Obalamy 5 mitów stylizacyjnych!

Stylizacyjnych mitów jest mnóstwo. Które modowe tezy powtarzasz niczym mantrę? Sprawdź, co już dawno nie jest aktualne!
/ 18.03.2014 15:26

Pewne tezy dotyczące korygowania figury za pomocą stroju uznawane są za ponadczasowe i uniwersalne, niezależnie od rozmiaru i kształtów. A wcale tak nie jest... Właśnie przez to wiele kobiet rezygnuje z rzeczy, które byłyby dla nich dobre, albo nosi te, które wyrządzają krzywdę sylwetce. Koniec z tym! Obalamy stylizacyjne mity.

Przejrzyj: modne baleriny

5 nawiększych mitów modowych w które wierzysz!  

fot. kolaż polki.pl/ wedwoje

MIT 1. Pionowe paski wysmuklają, poziome - pogrubiają

Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Kwestia wysmuklania, lub pogrubiania nie tkwi w kształcie, tylko w wielkości wzoru. Chociaż prawdą jest, że wszelkie pionowe kształty nas wydłużają optycznie, to paradoksalnie grube pionowe paski mogą nam dodać centymetrów, a drobne poziome - odjąć.

To kwestia "oszukania" naszej percepcji. Obszerne pasy są wyraziste i bardzo rzucają się w oczy. Dużo cieniutkich zaś sprawia, że dostajemy "oczopląsu" i wydajemy się mniejsze niż w rzeczywistości.

MIT 2. Buty na obcasie zawsze sprawią, że będziesz zgrabniejsza

To z kolei spore niedopowiedzenie. Po pierwsze liczy się wysokość obcasa. Obcas 7-8 cm sprawia, że chodzimy z większą gracją, prostujemy plecy i kołyszemy biodrami. Ale już wyższa szpilka każdą kobietę, prędzej czy później zmęczy. A wtedy, nawet najszczuplejsze dziewczyny zaczynają chodzić ciężko, stawiając z bólem każdy krok, co przypomina nieco spacer słonia.

Ważna jest też grubość obcasa. Buty na cienkiej szpilce optycznie pogrubią łydki, zwłaszcza te bardziej masywne. Najbardziej bezpieczne są buty na słupku.

MIT 3. Duża torba odwróci uwagę od krągłej sylwetki

I znowu rzucane przez stylistów zdanie, zostaje źle zinterpretowane. Owszem, duża torba może stanowić "zmyłkę" odwracającą wzrok od większej sywetki. Jest jednak bardzo ważne "ale"!

Ta zasada tyczy się dosyć wysokich dziewczyn, które chcą wysmuklić się optycznie. Niskie, jeśli założą dużą torbę, na krótkim pasku na ramię, optycznie "przybiją" się do ziemi. Mogą wówczas wyglądać na jeszcze niższe i jeszcze krąglejsze.

MIT 4. Krój oversize pomoże schować nadmiar tłuszczyku

W tym micie jest sporo prawdy, jednak znowu jest ona źle interpretowana. Oversize rzeczywiście jest korzystny dla pań w rozmiarze plus size. Ale nie wszystkich. Te z dużymi biustami będą w oversize'owych bluzkach wyglądały, jak w namiotach.

Istotny jest także rodzaj materiału. Sztywniejszy "ujarzmi" fałdki, ale już lekki, zwiewny może je niepotrzebnie podkreślić.

MIT 5. Pasek w talii wydobędzie zmysłową kobiecość

To prawda - o ile jest, co wydobywać... A konkretniej, o ile kobieta naprawdę jest posiadaczką talii. W innym wypadku, pasek będzie wyglądał komicznie i tylko przykuje uwagę do braku talii lub oponki na brzuchu.

Co więcej, twierdzenie o wysmuklającej funkcji podkreślania talii paskiem może też zmylić posiadaczki krótkigo korpusu tj. odcinka taliowego, które przez pasek jeszcze bardziej go skrócą i będą wyglądały krępo.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/09.06.2014 09:25
Zgadzam się co do pasków. Kiedyś w życiu nie ubrałabym poziomych, bo wydawało mi się, że jeszcze mnie pogrubią, ale kiedy byłam w sklepie Henri Lloyd pani ekspedientka przekonała mnie, żebym przymierzyła jedną sukienkę w taki wzór i rzeczywiście nie wyglądałam źle. Czasem warto posłuchać fachowca, a nie od razu się negatywnie nastawiać.
/23.03.2014 10:48
Czekam na obalenie mitu, że legginsy to spodnie. I mitu, że legginsy są dla grubych dziewcząt. Proszę, zróbcie coś z tym, wiosna idzie, nie chcemy już na to patrzeć.
/19.03.2014 12:16
To prawda, ludzie ślepo wierzą w jakieś zasady, a to wszystko to mity modowe są często nieaktualne, albo źle zrozumiane, źle zastosowane, zawsze to w przypadku każdej sylwetki i każdej osoby jest tak naprawdę inaczej. Co jednej pasuje, nie pasuje drugiej. Jedna grubsza świetnie wygląda w krótkim mini, a inna koszmarnie. To są względne rzeczy zresztą i często subiektywne.