Dzięki tej książce można dowiedzieć się, jak wyglądają stroje południowoamerykańskich Indian, jak tworzono jedwabie w epoce Hanb, ile par rękawiczek zużywał Karol VI, jak wynalezienie mini wpłynęło na rozwój przemysłu bieliźniarskiego i wielu innych ciekawych rzeczy, o których może nigdy byście nie pomyślały, gdyby nie lektura „Historii stroju”.
Zobacz także: Poznaj 100 idei, które zmieniły modę
Książka przeznaczona jest dla każdego i czyta się ją z zapartym tchem. Nie trzeba wcale być pasjonatem mody, żeby znaleźć przyjemność w tej niecodziennej lekturze. Autorce daleko do zwykłego prezentowania historii. Zamiast tego pokazuje przyczyny i mechanizmy zmian w modzie i opisuje, jak wpłynęły one na obecną postać ubioru. Kusi się także o interpretację modowych zjawisk i robi to w świetnym stylu.
Propozycja wydawnictwa WAB, „Historia stroju” Maguelonne Toussaint-Samat, to błyskotliwa podróż po dziejach mody w ujęciu antropologicznym.
„Historia stroju” stanowi doskonałą, błyskotliwą pracę kulturoznawczą. Liczne nawiązania do literatury, religii, filozofii i antropologii obrazują i wyjaśniają przemiany, które zaszły w ludzkim ubiorze na przestrzeni wieków. Jednocześnie syntetyzują powyższe dziedziny, dzięki czemu Maguelonne Toussaint-Samat osiąga w swojej książce ciekawy efekt – pokazuje, że moda i jej historia nierozerwalnie łączą się z kulturą i mentalnością ludzi. Autorka analizuje znaczenie mody w kulturze na przestrzeni wieków. Kronika stroju staje się tym samym kroniką całej kultury.
Polecamy wszystkim, niezależnie od tego, czy moda to ich największa pasja, czy tylko jeden z wielu elementów życia. „Historia stroju” Maguelonne Toussaint-Samat otwiera oczy i przedstawia modę w zupełnie nowym świetle. Może z powodzeniem zostać nazwaną pracą popularnonaukową, będąc przy tym relaksującą lekturą, którą świetnie się czyta.
Zobacz także: "Unravel. Knitwear in Fashion" - wystawa w muzeum MoMu