Sucha skóra - jak sobie z nią radzić?

Oczyszczanie twarzy fot. Adobe Stock
Sucha skóra to problem wielu kobiet. Najczęściej uwarunkowana jest genetycznie, ale przesuszenia skóry można się nabawić przez np. nieodpowiednią pielęgnację.
Małgorzata Machnicka / 21.01.2020 10:21
Oczyszczanie twarzy fot. Adobe Stock

Sucha skóra jest nie tylko nadmiernie ściągnięta, ale jednocześnie cienka, wrażliwa i szybciej się starzeje. U niektórych z nas przesuszenia pojawiają się okresowo, najczęściej w trakcie jesienno-zimowych miesięcy. Pozostała część narzeka na nią tak samo w ciągu całego roku. Jak sobie radzić z suchą skórą?

Sucha skóra, czyli jaka?

Wiele osób myli suchą skórą ze skórą odwodnioną. Skóra sucha spowodowana jest zaburzeniami budowy płaszcza hydrolipidowego na powierzchni skórySkóra odwodniona (odwodniona może też być skóra tłusta i mieszana) powstaje, gdy dochodzi do zaburzeń w utrzymywaniu prawidłowej ilości wody w naskórku.

Sucha skóra wytwarza zbyt małe ilości sebum, które jest potrzebne do prawidłowego jej funkcjonowania w związku z tym brakuje jej lipidów, które odpowiadają za prawidłowy poziom nawilżenia, a także za jej ochronę. Jest matowa, wiotka i szorstka, może się łuszczyć. Niemal zawsze po myciu staje się napięta i ściągnięta. Wymaga nie tylko odpowiedniego nawilżenia, ale również natłuszczenia. 

Przyczyny przesuszania skóry:

  • niskie temperatury i silny wiatr, 
  • nieodpowiednia dieta,
  • niski poziom nawodnienia organizmu,
  • nadmierna ekspozycja na słońce,
  • uwarunkowania genetyczne.

Sucha skóra na twarzy

Mimo, że sucha skóra nie jest najbardziej problematyczną z cer - sprawia mniej kłopotów niż ta mieszana czy tłusta, to wymaga szczególnej troski i uwagi.

Skóra twarzy może być sucha we wszystkich jej częściach albo tylko w poszczególnych partiach. Częstą dolegliwością, jest przesuszanie się czoła i policzków. Wiele z nas skarży się również na suchą skórę pod oczami. 

Jakich kosmetyków używać?

Wszystko zależy od tego, jak duży jest problem - czy po prostu skóra jest miejscowo przesuszona, czy zaczerwieniona i mocno podrażniona, co mogłoby wskazywać na AZS (atopowe zapalenie skóry). W tym drugim przypadku radzimy od razu skonsultować się z lekarzem. 

Przy skórze suchej warto wybierać kosmetyki, które bogate są w mocno nawilżające składniki takie jak kwas hialuronowy, śluz ślimaka, mocznik, aloes. W kremach powinny znaleźć się także substancje kojące, łagodzące i natłuszczające takie jak pantenol i alantoina, które stworzą film zatrzymujący wodę w naskórku. Należy unikać wszelkich preparatów zawierających alkohol. 

Zasady pielęgnacji skóry suchej:

  1. Stosuj kosmetyki ze starannie dobranymi składami.
  2. Obowiązkowo używaj kremu na dzień i na noc - skóra powinna być nawilżana 24 h na dobę.
  3. Nocną pielęgnację możesz wspomóc całonocną, mocno odżywczą maską do twarzy.
  4. Włącz do pielęgnacji hydrolaty i żel aloesowy.
  5. Zrezygnuj z kosmetyków zawierających alkohol - zastąp je delikatnymi preparatami myjącymi o pH neutralnym dla skóry. 
  6. Żele myjące do twarzy zamień na olejki roślinne i olejowe oczyszczanie twarzy, czyli metodę OCM (ilość oleju rycynowego powinna być minimalna).

Sucha skóra na twarzy
fot. Adobe Stock

Sucha skóra na ciele

Sucha skóra może występować również na całym ciele, jednak najczęściej przesuszone są kolana, łokcie, uda. W takim wypadku wystarczy odpowiedni balsam lub maść z mocznikiem, alantoiną i pantenolem i problem znika. 

Jeśli treściwy kosmetyk nie pomaga, przeanalizuj swoją codzienną pielęgnację. Być może podrażnienie i suchość wywołuje preparat do golenia (albo samo golenie), a może zmieniłaś ostatnio ulubiony balsam albo proszek lub płyn do płukania tkanin? Wszystko ma znaczenie - czasami wysuszać skórę może tylko jeden składnik. 

Sucha skóra głowy

Sucha skóra głowy to problem coraz większej ilości kobiet. Najczęściej spowodowany jest nieodpowiednią pielęgnacją - źle dobranym szamponem, nadużywaniem kosmetyków do stylizacji włosów oraz częstym suszeniem gorącym powietrzem. 

Przesuszona skóra głowy staje się napięta, łatwo ulega podrażnieniom, zaczyna się łuszczyć i swędzieć, ponieważ zostaje zniszczona jej hydrolipidowa warstwa ochronna. Aby przynieść jej ukojenie, zmień szampon (może być ten dla dzieci albo ziołowy) i zafunduj porządnie nawilżającą emulsję lub balsam. 

Sucha skóra jako objaw choroby?

Problemów z suchą skórą nie powinno się lekceważyć. Jeśli przesuszenia stale nawracają, albo trwają nieprzerwanie przez kilka tygodni, może się okazać, że są pierwszym objawem choroby (np. egzemy atopowej, łuszczycy, problemów z tarczycą, cukrzycy). W takim wypadku koniecznie skontaktuj się z lekarzem. 

Więcej o pielęgnacji skóry:
Jak pozbyć się worków pod oczami?
Koreańska pielęgnacja - rytuał 10 kroków

Tagi: skóra

Redakcja poleca

REKLAMA