Jaka jest trwałość kosmetyków - tusz do rzęs, perfumy, pudry róże

Jakie termin ważności mają kosmetyki fot. FREE/kolaż polki.pl
Niektórych możesz używać kilka lat, inne po kilku miesiącach lepiej wyrzucić
/ 25.06.2015 05:24
Jakie termin ważności mają kosmetyki fot. FREE/kolaż polki.pl

Przeterminowanych preparatów nie powinno się używać, nawet jeśli wydają się w porządku. Ich trwałość określa producent, umieszczając odpowiednią informację na każdym kosmetyku. Zawsze uważnie przeczytaj całą informację na ten temat. Na wielu preparatach zamiast konkretnej daty znajdziesz symbol słoiczka z uchylonym wieczkiem i cyframi – on sygnalizuje, ile miesięcy po otwarciu można dany kosmetyk używać.

Gdzie kupować kosmetyki?

Pamiętaj, żeby kosmetyki kupować jedynie w sprawdzonych drogeriach. Omijaj sklepowe półki znajdujące się wprost przy oknie i podgrzewane przez mocne lampy oświetleniowe – zarówno światło, jak i ciepło wpływają na skrócenie trwałości wszelkich preparatów. Sama też zadbaj o ich prawidłowe przechowywanie. Nie ma potrzeby trzymania ich w lodówce, jednak warto chronić je przed światłem, wilgocią i wysoką temperaturą.

Jak dbać o kosmetyki w domu?

  • Dokładnie zamykaj opakowania – powietrze jest wrogiem kosmetyków. Częste otwieranie lub niedokręcone wieczko skraca ich życie.
  • Krem lub serum wyjmuj szpatułką -  nigdy nie rób tego rękami. Płynne preparaty wylewaj małymi porcjami na dłoń, nie dotykaj brzegów opakowania. Dzięki temu bakterie nie dostaną się do jego wnętrza. Nigdy nie otwieraj kilku preparatów tego samego rodzaju jednocześnie.

Jaki termin ważności mają kosmetyki?

  • Kremy do twarzy i balsamy do ciała - jeśli na opakowaniu nie ma innych zaleceń, po otwarciu możesz ich używać bez obaw przez 6–12 miesięcy.
  • Tusze do rzęs i eyelinery -  po otwarciu zachowują swoje właściwości przez 3–6 miesięcy. Uwaga! Nieszczelne zamknięcie może ten czas skrócić do kilku tygodni.
  • Szminka do ust - nawet te najtrwalsze mają ograniczony termin ważności. Zwykle to 3 lata od daty produkcji. Zależy to od zawartości tłuszczu - im więcej go w kosmetyku, tym szybciej szminka straci świeżość.
  • Cienie w kamieniu, prasowane pudry i róże - to kosmetyki wyjątkowo trwałe, zachowają świeżość do 3–4 lat. Jednak pamiętaj, że często otwierane utleniają się, a w zetknięciu z potem i łojem na skórze psują się szybciej.
  • Perfumy, mgiełki, wody toaletowe - im więcej w nich alkoholu, tym są trwalsze. Zapach powinien pozostać niezmieniony przez co najmniej 6 miesięcy od otwarcia flakonu. Dużo trwalsze są zapachy w butelkach z rozpylaczem – znacznie wolniej się utleniają.

Dowiedz się więcej o kosmetykach:

Redakcja poleca

REKLAMA