Jak zadbać o skórę dziecka w czasie wakacji?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a słońce już teraz zaczyna nas do nich przygotowywać. Gdy świeci wszyscy się cieszą, ale czy wszyscy pamiętają jak niebezpieczne może być działanie promieni słonecznych? Chociaż tego nie widać, słońce emituje silne promieniowanie, które jest szkodliwe dla zdrowia przy intensywnej ekspozycji na jego działanie.
/ 22.06.2010 21:28

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a słońce już teraz zaczyna nas do nich przygotowywać. Gdy świeci wszyscy się cieszą, ale czy wszyscy pamiętają jak niebezpieczne może być działanie promieni słonecznych? Chociaż tego nie widać, słońce emituje silne promieniowanie, które jest szkodliwe dla zdrowia przy intensywnej ekspozycji na jego działanie.

Ktoś mógłby powiedzieć to dlaczego to słońce świeci, skoro jest tak szkodliwe? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: dzięki niemu możliwe jest życie na Ziemi. Dzięki niemu rośliny rosną, wchłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, który umożliwia zwierzętom i ludziom oddychanie.
Promienie słoneczne można podzielić na te które widzimy, które zapewniają nam światło dnia oraz na niewidzialne, które w nadmiarze powodują udary, oparzenia słoneczne i choroby skóry.
Wpływ promieniowania słonecznego jest szczególnie ważny dla wrażliwej, cieńszej od dorosłych skóry dziecka. Dlatego rodzice powinni już od pierwszych spacerów zadbać o jej bezpieczeństwo i ochronę. Na szczęście przebywanie na słońcu przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności ma również pozytywny wpływ na dziecięce organizmy. Dzięki promieniom słonecznym skóra dziecka może produkować witaminę D, niezbędną do prawidłowego wzrostu i mocnych kości. Co więcej widoczne światło i ciepło, które daje nam słońce wprawia wszystkich w dobry humor.

Słońca nie wolno lekceważyć!
Jeżeli dziecko zbyt długo przebywa na słońcu bez żadnych zabezpieczeń, jego skóra może ulec zaczerwienieniom lub oparzeniom. Mogą pojawić się bolesne pęcherze oraz gorączka. Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że oparzenia słoneczne, których doznaje dziecko mogą osłabiać system odpornościowy skóry, który jest kapitałem na całe życie człowieka.
Nie wolno nam zapominać o działaniu promieni słonecznych nawet wtedy gdy ich nie widać. Nawet jeżeli słońce ukrywa się za chmurami, to pośrednio przesyła swoje promienie. Słońce może wywołać negatywne skutki nie tylko latem. Promienie słoneczne mogą odbijać się od różnego rodzaju powierzchni (np. od wody, trawy, śniegu, czy piasku).

Przygotowując dziecko na słoneczny spacer koniecznie trzeba je zaopatrzyć w odpowiednią garderobę. Ważne jest nakrycie głowy (czapka, kapelusz) oraz odpowiednie ubranka. Mogą one być bardzo pomocne w „walce” ze szkodliwym promieniowaniem. Najlepiej żeby wyposażone były w filtry UV (15+, 30+, 50+) chroniące przed zaczerwienieniem i podrażnieniami skóry wywołanymi działaniem słońca. Ubrania te nie stracą swojej wartości niezależnie od stopnia zużycia, czy ilości prań, ponieważ uszyte zostały ze specjalnego włókna, które nie przepuszcza szkodliwego promieniowania słonecznego. Ubrania dla dzieci z filtrem UV odnaleźć można w sklepie internetowym www.4yourbaby.pl . Sklep oferuje pełną gamę bezpiecznej odzieży renomowanej marki Sanetta.

Oto kilka podstawowych rad, które pomogą przygotować się do słonecznych wakacji:

  • Nie wystawiać się na działanie słońca w godzinach od 12 do 16.
  • Zakładać nakrycie głowy oraz odpowiednią odzież z filtrami UV.
  • Osłaniać oczy okularami.
  • Nakładać na skórę odpowiednią warstwę kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Dla dzieci najlepiej żeby były to kremy hipoalergiczne i bezzapachowe. Pamiętając, aby co dwie godziny ponownie nałożyć na skórę krem.
  • Często pić, nawet jeżeli nie czujemy pragnienia.


ŻYCZYMY UDANYCH WAKACJI !

Redakcja poleca

REKLAMA