Skąd się wzięły Andrzejki?
Od kiedy obchodzimy andrzejki? Na świecie od XII wieku, w Polsce dopiero od XVI. Skąd w ogóle wzięło się to święto? Sprawa jest niejednoznaczna. Jedni sądzą, że pochodzi ono od wigilii świętego Andrzeja, patrona małżeństw, a więc przypisuje mu się korzenie chrześcijańskie. To wtedy, przy rozpoczęciu nowego roku liturgicznego i nadejściu chłodów kojarzono ze sobą pary. Druga hipoteza odnosi się do greckich wierzeń (gr. Andress od greckich słów aner - mąż, andros - mężczyzna) lub kultury celtyckiej i germańskiej (bożek płodności Freyr).
Zobacz też: Co ubrać w andrzejki i na randkę z Andrzejem?
Warto zauważyć, że choć święto przypada na noc z 29 na 30 listopada, to w Polsce obchodzi się je zazwyczaj dzień później. Ponadto andrzejki są bardzo popularne w Rosji, Grecji i Szkocji.
W co się ubrać na imprezę andrzejkową?
- Czarownice i Gargamele
Oczywiście jeżeli już obchodzimy andrzejki, to organizujemy specjalną imprezę! A na nią przygotowujemy wyjątkowe przebrania. Jeżeli udajecie się na miasto w celu podbijania klubów lub po prostu urządzacie domówkę, to warto zadbać o wyjątkowy wygląd. Oto kilka rad. Oczywiście im oryginalniej, tym lepiej, dlatego doradzamy przebranie się za czarownicę - wiedźmę. Jeżeli wychodzicie na imprezę z chłopakiem, to jemu polecamy strój czarnoksiężnika lub przebranie w stylu Harry'ego Pottera..
Ubrania takie można z łatwością nabyć w sklepach z przebraniami lub samemu je stworzyć. Bazujmy na: długich spódnicach, powyciąganych swetrach lub bluzkach (mogą być dziurawe bądź z ponaszywanymi łatami) oraz wielkich kapeluszach. Kolory ubrań? Dozwolone są wszystkie, ale pamiętajmy, że wzorowa czarownica ubiera się raczej stonowanie, choć mało gustownie. Im więcej kiczu, tym lepiej.
Mężczyznom doradzamy również długie szaty, najlepiej w ciemnych lub popielatych kolorach, do tego wielkie kapelusze i przebranie gotowe.
Uwaga! Jeżeli brak Wam pomysłu na przebranie w andrzejki, to czerpcie pomysły z książek i filmów, a także seriali - "Harry Potter", "Władca pierścieni", "Sabrina. Nastoletnia czarownica" - to kilka pozycji, w których możecie zaleźć stroje postaci zajmujących się czarowaniem lub... wróżeniem.
- Elfy, wróżki i magicy
Oczywiście nie każdy lubi wyglądać jak niechlujna szamanka czy skapcaniały Gargamel (oczywiście z bajki o Smurfach), dlatego mamy też coś dla tych, którzy Andrzejki traktują jako pretekst do zaprezentowania swoich walorów. Mamy tutaj na myśli oczywiście elfy i wróżki oraz magów cyrkowych.
W odróżnieniu od czarownic, czarodziejki i elfy prezentują się dosyć cukierkowo. Ich strój składa się z obcisłych bluzek w pastelowych kolorach (róż błękit, zieleń), a dół to zazwyczaj krótkie spódniczki. Do tego proponujemy założyć legginsy w jakimś odlotowym kolorze (stawiamy na róż!) oraz lekkie pantofelki lub balerinki.
Bycie elfem w wersji męskiej jest dosyć trudne (nie każdy mężczyzna lubi publicznie chodzić w rajtuzach), dlatego chłopakom proponujemy stroje magików. Wystarczy elegancki frak, muszka, koniecznie ciemny cylinder, a uzupełnieniem stroju niech będzie pluszowy królik - oczywiście wyskakujący z kapelusza. Dla fanów "Władcy" doczepienie sztucznych uszu w stylu Legolasa nie powinno być problemem.
Obejrzyj także: 10 modnych przebrań
Uwaga! Dużo strojów nawiązujących do magii znajdziecie w sklepach dla gotów!
Zwykłe ubrania w niezwykłej, andrzejkowej funkcji
Jeżeli wasza impreza nie ma charakteru przebieranego, to i tak warto nawiązać w jakiś sposób do andrzejek. Nawet nie wiecie jakie skarby macie w swojej szafie. Aby zaznaczyć specyfikę tego wieczoru polecamy koronki we wszelkich wariacjach: jako rękawiczki, elementy bluzek, całe spódnice. W tej sytuacji polecamy również ażurowe rajstopy. Wiedźmom przydadzą się długie płaszcze i szargające się po ziemi spódnice (super modne!). Pogrzebmy także w starych ubraniach rodziców. Stroje modne kilkadziesiąt lat temu mogą teraz doskonale nadawać się na przebranie, np. bluzki z długimi rozkloszowanymi rękawami.
Dodatki, akcesoria, makijaże i charakteryzacja andrzejkowa
Co do ubrań? Najprościej będzie pomalować paznokcie na czarno i zrobić sobie bardzo mocny makijaż np. pomalować powieki na czarno. Ciekawym rozwiązaniem jest również namalowanie na twarzy pajęczyny lub listków, jednak jest to opcja tylko dla osób uzdolnionych plastycznie. Twarz inspirowaną wizerunkiem wiedźmy możemy pomalować specjalnymi farbami które nie powodują podrażnień. Warto zabawić się w doczepienie brodawek - efekt takiego wizerunku jest piorunujący! Czarnoksiężnikom radzimy dokleić długie siwe brody. Ciekawie prezentują się także gumowe garbate nosy lub wielkie uszy. Te zakończone spiczasto szczególnie przydadzą się elfom, które powinny mieć bardzo delikatny makijaż. Włosy? W zależności od tego czy chcemy przypominać wiedźmę czy wróżkę musimy zdecydować się na szalony tapir lub gładkie upięcie.
Czasami jeden specyficzny przedmiot, atrybut może nadać wizerunkowi oryginalności, która przebija niejeden strój z wypożyczalni. Najtańszą opcja jest zainwestowanie w miotłę. Do tego polecamy również własnoręcznie robione różdżki - wystarczy patyk, na końcu oklejona sreberkiem gwiazdka, dwie wstążki i - gotowe! Furorę na imprezie szczególnie może zrobić kociołek, a w nim - co tylko sobie wymyślicie, może jakiś kot? Dobrym pomysłem na Andrzejki jest zainwestowanie we wspomniany duży kapelusz. Charakterystyczne nakrycia głowy można nabyć za mniej niż 20 zł. Podobnie z cylindrami.
Pamiętaj! Kapelusz czarownicy ma spiczaste zakończenie. Im większy, tym lepszy! Wszystko zależy od naszej fantazji! Polecamy dziwną biżuterię, która imituje kły, zęby, włosy itp.
Andrzejkowe wróżby
Andrzejki to przede wszystkim także wróżby. Zgodnie z tradycją, tego wieczoru spotykano się w zamkniętych damskich gronach i młode dziewczyny mogły dowiedzieć się czegoś więcej na temat swojego przyszłego małżonka. Do wróżb używano wosku, butów czy owoców. W większych miastach urządza się z okazji Andrzejek huczne imprezy w klubach. Takie spotkania oprócz dekoracji często nie mają nic wspólnego z zakorzenionymi w tradycji polskiej tajemniczymi zwyczajami podglądania przyszłości.
- Oto kilka pomysłów na tradycyjne wróżby andrzejkowe:
- Najpopularniejszą wróżbą jest lanie wosku przez klucz. Należy to robić nad naczyniem z wodą. Ich kształty (oglądane bezpośrednio czy też jako ich cienie na ścianie) mają symboliczne znaczenia: motyl to transformacje i zmiany, anioł symbolizuje odgórną opiekę, a obrączka oznacza trwały związek.
- Wykorzystywano również owoce. Aby poznać pierwszą literę imienia przyszłego małżonka, należy obrać jabłko tak, by powstała jedna obierka i rzucić ją za siebie przez lewe ramię. Jej kształt powinien ułożyć się we wspomnianą pierwszą literę imienia ukochanego.
- O szybkim zamążpójściu mogą nas poinformować również... buty! Taki przedmiot, koniecznie zdjęty z lewej nogi, należy przez lewe ramię rzucić w stronę drzwi. Jeżeli nosek będzie wskazywał na wyjście, to trzeba szykować się na rychły ślub!!!
U Andrzeja na imieninach
- Prezenty dla Andrzeja
A co kupić jeśli w Andrzejki wybieramy się na imprezę do Andrzeja? Dostosujmy się do specjalnego czasu i zainwestujmy w coś wyjątkowego i magicznego!
- Pierwsza z naszych propozycji to karty tarota - to co, że chłopak nie umie wróżyć, zawsze może się nauczyć lub pobawić w to na imprezie. Może kiedyś przepowie liczby w totolotku?
- Inny pomysł to kryształowa kula! Losy świata, pytania na kolokwium, cena karpia na święta? Pytań jest dużo, a kula może wiele. Bardzo prawdopodobne, że w przyszłości przekształci się ona w zbieracz kurzu lub przycisk do papieru, ale nigdy nic nie wiadomo...
- Inny prezent z okazji Andrzejek to zestaw do gry w pokera. Parę rundek z kumplami potrafi zadowolić niejednego faceta. Zwłaszcza w doborowym towarzystwie, jakie znajdzie się na imprezie andrzejkowej.
- A jeżeli mowa o grze w karty, to samych kart przydałaby się obsługa. Nie możemy liczyć na hostessy? Liczmy na tasowarkę do kart. Przedmiot funkcjonalny i ciekawy.
- Dla stworzenia magicznego klimatu potrzebne mogą być także oczywiście świece. Martwią Cię plamy z wosku? Kumpel może puścić dom z dymem? Nie przejmuj się. Na rynku dostępne są świece na - baterie! Niezwykle dobrze oddają wielkość i kształt tradycyjnych świec. Mogą wydzielać zapach, a także świecić różnymi kolorami!
- Skoro o stwarzaniu klimatu mowa, to oprócz przygaszonego światła furorę mogą zrobić również oszałamiające zapachy. Lawenda, goździki, mięta? To już się przejadło. Teraz można kupić kadzidełka o zapachu pomarańczy, czekolady czy opium! Taki prezent to strzał w dziesiątkę dla Andrzejek spędzanych we dwójkę.
- Magia może się objawiać na wiele sposobów. Jeżeli naszemu solenizantowi brakuje zdolności paranormalnych, bądź w kartach szczęścia nie ma, to wyślijmy go do kina na "Harry Potter i insygnia śmierci". Nie lubi Pottera lub kina? Spokojnie, mamy coś i dla takich malkontentów. Kupcie specjalne wydanie trylogii Tolkiena "Władca pierścieni" na DVD. Dodatki to komentarze reżysera, rozmowy z aktorami, czy też filmy dokumentalne o autorze Hobbita.
- Dla miłośników książek mamy również coś ciekawego, czego jeszcze nie zekranizowano. Polecamy Wam "Trylogię Czarnego Maga", którą napisała Trudi Canavan. Książki te biją rekordy popularności, chociaż w Polsce jeszcze nie są szeroko znane. Pierwsza część nosi nazwę "Gildia Magów" i opiera się na pogoni za nieszkoloną magiczką, która może zagrozić potędze wielkich magów.
- Trudno znaleźć nagrania magicznych rytuałów, ale zawsze możemy zajrzeć na rodzime podwórko i poszukać czegoś z pogranicza folkloru ludowego i pogaństwa. Lira korbowa, gardłowe nawoływanie, obrzędy magiczne? Tak przedstawia się muzyka Żywiołaka czy Kapeli ze wsi Warszawa. To jednak już polecamy wysublimowanym gustom muzycznym.