna jaskinia w Polsce jest udostępniana dla osób niepełnosprawnych.

Polecamy! Szukasz podróżniczych inspiracji? Najciekawsze propozycje na weekendowy wypad lub dłuższą wyprawę znajdziesz na polki.pl Tutaj przeczytasz o Jaskini Bielskiej na Słowacji

Redakcja poleca

REKLAMA