Natura to wyjątkowy artysta. Nie ma sobie równych. Wiatr, deszcz, słońce, lód... powoli żłobią, szlifują i polerują skały Ziemi w nieustannie zmieniające się dzieła sztuki. Wietrzenie niczym młot rozbija i rzeźbi skały, a erozja przenosi powstałe fragmenty dalej. Wspólnie tworzą i odkrywają cuda natury, począwszy od głazów spadających wysoko w górach, przez łuki z piaskowca na spieczonej słońcem pustyni, a kończąc na stających dęba gładkich klifach. I tak możemy podziwiać rzeźbione przez wiele milionów lat przez naturę cuda, idealne dzieła sztuki.
Na świecie istnieje mnóstwo wspaniałych miejsc stworzonych przez siły przyrody, które wydają się czymś niezwykłym, jakby nie z tego świata. Choćby skamieniałe wydmy w paśmie Coyote Buttes w Arizonie (blisko granicy Arizony z Utah), które miliony lat temu pokrywały olbrzymie tereny Płaskowyżu Kolorado.Te niesamowite formacje piaskowca z epoki jurajskiej, pełne kolorowych prążków zachwycają niezmiennie turystów z całego świata.
Kamienne drzewo, nieśmiertelny most, balansujaca skała... Zobacz 11 niezwykłych formacji skalnych, które powstały rzeźbione przez wodę i lód, smagane przez wiatr.
Polecamy!
Lubisz podróżować? Tutaj przeczytasz o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć. Mono Lake - jezioro z innej planety
1. Kamienne drzewo (Árbol de Piedra), Boliwia, Sur Lípez
W Andach na wysokości ponad 4000 m w Rezerwacie Narodowym Fauny Eduardo Abaroa znajdują się smagane przez wiatr niezwykłe formacje skalne. Najbardziej znane jest kamienne drzewo. Oszlifowany przez wiatr siedmiometrowy piaskowy ostaniec. Stoi, przecząc grawitacji, na wąskim pniu z rozłożystą kamienną koroną.
Ten wysokogórski teren ze względu na znajdujące się tam głazy o wymyślnych formach, często nazywa się „pustynią Salvadora Dali”, bo przywodzi na myśl obrazy słynnego surrealisty.
2. Gejzer Fly (Fly Geyser), Stany Zjednoczone, Hualapai Valley w Nevadzie
Kolorowy gejzer powstał w 1916 r. na skutek działalności człowieka podczas poszukiwania wód gruntowych. Kopiąc studnię, przypadkowo natrafiono na zbiornik wód termalnych. Strumień wody, osiągający wysokość 1,5 m, nadal wydobywa się z odwiertu, a zawarte w cieczy minerały tworzą czterometrową skałę, która nadal rośnie.
Bajeczny kolor Fly Geyser zawdzięcza glonom, które znajdują się na jego powierzchni. To ciepłolubne algi, które rozkwitają w wilgotnym, gorącym środowisku, w wyniku czego powstaje wiele odcieni zieleni i czerwieni.
3. Balansujaca skała (Balancing Rock), Kanada, w pobliżu Digby w Nowej Szkocji
Wysoka bazaltowa kolumna zdaje sie balansować na krawędzi, tuż nad wodą, nie robiąc sobie nic z praw fizyki. W rzeczywistości jest mocno połączona ze skałą, na której stoi. Geolodzy uważają, że przetrwała tak tysiące, a może miliony lat.
4. Torghatten, Norwegia, wyspa Torget
Góra z wielką dziurą w środku. A właściwie z tunelem, który ma 160 metrów długości, 20 metrów szerokości i 35 metrów wysokości. Powstał on podczas skandynawskiej epoki lodowcowej. Przez ostatnie trzy miliony lat przechodziły przez te tereny zlodowacenia, olbrzymie masy wody i lodu rzeźbiły kształt góry i w najsłabszym miejscu wydrążyły dużą dziurę, która dzisiaj jest świetnym punktem widokowym.
Ale jak mówią nerweskie legendy, dziurę zrobił nie kto inny... tylko troll!
Wspinaczka na górę nie jest zbyt wymagająca. Zajmuje mniej więcej pół godziny. Po wspięciu się na Torghattem można przejść przez ogromny otwór – tunel. Widoki niesamowite.
5. Pęknięte jabłko (Split Apple Rock), Nowa Zelandia, Zatoka Tasmańska
Nietypowa granitowa skała wynurzająca się z turkusowej wody wygląda jak rozcięte na pół jabłko lub pomarańcza. To jedna z atrakcji Marahau w Nowej Zelandii. Warto tu zawitać przy okazji zwiedzania położonego tuż obok Parku Narodowego Abel Tasman.
Geolodzy nadal nie potrafią do końca wyjaśnić, jak powstała ta wyjątkowa formacja skalna. Najprawdopodobniej woda przenikająca przez szczeliny wielkiego głazu, zamarzła i rozszerzyła się, powodując pęknięcie skały na dwie części, niczym połówki jabłka. Szacuje się, że ma około 120 milionów lat.
Do Split Apple Rock można podpłynąć kajakiem lub podczas odpływu podejść, brodząc w wodzie.
6. Marmurowe Jaskinie (Cuevas de Mármol), Chile, Patagonia
Znajdują się na polodowcowym jeziorze General Carrera, przez które przebiega granica chilijsko-argentyńska. Ze względu na niezwykły kolor i budowę uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie.
Jeśli jaskinie kojarzą się z ciemnością i wilgocią, to Marmurowe Jaskinie są ich przeciwieństwem. Mienią się tysiącem barw i świetlnych refleksów. Błekitnoszare groty wyrzeźbione przez wodę w marmurowych monolitach rozświetlają słoneczne refleksy, które odbijają się w turkusowej wodzie.
Najbardziej znane i najpiękniejsze z nich to Marmurowa Katedra (Catedral de Mármol) i Marmurowa Kaplica (Capillas de Mármol).
Przepływając ich korytarzami, można podziwiać nie tylko fantazyjne kształty i kolory skał, ale też widoki na andyjskie szczyty.
7. Uwięziony kamień (Kjeragbolten), Norwegia, Lysefjorden
Kjerag to góra na fiordem Leysef. Turystów przyciaga tutaj położony w jej północnej części uskok z przepaścią sięgającą 984 m n.p.m., z którego rozciąga się imponujący widok na błękitne wody Lysefjorden. Tuż obok znajduje się Kjeragbolten, olbrzymi głaz, który utknął zaklinowany pomiędzy dwiema skałami. Każdy, kto tu dotrze, chce sobie zrobic na nim fotografię.
Kjerag jest popularnym miejscem wspinaczek i base jumpingu.
Wejście szlakiem na szczyt zajmuje ok. 2,5-3 godzin (w każdą stronę).
8. Solnisko Uyuni (Salar de Uyuni), Boliwia, Altiplano
To pozostałość (wraz z jeziorami Titicaca i Poopó) po wyschniętym olbrzymim słonym jeziorze Lago Ballivian (z okresu plejstocenu) na płaskowyżu Altiplano w Andach. Położone na wysokości 3653 m n.p.m. na powierzchni ponad 10 tys. mkw. jest największym solniskiem świata.
Jezioro to było kiedyś morzem, którego dno zostało wypiętrzone ok. czterech kilometrów w górę. Pod solną skorupą o grubości od kilkunastu centymetrów na brzegach do 7 metrów w centrum kryje się solanka bogata w lit. Szacuje się, że zawiera ona 50–70 proc. światowych zasobów tego minerału.
Salar de Uyuni jest jednym z najbardziej płaskich obszarów na Ziemi, różnica wysokości na całej jego powierzchni wynosi maksymalnie 40 cm (z wyjątkiem nielicznych wysp).
Oślepiająca i nieskazitelna biel jeziora ciągnąca się aż po horyzont jest fascynująca o wschodzie słońca. A w porze deszczowej, od grudnia do maja, można podziwiać jeden z najwspanialszych fenomenów świata – tafla zalanego wodą Salar de Uyuni działa jak lustro.
9. Most Nieśmiertelności (Bridge of Immortal), Chiny
Znajduje się w Górach Żółtych na zboczu Tai Shan – jednej z pięciu wielkich gór taoizmu i jest najwyższym mostem świata. Trzy ogromne i kilka mniejszych głazów ułożyły się w niewiarygodny sposób i utknęły między skałami, tworząc skalny "pomost". Poniżej jest dolina, a z boku otchłań.
Na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, że człowiek nie miał nic wspólnego z powstaniem tego niesamowitego mostu. I choć wydaje się, że może się w każdej chwili zawalić i wpaść w przepaść, on istnieje od kilku milionów lat.
Tubylcy łączą wiele wierzeń ludowych z Nieśmiertelnym Mostem. Według jednego z nich, człowiek, który ośmieli się przejść przez most, zyska nieśmiertelność. Dlatego przybywa tu wielu pielgrzymów, którzy uważają Nieśmiertelny Most za symbol odrodzenia i życia wiecznego.
10. Grobla Olbrzyma (Giant's Causeway), Irlandia Północna
Ta oryginalna formacja skalna, tworząca groblę wychodzącą w morze, składa się mniej więcej z 40 000 bazaltowych ciasno ułożonych kolumn i wyglada na dzieło człowieka. W rzeczywistości to efekt wybuchu wulkanu 50–60 milionów lat temu. Forma tych kolumn związana jest ze spękaniami ciosowymi (uporządkowanymi geometrycznie), powstałymi w trakcie stygnięcia lawy. Większość z nich ma kształt sześciokąta, niektóre są większe, inne mniejsze. Najwyższe mają wysokość ponad 12 metrów.
W najszerszym miejscu grobla osiąga szerokość 180 metrów, a w morze wchodzi na odległość 150 metrów.
Na świecie podobne bazaltowe kolumny występują w Devils Postpile National Monument w Stanach Zjednoczonych i w jaskini Fingal’s Cave w Szkocji. W Polsce podobne formy skalne można zobaczyć na Śląsku, m.in. na Kamiennej Górze w Lubaniu, na Bazaltowej Górze czy Górze Świętej Anny.
11. Głazy Moeraki (Moeraki Boulders), Nowa Zelandia
Przypominają gigantyczne jaja dinozaurów. Maorysi wierzą, że te skalne olbrzymy to tak naprawdę skamieniałe pozostałości po koszach do połowów węgorzy, tykwach i słodkich ziemniakach, które ocean zmył z wraku olbrzymiego kanu Arai-te-uru.
Naukowcy znaleźli jednak inne wyjaśnienie. Głazy Moeraki są wynikiem erozji zwykłego mułowca, który występuje u wybrzeży. Na podstawie badań za pomocą sondy elektronowej ustalono, że skamieniałe kule składają się ze szlamu, drobnoziarnistej gliny i iłu, które są zlepione kalcytem. Badacze uważają, że skały mogły narodzić się na dnie oceanu, nawet 60 milionów lat temu, w wyniku nawarstwienia się soli kalcytowych wokół bardzo trwałego jądra. Następnie po wyrzuceniu ich na brzeg, odkładał się na nich muł naniesiony przez morskie fale.
Głazy Moeraki Boulders znajdują się na plaży, tuż przy linii wody, daltego najlepiej oglądać je podczas odpływu.
Głazy są olbrzymie, największy z nich ma średnicę ponad dwa metry. Część z nich w całości leży na brzegu, niektóre z nich są częściowo zakopane w piasku, a jeszcze inne popękały, odsłaniając swoje tajemnicze wnętrze.