Psychodeliczne Mono Lake fot. Fotolia

Psychodeliczne Mono Lake

Co sprawia, że Mono Lake jest jedyne w swoim rodzaju? Tufa – rodzaj wapienia, który tworzy wymyślne formy i tworzy psychodeliczny klimat.
/ 19.12.2017 08:25
Psychodeliczne Mono Lake fot. Fotolia

"Woda śmierdzi, a plaża to błotniste kupy i jeśli spróbujesz wejść do wody, stracisz buty. Brzeg jest pokryty BARDZO grubym, 12-calowym pasem much. Nie marnuj tu czasu. Jeśli jedziesz samochodem, zrób zdjęcie z daleka i kontynuuj podróż." (Picklesthedog) - przeczytałam na forum o atrakcjach turystycznych Kalifornii. Mimo to zaryzykowałam, wysiadłam z samochodu i poszłam nad jezioro.

To jedno z tych miejsc na świecie, w których myślisz, że jesteś na innej planecie. Otaczający krajobraz jest inny, obcy jak z kosmosu. Ascetyczny pustynny płaskowyż wulkaniczny. Daleko na horyzoncie opuszczone starożytne miasto, z którego wyłaniają się fantastyczne iglice i wieże.  To jednak miraż, złudzenie. Blisko ma się wrażenie, że to jaskinia ze stalaktytami wyrwana z głębi góry i postawiona do góry nogami na tafli jeziora. Chmary ptaków morskich żerują na powierzchni wody i wirują nad głową, co czyni to miejsce jak ze świata fantasy. Nad Mono Lake wszystko wydaje się nierealne.

Mono Lake 

To pozostałość ogromnego zbiornika wodnego, śródlądowego morza, powstałego z topniejących lodowców ok. 760 tysięcy lat temu. To wysoko alkaliczne i hiperhalinowe słone (zawartość soli przekracza 50 proc.) jezioro w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii jest teraz 2,5 razy bardziej słone i 80 razy bardziej zasadowe niż ocean. Znajduje się na wschód od Parku Narodowego Yosemite i stanowi jedną z atrakcji turystycznych Ameryki Północnej. To również świetne miejsce do obserwacji ptaków. Jezioro bowiem odgrywa istotną rolę w migracjach ptaków na półkuli zachodniej, przy czym ok. 100 gatunków zatrzymuje się tutaj podczas corocznych podróży. 

Jak powstały niezwykłe tufa towers?

Fantastyczne formacje skalne to efekt reakcji słodkowodnych źródeł wpływających do ultraalkalicznej wody jeziora, która nie ma naturalnego ujścia, poza parowaniem. Z biegiem czasu minerały i inne substancje chemiczne gromadziły się w wodzie, aż stała się bardziej słona niż ocean i tak zasadowa jak wybielacze.

Wapno znajdujące się w źródle łączy się z węglanami zawartymi w wodzie Mono Lake, tworząc węglan wapnia, tuf wapienny, który stopniowo się rozrasta i zaczyna tworzyć wieże, podobnie jak powstają stalagmity w jaskini. Trwało to milionami lat i nikt nie miał najmniejszego pojęcia, co kryją w sobie wody Mono Lake. Do czasu, aż fantastyczne wieże, baszty i inne formacje z tufu pojawiły się na powierzchni jeziora. Stało się to po roku 1941, gdy zaczęto pobierać wodę z jeziora na potrzeby Los Angeles, co spowodowało znaczny spadek jej poziomu − do 1962 roku o 8 metrów, do 1982 roku o 15 m − a stan zasolenia uległ podwojenia.

Badania naukowe w 1976 roku dowiodły szkodliwości procesu czerpania wody dla środowiska jeziora. Spadek poziomu wody i jednoczesny wzrost zasolenia zagrażały unikalnym zbiorom krewetek i populacji ptaków. Utworzony dwa lata potem komitet wywalczył dla Mono Lake ochronę prawną. A stan Kalifornia utworzył Rezerwat Mono Lake, aby chronić fantastyczne, a zarazem bardzo kruche formacje powstałe z węglanu wapnia.

Atrakcyjne miejsca

Mono Lake można obejść dookoła, a także zatrzymać się w specjalnie przygotowanych miejscach:

  • County Park – przy US Highway 395, znajduje się tutaj miejsce piknikowe. Drewniany podest prowadzi do Mono Lake. Niestety, ze względu na żyjące tutaj licznie gatunki ptaków, które zakładają gniazda na ziemi, nie można zejść z kładki, aby podejść do jeziora. Miejsce słynie wśród ornitologów, ponieważ jest doskonałym punktem obserwacyjnym. Latem organizowane są tutaj piesze wycieczki. 
  • Navy Beach – znajduje się na południe od Lee Vining przy US Highway 395. Navy Beach przy Mono Lake to niezwykła plaża. Zamiast piasku sól w ogromnych ilościach. Wilgotne i gąbczaste podłoże. Można podejść do wody. To najlepsze miejsce do wodowania kajaków i łodzi. Plaża jest połączona z South Tufa krótkim szlakiem, przy którym znajduje się dodatkowy parking. W miesiącach letnich organizowane są tutaj wycieczki kajakiem.
  • South Tufa – najbardziej popularne miejsce wśród turystów, tutaj znajduje się najwięcej fantastycznych wapiennych wież. Świetne miejsce do obserwacji ptaków. W miesiącach letnich wycieczki z przewodnikiem.
  • Old Marina – przy US Highway 395, jest jednym z najlepszych miejsc, aby szybko rzucić okiem na Mono Lake i znajdujące się na nim wyspy. W pobliżu US Forest Service Visitor Center i Mono Lake Information Center.
  • Mono Basin National Forest Scenic Area Visitor Center – 1/2 mili na północ od miasta Lee Vining, na wschód od Tioga Pass (wschodnie wejście do Parku Narodowego Yosemite), przy US Highway 395. W centrum interaktywne wyświetlacze informują o geologii, ekologii i historii człowieka w basenie Mono. Można obejrzeć film \"Lód i ogień" o Mono Lake. Zamknięte zimą, od grudnia do marca. W sezonie otwarte od czwartku do poniedziałku od 9.00 do 16.30. 
  • Mono Lake Committee Info Center & Bookstore – w Lee Vining, otwarte codziennie od 9.00 do 17.00. Znajduje się tutaj główna siedziba grupy non-profit działającej na rzecz  ochrony i przywracania ekosystemu Mono Lake. Dostępne są ogólne informacje o Mono Lake i jego ochronie, m.in. 27-minutowy film \"The Mono Lake Story\". W księgarni książki o historii naturalnej i lokalnej, rdzennych ludów i ochronie środowisku. 
  • Krater Panum i Kratery Mono – młode wulkany (od 600 do 40 000 lat) wyglądające na gotowe do wybuchu w każdej chwili.  Najlepiej dostępny jest Krater Panum, najmłodszy i najdalej wysunięty na północ. Widok ze szczytu fascynujący na Mono Lake w pełnej okazałości, a także pasmo górskie Sierra Nevada. Latem organizowane są wycieczki z przyrodnikiem, które trwają około półtorej godziny. Droga 120, około trzech mil na wschód od US Highway 395.

Gdzie jest Mono Lake?

Jezioro znajduje się w północno-wschodniej części Kalifornii na granicy ze stanem Nevada. A dokładnie, w pobliżu US Highway 395, 13 mil na wschód od Parku Narodowego Yosemite, niedaleko miasta Lee Vining, i południowy wschód od Lake Tahoe.

Tutaj przeczytasz więcej o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć.