Dlaczego skóra nie lubi zimna?
Przede wszystkim dlatego, że zaburza ono produkcję jej ochronnego płaszcza hydrolipidowego. Zdrowa skóra pokryta jest na powierzchni takim wodno-tłuszczowym "ubrankiem", które zabezpiecza ją przed utratą wilgoci, działaniem substancji drażniących i chroni przed infekcjami. Jednak pod wpływem mrozu może ono ulec uszkodzeniu. Skóra staje się wtedy bardziej skłonna do zaczerwienień, przesusza się, może być wrażliwsza. Dlatego zimą warto używać kosmetyków, które wzmacniają tę naturalną barierę ochronną.
Konsultacja:
dr Julita Zaczyńska-Janeczko, specjalista dermatolog-wenerolog, kosmetolog, Gabinet DermArt, Kraków;
Agnieszka Mienik, kosmetolog, Gabinet Kosmetyki Leczniczej i Pielęgnacyjnej Estetyka, ul. Nowolipie 18, Warszawa
1
z
4
Skóra sucha
Problem: Zimą gruczoły łojowe spowalniają produkcję sebum. Z tego powodu sucha skóra staje się jeszcze mniej natłuszczona, więc szybciej się odwadnia. Pozbawiona odpowiedniej ochrony ulega podrażnieniom, staje się szorstka i zaczerwieniona. Czasem może nawet popękać.Rozwiązanie: Do codziennej pielęgnacji warto włączyć kremy, które natłuszczą skórę i stworzą na jej powierzchni odpowiednią warstwę ochronną po to, aby zahamować parowanie i zatrzymać w niej wilgoć. Sucha skóra bardzo lubi kosmetyki o cięższych konsystencjach, pozostawiające na jej powierzchni ochronną warstewkę. Jeśli jednak od razu po aplikacji kremu chcesz nałożyć makijaż, możesz sięgnąć po nieco lżejsze, szybciej wchłaniające się emulsje nawilżające, których bazą są ceramidy i emolienty, np. pochodne lanoliny. Ceramidy dodatkowo są nośnikami, które transportują w głąb skóry inne substancje aktywne (m.in. retinoidy, fitoestrogeny, witaminy). Na noc najlepiej nakładać na skórę preparaty z kwasami (np. mlekowym), które wygładzają suchą skórę, zmiękczają ją i głęboko nawilżają. Wieczorem, po powrocie do domu, warto od razu zmyć makijaż i nałożyć na twarz grubszą warstwę kremu nawilżającego lub regularnie stosować maseczki o takim działaniu.
Na zdjęciu: Krem ochronny do twarzy Winter Beauty (Soraya, 30 ml, 6,20 zł); Krem ochronny z lipidami SPF15 na zimę Iwostin Sensitia (Iwostin, 75 ml, 31 zł); Krem odżywczy Super Rich Repair (Dermalogica, 50 ml, 350 zł).
2
z
4
Skóra naczynkowa
Rozwiązanie: Przede wszystkim pamiętaj o stosowaniu kremów chroniących przed promieniami UV (najlepiej z filtrem SPF 50). Jednak, niezależnie od stosowanych filtrów, zawsze unikaj ekspozycji skóry na słońce. Oprócz filtrów, w kremach szukaj także witamin: witaminy K, która uszczelnia naczynia krwionośne; witaminy C, która pobudza syntezę kolagenu, co powoduje wzmocnienie ścian naczyń; witaminy PP, która zmniejsza tendencję naczyń włosowatych do rozszerzania się i niweluje zaczerwienienie skóry. Wieczorem do mycia twarzy używaj kosmetyków o delikatnym działaniu i unikaj stosowania zbyt ciepłej wody.
Na zdjęciu: Koncentrat na utrwalone zaczerwienienia Antirougeurs (Avene, 30 ml, 82 zł); Ultrakomfortowy krem do twarzy Reve de Miel (Nuxe, 50 ml, 109 zł).
3
z
4
Skóra normalna i mieszana
Problem: Suche partie skóry mogą ulegać mocnemu przesuszeniu i dawać uczucie dyskomfortu. Środkowa część twarzy (tzw. strefa T, czyli czoło, nos i broda) zazwyczaj nie sprawia takiego problemu i lepiej toleruje zimno oraz gwałtowne zmiany temperatur.Rozwiązanie: Nie musisz radykalnie zmieniać swoich zwyczajów pielęgnacyjnych. Jeżeli jednak zamierzasz spędzić wiecej czasu na świeżym powietrzu, sięgnij po gęstszy krem o podłożu lipidowym. Nakładaj go na policzki, gdzie zazwyczaj jest mniejsza ilość gruczołów łojowych. Dzięki temu sucha skóra w tych miejscach będzie miała odpowiedni stopień nawilżenia. Wieczorem do mycia twarzy stosuj łagodne żele, które nie zawierają mydła, nawilżają skórę i delikatnie ją natłuszczają.
Na zdjęciu: Krem ochronny UVA i UVB (Ziaja, 50 ml, 6,50 zł); Lekki miodowy krem do twarzy (Sanoflore, 40 ml, 55 zł); Odżywczy krem Hydra + (ROC, 50 ml, 53 zł).
4
z
4
Skóra tłusta
Problem: Ten rodzaj cery posiada naturalną warstwę ochronną – dość gruby płaszcz lipidowy. Dzięki temu skóra tłusta zazwyczaj nie ulega przesuszeniu. Jednak po kilku dniach stosowania kremów ochronnych (np. podczas wyjazdu na narty) mogą zaostrzyć się zmiany łojotokowe.Rozwiązanie: Na co dzień nie musisz zmieniać kosmetyków pielęgnacyjnych. Wyjątkiem są zimowe wyjazdy, podczas których wiele godzin spędzasz na stoku. Sięgnij wtedy po kremy ochronne, które zabezpieczą twoją skórę przed wysuszeniem. Jeśli po kilku dniach stosowania takiej ochrony pojawią się wypryski lub zaskórniki, zastosuj na noc kosmetyki nawilżające z dodatkiem składników złuszczających i przeciwzapalnych (kwas glikolowy, mlekowy, tlenek cynku, związki krzemu).
Na zdjęciu: Krem ochronny Bariederm (Uriage, 75 ml, 52 zł); Serum złuszczające do skóry tłustej i mieszanej Sebium (Bioderma, 40 ml, 62 zł).