POLECAMY

Czy można używać przeterminowanych kosmetyków?

butterfly2
napisał/a: butterfly2 2014-07-29 17:14
Znalazłam niedawno mój ukochany cień do powiek, który zaginął dawno temu, a znalazł się pod kanapą. Tylko że ważność stracił w lutym tego roku… Myślicie, że mogę go użyć? Cień chyba nie będzie tak szkodliwy jak np. podkład. No właśnie: a przeterminowany podkład? Czy można by go użyć?
napisał/a: ola-wojcicka 2014-07-30 12:36
Rozmawiałam na ten temat kiedyś ze znajomą farmaceutką, która robi ręcznie kremy. Data ważności na opakowaniu jest przybliżona, powiedziała mi że takie kremy czy balsamy drogeryjne mogę jeszcze spokojnie używać przez 3 miesiące. Inaczej jest w przypadku robionych kremów, one zazwyczaj mają krótki termin ważności, ponieważ zawierają tylko naturalne składniki, nie mają żadnych chemikaliów w składzie, które sprawiają że kosmetyk może długo stać.

Jeśli chodzi o kosmetyki do makijażu, używam np. cieni do powiek, które są po terminie i nic się nie dzieje, ale np. podkładów już bym się bała :)
wkwasniak
napisał/a: wkwasniak 2014-07-30 13:53
Ja bym jednak nie ryzykowała :( Jednak to okolice oczu, które bardzo łatwo podrażnić... Nigdy nie wiadomo, czy nie nabawisz się w ten sposób np. zapalenia spojówek.
mmachnicka
napisał/a: mmachnicka 2014-07-30 17:10
Różnie to bywa. Ja podkładów i kremów bym nie ryzykowała, ale cienie? Jeśli nie masz wrażliwych oczu, możesz spokojnie ich używać przez jakiś czas.
abernaciak
napisał/a: abernaciak 2014-07-30 17:28
Wszelkich "sypkich" kosmetyków możesz spokojnie używać po upływie terminu ważności nawet przez dodatkowe 12 miesięcy. Ja wielokrotnie tak robiłam i nigdy nic mi się nie stało. Jedyne z czym bym nie ryzykowała to podkłady, róże w kremie, tusze do rzęs i szminki.
eenax
napisał/a: eenax 2014-08-01 11:43
Wszystko zalezy od tego jaki kosmetyk.

Nie radziłabym ryzykować z kosmetykami zawierającymi np:
- tłuszcze: pomadki, podkłady, kremy, itp.czy składniki aktywne: wit C, kolagen.
Jak kosmetyk chocby minimalnie wskazuje ze jego stan jest odmienny od tego jaki był ytuż po otworzeniu tez odradzam używania.

Natomiast jeżeli to jest niedługi termin po dacie ważności czy otworzeniu a kosmetyk jest z tych mało psutych się np. cienie, puder róż to nie powinno byc problemu z kilkukrotnym jeszcze użyciem.
Np. podkłady mineralne ze względu na skład powinny teoretycznie nie posiadać terminu bo co może sie zepsuć w minerale/skale?
napisał/a: kaziulka 2014-08-03 18:47
Tak, oczywiście. Szczególnie trzeba uważać np. na olejki i balsamy do opalania. Często zostają nam np. z wakacji z poprzedniego roku. Ale po roku już nie mają żadnych właściwości ochronnych. Trzeba kupić nowy kosmetyk. Z innymi kosmetykami raczej tak nie mamy, bo uzywamy ich często.