Zwalczaj 5 przyczyn cellulitu

Poznaj 5 przyczyn powstawania cellulitu i znajdź skuteczne sposoby na ich zwalczenie. Przygotuj się jednak na długotrwałą i złożoną terapię, która będzie wymagać twojej systematyczności i pewnych wyrzeczeń. Na cellulit nie ma bowiem jednego złotego środka - musisz się już na starcie z tym pogodzić!
/ 13.03.2013 14:54

5 przyczyn cellulitu

Cellulit jest trudnym do usunięcia defektem kosmetycznym. Współczesna nauka wciąż poszukuje metody walki z tym mankamentem. Wiele preparatów kosmetycznych ukierunkowanych jest na walkę z objawami cellulitu, czyli ze zmianami powstałymi w obszarze tkanki podskórnej oraz skóry właściwej, takimi jak nierówny kontur skóry, pofałdowania, zmiany struktury białek kolagenu czy elastyny. Tymczasem badania nad cellulitem prowadzą nie tylko do znalezienia skutecznych metod walki z jego objawami, ale też do badania przyczyn cellulitu i substancji aktywnych, które je zwalczają.

Eksperci Laboratorium Naukowego Lirene, prowadząc badania nad cellulitem, zdefiniowali 5 przyczyn jego powstawania:

  • Osłabiona struktura skóry (przerwane połączenia kolagenowe)
  • Zahamowanie rozkładu tłuszczów
  • Zaburzenia mikrokrążenia (zatrzymanie toksyn i wody w organizmie)
  • Dysfunkcje w metabolizmie adipocytów (komórek tłuszczowych)
  • Mikrozapalne reakcje w komórkach skóry (stres, zła dieta)

Warto pamiętać, że leczenie cellulitu jest długotrwałe i wymaga systematyczności oraz pewnych wyrzeczeń. W procesie tym należy uwzględnić szereg różnorodnych metod terapeutycznych, które powinny być uzupełnione o właściwą i kompleksową pielęgnację skóry ciała. Zasadniczą rolę w ustępowaniu zmian cellulitowych ma zwiększenie aktywności fizycznej i odpowiednia modyfikacja diety. Właściwy tryb życia sprzyja nie tylko pięknej skórze i ciału, ale przede wszystkim zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Polecamy: Tabletki antycellulitowe - warto kupić?

Jak walczyć z cellulitem?

Dr Monika Pasikowska, kierownik Laboratorium Naukowego Lirene:

Preparaty antycellulitowe oraz ujędrniające przynoszą pomoc nie tylko w przypadku zwalczania cellulitu, ale również wykazują działanie profilaktyczne.  Najważniejszy jest jednak skład i formuła takiego preparatu, gdyż tylko odpowiednie substancje mogą pomóc ujędrnić i wygładzić skórę. Kosmetyki te powinny pobudzić krążenie krwi i limfy, dzięki czemu lepiej usuwane są produkty przemiany materii i toksyny zgromadzone w komórkach tłuszczowych, a także wzmocnić oraz uszczelnić kruche naczynia krwionośne oraz przyspieszyć procesy spalania tłuszczu zgromadzonego w tkankach. Na skuteczność działania kosmetyków antycellulitowych wpływ ma także to, jak często będziemy stosować dany preparat. Warto mieć świadomość, że aplikowanie preparatów raz na jakiś czas nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Dodatkowo, stosując taki preparat nie wystarczy niestety tylko nanieść go na skórę. Emulsję należy dokładnie wmasować kolistymi ruchami na fragmenty ciała objęte cellulitem. By kuracja kosmetykami antycellulitowymi miała jakiś sens, koniecznością jest regularne stosowanie preparatów. 

Emilia Szpanka – dietetyk

Dieta odchudzająca zalecana jest głównie osobom z nadwagą. Redukcja masy ciała powinna odbywać się w sposób zdrowy, łagodny i stopniowy. Warto skorzystać z pomocy specjalisty. Aby nasza dieta odchudzająca przyniosła długotrwały efekt, powinniśmy tracić od 0,5 do 1 kg masy ciała tygodniowo. W praktyce oznacza to obniżenie kaloryczności spożytych w ciągu dnia posiłków o 500 do 1000 kcal. Efekty utrzymają się tylko wtedy, kiedy stosowana przez nas dieta będzie zgodna z zaleceniami racjonalnego odżywiania. Konieczne jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie w sposób regularny (co ok. 3 godziny), spożywanie odpowiednich ilości pokarmów z pięciu grup produktów: pieczywo, produkty zbożowe i ziemniaki; warzywa i owoce; mięso i ryby; mleko i produkty mleczne oraz tłuszcze i cukry. Niezbędne jest również picie 2 litrów wody dziennie, a także wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, która przyspieszy metabolizm oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że pewne zachowania żywieniowe, powodujące nadmierny wzrost wagi, będzie trzeba całkowicie wyeliminować, nie tylko w trakcie stosowania diety odchudzającej. W diecie odchudzającej należy ograniczać tłuszcze dodane oraz produkty o jego dużej zawartości, produkty będące źródłem węglowodanów, a szczególnie cukrów prostych, sól oraz alkohol. Nie bez znaczenia jest również stosowana przez nas technika kulinarna - potrawy smażone należy zastąpić posiłkami duszonymi, gotowanymi, grillowanymi, pieczonymi w folii bądź w specjalnych naczyniach do pieczenia bez dodatku tłuszczu.

Polecamy: Dieta OXY - zasady

Redakcja poleca

REKLAMA