Akcja Edukacja - czyli nazwy ubran ktorych nie kumaja faceci

napisał/a: sorrow 2008-11-20 23:32
Żupan, burka, zapaska, parcianki, haftki, stan, drelich, żakiet, mufka, etola, boa, tiul, tren, szyfon, flausz, peniuar, aplikacja, pantofle, adamaszek, muślin, no i oczywiście batysta :).
napisał/a: H2O 2008-11-20 23:36
alan napisal(a):Rodo666 ; widziałaś jak zachęcić facetów do edukacji ;)

sorrow napisal(a):Hehe... fajny temat,
Swietny!!!
napisał/a: jente8 2008-11-20 23:44
sorrow, nie przesadzasz? ;) Myślałam, że chodzi tu o nazwy współcześnie używanych ubrań, a nie staropolskie żupany i zapaski ;)

sorrow napisal(a):drelich

Drelichowe ubrania to głównie faceci noszą, powinni wiedzieć, co to ;)

sorrow napisal(a):mufka

Bardzo sympatyczny wynalazek, ale współcześnie już prawie niespotykany. Taka osłonka na dłonie:


Przypomniało mi się jeszcze pareo (albo sarong, to 2 różne rzeczy, ale w zasadzie niewiele je różni oprócz pochodzenia) - to taka chusta, którą przewiązuje się wokół bioder (jak na zdjęciu) i nosi głównie do stroju kąpielowego, na plaży. Możne je też zawiązać w coś w rodzaju sukienki.
playa
napisał/a: playa 2008-11-20 23:48
sorrow napisal(a):Żupan, burka, zapaska, parcianki, haftki, stan, drelich, żakiet, mufka, etola, boa, tiul, tren, szyfon, flausz, peniuar, aplikacja, pantofle, adamaszek, muślin, no i oczywiście batysta :).


O widze, ze nadales tempa temu tematowi. poza tym niezly zbior ciekawych slow.

ula_jente napisal(a):

Przypomniało mi się jeszcze pareo (albo sarong, to 2 różne rzeczy, ale w zasadzie niewiele je różni oprócz pochodzenia) - to taka chusta, którą przewiązuje się wokół bioder (jak na zdjęciu) i nosi głównie do stroju kąpielowego, na plaży. Możne je też zawiązać w coś w rodzaju sukienki.


Moze umowmy sie, ze teraz kazdy nowy termin musi byc opatrzony ilustracja.
Google images Google images odpowie na kazde pytanie. Tak chyba bedzie bardziej przejrzyscie i bedzie latwiej zapamietac :)

Tak wiec :

Etola - długi pas z szerszymi zakończeniami, zarzucany na ramiona

napisał/a: ~gość 2008-11-20 23:49
sorrow napisal(a):haftki

To są takie zapinki metalowe, które przeważnie są w stanikach :D

sorrow napisal(a):pantofle

A to akurat są nieco bardziej eleganckie buty ;)
napisał/a: pirania2 2008-11-21 09:50
od siebie dorzucam:

Ponczo (poncho hiszp. z języka Indian Araukanów) - rodzaj wierzchniego okrycia wykonanego z prostokątnego kawałka wełnianiej tkaniny z otworem na głowę pośrodku.


nigdy nie wiem czy mowi się PONCZO czy PANCZO :Pdodam też wyraz ŻORŻETA - ekka, rzadka tkanina wełniana, bawełniana lub jedwabna o chwycie ziarnistym z silnie skręconej przędzy krepowej, o splocie płóciennym. W wątku i osnowie ma kolejno dwie nitki o przeciwnym kierunku skrętu. Używana głównie na suknie.
napisał/a: ~gość 2008-11-21 10:41
sorrow, toś mnie teraz zmotywował

Żupan - staropolska męska szata, bardzo długa suknia z rękawami, zapinana na rząd drobnych guzików, często dłuższa od kontusza, w żywych kolorach, z kosztownego materiału. Pochodzi od muzułmańskiej długiej koszuli zwanej diszdasz. Szlachcic zawsze nosił żupan pod kontuszem.


Burka - to rodzaj nieprzeźroczystego przykrycia głowy, noszona dodatkowo oprócz chusty przez muzułmanki przestrzegające purdah. Podobne do nikabu, burka zasłania całą głowę oprócz małego obszaru wokół oczu. Tak zwana pełna burka lub burka afgańska to strój zakrywający całe ciało, w tym również oczy, które są zakryte siatką umożliwiającą widzenie. W czasie rządów Talibów w Afganistanie, burka była obowiązkowym strojem.zapaska - rodzaj fartuszka, używany m.in. przez kelnerów, kucharzy itp


parcianki to spodnie z płótna parcianego, czyli z takiego materiału:


drelich - gruba i mocna tkanina lniana lub bawełniana o skośnym splocie; stosowana gł. na ubrania robocze i pokrowce; ubranie z takiej tkaniny.


Żakiet - ubranie wierzchnie damskie, zazwyczaj zapinane na jeden lub dwa guziki, rzadko posiada kaptur, często noszone na porę ciepłą.


boa:


Tiul to lekka, ażurowa tkanina. Zazwyczaj jest to tkanina bawełniana, choć spotyka się też jedwabne. Z racji dużej przejrzystości z tiulu robi się głównie welony ślubne czy woalki, używa się go też na firanki.


Tren - określenie przedłużenia sukni damskiej, ciągnącego się z tyłu po ziemi.


Szyfon, cienka, przewiewna i przezroczysta tkanina wykonana z mocno skręconych przędz jedwabnych (falisty krepo-szyfon) lub poliamidowych.


Flausz - podwójna, bardzo miękka tkanina wełniana lub bawełniana z przędzy zgrzebnej, drapana i strzyżona. Używana jest do produkcji ciepłych okryć wierzchnich.


Peniuar jest odmianą damskiego szlafroka, pierwotnie jako pelerynka zabezpieczająca odzież przed zabrudzeniem podczas czesania, później znaczenie tego określenia rozciągnęło się na kobiecy strój poranny, aż w końcu nazywane jest tak każde bieliźniane okrycie wierzchnie...
Aplikacja to technika zdobienia polegająca na naszywaniu lub wszywaniu na tkaninę wzorów z innych tkanin, skóry lub innych tworzyw. Połączenia aplikacji można ukryć lub wyeksponować


Adamaszek - tkanina dwustronna, najczęściej jedwabna, zwykle jednobarwna, z wzorem matowym na błyszczącym tle (lub odwrotnie), uzyskiwanym przez odpowiednie dobranie splotów tkackich.


Muślin - cienka tkanina jedwabna, bawełniana, wełniana. Nazwa pochodzi od miasta Mosul, ale w rzeczywistości muślin pochodzi z Dhaki.


Batyst - biała lub barwiona tkanina o delikatnej fakturze, bardzo cienka i przezroczysta. Wykonana zazwyczaj z przędzy bawełnianej, jedwabnej lub lnianej. Wykorzystywana jako materiał na bieliznę, suknie, bluzki i do dekoracji wnętrz (np. na zasłony).


napisał/a: sorrow 2008-11-21 12:52
Wow... toś się napracowała... doceniam i dziękuję :). Peniuar podobał mi się najbardziej ;).
napisał/a: ~gość 2008-11-21 13:40
Ktoś tu już wspominał (pół żartem, pół serio) o body, ale nie było jeszcze wytłumaczenia (i obrazka) :)

sorrow napisal(a):Peniuar podobał mi się najbardziej ;).


Słowo się spodobało, czy to co się pod tym słowem kryje...? :cool:
playa
napisał/a: playa 2008-11-21 13:51
BaltazarGąbka napisal(a):

sorrow napisal(a):Peniuar podobał mi się najbardziej ;).


Słowo się spodobało, czy to co się pod tym słowem kryje...? :cool:


Ja mysle, ze udana kompozycja obydwu
napisał/a: Monini 2008-11-21 14:01
Body:

to jest zachecenie do nauki... moze jeszcze chcecie wiedziec, czym sie roznia figi i panty???
napisał/a: dark_salve 2008-11-21 15:15
Monini napisal(a):moze jeszcze chcecie wiedziec, czym sie roznia figi i panty???

nie chcemy :P my takie rzeczy w większości wiemy :P