POLECAMY

Jak matować cerę latem

Problem dotyczy nie tylko tłustej skóry. Każda cera, nawet sucha, pod wpływem gorąca zaczyna się błyszczeć. Co robić, aby przez cały dzień wyglądała świeżo i estetycznie?
Jak matować cerę latem fot. FREE

Pielęgnacja "antishine"

- Częste mycie jest niezbędne.
Najlepiej robić to trzy razy dziennie – częstsze odświeżanie może być dla gruczołów łojowych sygnałem, że skóra jest "jałowa" i należy ją natłuścić. Stosuj żele do mycia i letnią wodę.

- Nawilżanie to podstawa pielęgnacji każdego typu cery. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych zawsze związana jest z przesuszeniem skóry. Dostaje ona sygnał, aby wzmóc produkcję sebum. A podczas nawilżania gruczoły odbierają sygnał, że cera jest dobrze zabezpieczona i ich praca słabnie.

- Zero tłuszczu powinny mieć w swoim składzie kremy, których używasz na co dzień. Oleiste kosmetyki nie tylko spotęgują efekt świecenia się skóry, ale też "zakleją" ujścia gruczołów łojowych. I nasilą przetłuszczanie.

Masz podobny problem? Zadaj pytanie na www.uroda.pl!

Na co dzień

- Tonik zastosowany po umyciu twarzy
ściąga pory, nawilża i przywraca skórze właściwe pH, co wzmacnia barierę ochronną naskórka. Jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną, stosuj toniki złuszczające z kwasem salicylowym lub beta-hydroksykwasami.

- Kremy matujące są latem niezbędne. Najlepiej, jeśli oprócz składników absorbujących nadmiar tłuszczu zawierają też substancje intensywnie nawilżające.

- Podkłady matujące mają w swoim składzie cząsteczki, które pochłaniają nadmiar sebum. Czasami dają uczucie suchości, dlatego warto nakładać je jedynie na najbardziej przetłuszczające się partie twarzy. Konkurencją dla nich są tzw. inteligentne podkłady, które matują skórę tylko tam, gdzie stykają się z tłuszczem.


Aby makijaż nie spłynął

- Woda
– gotowy make-up warto kilkakrotnie w ciągu dnia spryskać wodą w sprayu i osuszyć chusteczkami. Cząsteczki wody wiążą cząsteczki podkładu i pudru, więc odświeżysz makijaż, nic nie dokładając.

- Bibułki – lekko przyciskaj je do twarzy. Ich zadaniem jest wchłanianie sebum. W ten sposób odświeżają makijaż, zdejmując z niego tłustą warstewkę. Dzięki temu unikamy ciągłego przypudrowywania twarzy, co mogłoby doprowadzić do powstania maski.

- Kosmetyki na strefę T – są potrzebne osobom, które mają problem z przetłuszczaniem się środkowej partii twarzy. Na czole, nosie i brodzie jest najwięcej aktywnych gruczołów łojowych. Aby uniknąć świecenia się tej części twarzy, zastosuj pod makijaż specjalne żele matujące – zawierają one składniki, które wiążą nadmiar sebum.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/9 lat temu
Krem nawilzajacy,nato podklad matujacy z filtrem ( ma taki np chanel mat spf 15, i w ciagu dnia sprawdzony i najtanszy sposob-zwilzana ( ale nie ociekajaca woda) chusteczke higieniczna przyciskamy lekko do twarzy, potem przyciskamy sucha, kilka razy w ciagu dnia, wedlug porzeby, podkladu to nie naruszy, a twarz odzyska swiezosc.
/9 lat temu
Ja do niedawna miałam straszny problem ze świecącą skórą. Od jakiegoś czasu łykam tabletki Face Okey, które zmniejszają wydzielanie sebum, dzięki temu świecę się mniej, do tego używam też bibułek matujących, które w sytuacjach kryzysowych mogą zdziałać cuda :)
/9 lat temu
Latem pomocne są bibułki matujące (zresztą, nie tylko latem) w połączeniu z dobrym suplementem :)
POKAŻ KOMENTARZE (5)