Salicylol na twarz i skórę głowy - jak go stosować i jakie daje efekty?

Salicylol fot. Adobe Stock
Salicylol stosowany jest w leczeniu trądziku, łuszczycy, łupieżu i łojotowego zapalenia skóry. Kupisz go w każdej aptece.
Małgorzata Machnicka / 18.05.2020 12:55
Salicylol fot. Adobe Stock

Salicylol to produkt leczniczy, który składa się z kwasu salicylowego (50 mg/g) i oleju rycynowego (950 mg/g). Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także zmiękczające zrogowaciały naskórek. Stosuje się go przede wszystkim w leczeniu łuszczycy, łupieżu i trądziku. 

Preparat ma postać rzadkiego żelu i jest przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę. 

Salicylol na skórę głowy

Salicylol wskazany jest szczególnie w leczeniu chorób skóry głowy takich jak łojotokowe zapalenie skóry (w skrócie łZS), łupież czy różne zakażenia grzybicze. 

Jak go stosować? Przy pomocy nasączonego wacika wcieraj w skórę głowy, starając się jak najbardziej odgarniać i omijać włosy. Po około 2 godzinach (można nieco szybciej) umyj głowę. Zabieg należy powtarzać co 3-4 dni. 

Obecność w salicylolu olejku rycynowego dodatkowo pobudza porost włosów, wzmacnia je i poprawia ich wygląd.
 

Salicylol na twarz

Salicylol wykazuje dokładnie takie samo działanie jak zabiegi z kwasem salicylowym - głęboko oczyszcza mocno zanieczyszczoną skórę, zwęża pory, zapobiega tworzeniu wszelkich wyprysków i wspomaga leczenie trądziku. Poza tym, dzięki swojemu złuszczającemu działaniu rozjaśnia przebarwienia posłoneczne oraz zmniejsza płytkie blizny potrądzikowe.

Salicylolu nie należy stosować na duże powierzchnie skóry. Nie powinno się go również stosować długotrwale - powinien służyć raczej do zwalczania miejscowych niedoskonałości. Może podrażniać zdrową skórę. Po jego zastosowaniu może wystąpić silnie łuszczenie się, rumień, pieczenie i obrzęk.  

W trakcie stosowania kuracji kwasem salicylowym nie należy się opalać i korzystać z solarium. Do codziennej pielęgnacji należy bezwględnie włączyć kosmetyk z wysokim filtrem UV. Niewskazane jest również wykonywanie peelingów, które dodatkowo podrażniają skórę.

Przeciwwskazania do stosowania Salicylolu

  • Jeśli występuje uczulenie na któryś ze składników preparatu,
  • nie powinno się go stosować w ostrych stanach zapalnych skóry,
  • nie należy stosować go na otwarte rany lub uszkodzoną skórę,
  • nie powinny go stosować kobiety w ciąży i karmiące, 
  • nie można łączyć go z preparatami zawierającymi rezorcynę lub etakrydynę (np. Rywanol, Rivanol).

Salicylol - cena

Salicylol kosztuje od 10 do 12 złotych. Sprzedawany jest w ciemnej, szklanej butelce o pojemności 100 g. Kupisz go bez recepty.

Więcej o pielęgnacji twarzy:
Niacynamid - jak go stosować na twarz?
Maść z witaminą A - wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć
Maseczka z drożdży - tani sposób na piękną skórę

Redakcja poleca

REKLAMA