POLECAMY

Zły rozmiar ubrania - czy można je zwrócić?

Czy można zwrócić ubranie do sklepu ze względu na nieodpowiedni rozmiar? A może można je tylko wymienić? Jakie prawa przysługują kupującemu, a jakie sprzedawcy? Czytaj porady dla zakupowiczów, a zakupy będą dla Ciebie czystą przyjemnością.
Zły rozmiar ubrania - czy można je zwrócić?

Kupiłam świetną, klasyczną sukienkę z okazji urodzin dla mamy. Rozmiar jednak okazał się niedobry, mimo że to ten, który nosi moja mama. Czy mogę wymienić ten rozmiar na inny lub po prostu oddać tę sukienkę do sklepu? Marysia z Konina

To, czy w takiej sytuacji konsument będzie miał możliwość wymiany towaru zależy w głównej mierze od woli sprzedawcy. Jeżeli taka możliwość jest zaoferowana klientom, wtedy też nie będzie problemu. Część sklepów, zwłaszcza tych większych, oferuje kupującym możliwość zwrotu nienoszonego ubrania po uprzednim okazaniu paragonu. Często można tego dokonać nawet miesiąc po zakupie.

Takie uprawnienie klientów to jednak tylko dobra wola przedsiębiorcy, który w ten sposób chce zachęcić do nabycia oferowanych przez siebie towarów. Brakuje uregulowań prawnych, które gwarantowałyby taki przywilej każdemu konsumentowi. Jeżeli więc w danych sklepie zwrot towaru nie jest możliwy, wtedy żądanie wymiany towaru ze względu na nieodpowiednie dobranie rozmiaru nie zostanie uwzględnione.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 lat temu
Jako konsument mamo prawo zwrócić nieużywany towar? W niektórych sklepach przy kasie jest informacja, że nie można zwracać towaru - czy to zgodne z prawem?
/8 lat temu
powazne sklepy pozwalają zwracać ubrania bez najmniejszych problemów. to, ze niektóre tego nie robia, tylko psuje im wizerunek.